Jedním z klíčových témat tohoto webu je odpovědné, racionální a zvládnutelné zadlužování. Proto by byla škoda nezmínit výsledky několika nedávných průzkumů a analýz, které mapují situaci a trendy na poli půjček.
Tak například podle studie agentury GfK měly v roce 2014 téměř dvě pětiny (přesně 38 %) Čechů ve věku od 18 do 69 let nějakou formu půjčky. Počet lidí bez půjčky se ale snížil oproti roku 2013 o 11 %. Více než polovina půjček je od bank. Tři pětiny půjček jsou takzvaně bezúčelové. Každý desátý občan si půjčuje na splácení dluhů z minulosti. Pouze u jedné finanční instituce si domlouvá úvěr 9 z 10 dlužníků.
Nejfrekventovanějším důvodem k půjčce, pro pětinu respondentů, je koupě domu nebo bytu. Na auto si bere úvěr 12 procent populace. Téměř pětina lidí (18 %), kteří mají nějakou půjčku, zvažuje její refinancování, čili přesun úvěru k jiné instituci. Peníze si plánuje v roce 2015 půjčit 38 % dotázaných. Téměř dvě třetiny lidí si myslí, že je běžné žít na dluh. Skoro 40 % obyvatel Česka by si nikdy nepůjčilo na dovolenou a jedna třetina by se zase nikdy nezadlužila kvůli nákupu vánočních nebo jiných dárků. Další sonda, tentokrát od Centra pro výzkum veřejného mínění, uvádí, že zadlužení občanů považuje 76 % procent české populace za vysoké. Hodnota tohoto ukazatele od roku 2010, kdy je sledován, do roku 2013 stoupala. Loni ale klesla, o 2 procentní body. Nebo se alespoň zastavila, pokud ty 2 body bereme jako možnou statistickou chybu. Čím je životní úroveň respondenta nižší, tím vnímá zadluženost občanů jako vyšší.
Aktuální statistiky zveřejnilo i Sdružení pro bankovní karty: Počet vydaných platebních karet v Česku neustále roste a koncem roku 2014 překonal hranici 11 milionů. V rámci uvedeného množství se zvyšuje počet debetních karet (na 8,7 milionu), ale klesá suma kreditních, tedy úvěrových, karet: z 2,07 milionu v roce 2013 na 2,02 milionu v roce 2014. Zbylá část jsou takzvané charge karty, které jsou podobné kreditkám, ale mají jiný režim úhrady půjčky. Je jich ale jen pár set tisíc.
A nakonec ještě data z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau: Počet osobních bankrotů v roce 2014 meziročně poklesl o 2 %, z 19 165 na 18 762. S ohledem na nedostatečnou regulaci nebankovních půjček a občasné neetické exekutorské praktiky asi nelze říci, že situace ohledně zadlužení občanů je v Česku růžová. Nicméně výše uvedené údaje určitý obrat k lepšímu minimálně naznačují.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.