Zhruba desítka významných tuzemských bank reprezentující dohromady miliony klientů zvažuje – nebo dokonce už během probíhajícího léta pod taktovkou České národní banky a České bankovní asociace testuje – takzvané platby na kontakt. Chystaná novinka s plánovaným ostrým spuštěním v roce 2023 má zjednodušit posílání peněz tím, že k zadání platby přes internetové a zejména mobilní bankovnictví bude stačit pouze číslo příjemcova telefonu. O světovou premiéru ale nepůjde, služba už funguje například v USA, Lotyšsku, a i na Slovensku. Obdobný servis – většinou na úrovni vlastních účtů – nabízejí i některé tuzemské bankovní domy a fintechy.
K platbě tedy už nebude bezpodmínečně nutné znát číslo konta. To si totiž pamatuje málokdo, při sobě ho nenosí, kdežto telefonních kontaktů máme po ruce plný mobil. A naprostá většina lidí číslo vlastního smartphonu (přesněji do něj vložené SIM) snad zná. Takže splatit kamarádovi například půjčku na pivo přímo v hospodě bude dílem takřka okamžiku. Opouštět ji jako provinilý dlužník nebudete.
Platby na kontakt mají také eliminovat chyby při přepisování či kopírování účtu, což při smolné konstelaci (když špatně vyplněné číslo skutečně existuje) může vést k odeslání třeba i větší sumy naprosto anonymnímu člověku. Přihodit se samozřejmě může i opak: přistane-li vám na kontě částka od neznámého donátora. V obou případech pak může do hry vstoupit nařčení za bezdůvodné obohacení doprovázené žalobou. Co musejí ochuzený i obohacený aktivně udělat, aby se zatoulané korunky vrátily na správný účet, popisuje jeden z předešlých blogů.
Pro klienty bude využívání této alternativní finanční služby volitelné. Pokud ji bude jejich banka nabízet, postačí souhlas s provázáním čísel telefonu a účtu. Převody peněz to má nejen usnadnit, ale i procesně zrychlit a zatraktivnit. Neboť, řešit co nejvíc záležitostí mobilem je trend nezadržitelný. Zejména pro mladou generaci. A ta především reprezentuje budoucí byznys bank. Takže je třeba ji podchytit.
Systém plateb na kontakt bude provozovat ČNB, která povede registr s nahlášenými páry telefonů a účtů. Plátce na základě dotazu ze strany své banky zjistí, zda je dané telefonní číslo adresáta v registru evidováno. Jestliže ano, bude peníze odesílající bance sděleno spárované číslo konta příjemce.
Systém by se mohl v budoucnu rozšířit o další identifikátory: kupříkladu o e‑mailové adresy. Maximální hodnota transakce by měla být zastropována, dle předběžných informací limitem v řádu tisíců či nižších desítek tisíců korun.
Bude-li mít klient více účtů, doporučuje se mu spárovat mobil s kontem u té banky, která nabízí také okamžité platby. Pak bude okamžitá rovněž platba na kontakt. I ta bude samozřejmě – ze zákona totiž rovněž musí – jištěna silnou více faktorovou autorizací.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.