Následky toho, že někdo zneužil vaše osobní či finanční údaje pocítíte většinou velice rychle. Ale přitom i dost pozdě – bráno z hlediska možnosti efektivní protiakce.

To vám třeba zmizí peníze z bankovního účtu. Nebo nějaký anonymní „přítel“ rozšiřuje a zveřejňuje vaše privátní, citlivé, ba dokonce intimní záznamy, které s pomocí odcizených nebo dešifrovaných hesel vytáhnul z vašeho počítače, tabletu či mobilu. Kyberstalking (pronásledování a obtěžování), kybergrooming (zneužívání informací) nebo kyberšikanu také zaregistrujete poměrně záhy. Ani drsné finanční dopady půjčky uzavřené s pomocí zfalšovaných dokladů znějících na vaše jméno na sebe zpravidla nenechají dlouho čekat.

Ano, můžete se pak domáhat náhrad hmotných i nehmotných škod, vaší satisfakce a trestů pro viníky. Pokud tedy vůbec budou někdy odhaleni a navíc usvědčeni – dokazování trestného činu spáchaného přes počítač je totiž i pro IT experty a znalce značný oříšek. Co teprve pro běžné policisty či soudce.

Čili můžete, a měli byste, se obrátit na policii, soud, finančního arbitra nebo třeba na Úřad pro ochranu osobních údajů. Následné odhalování, vyšetřování a dokazování je ovšem – bohužel – často časově náročný, vyčerpávající a nervy drásající proces. Ideální by proto bylo kyberkriminalitě, která má výše uvedené delikty zpravidla na svědomí, nějak účinně předcházet. Co takhle její stopy detekovat ještě před tím, než plnou silou udeří? To neexistuje nějaký alarm, který by mě upozornil, že mi z internetu hrozí nebezpečí, že se v kyberprostoru hraje s mými daty jakási nečistá hra, že někdo neznámý s mými údaji a záznamy přímo obchoduje, nebo jimi aspoň disponuje? Mimochodem i „pouhá“ dispozice je nebezpečnou hrozbou, byť zatím latentní, tedy skrytou a utajenou.

Dobrou a novou zprávou je, že takovýto poptávaný šikovný sledovací systém se v Česku konečně objevil. Nazývá se NetAgent. „Najmout“ si ho můžete na tomto webu kolikmam.cz. Pokud mu zadáte vámi zvolené identifikační údaje, které má preventivně chránit – např. jméno, čísla účtu či karet, e-mail, hesla ­ – tak umí identifikovat a lokalizovat jejich případný výskyt na tisícovkách webů, fór a chatroomů, které nepřetržitě monitoruje.  Globálně, tedy po celém světě. Osm let dozadu.

NetAgent poté bezprostředně upozorní své registrované uživatele, že se s jejich osobními daty na černém netu šmelí nebo že jsou vystavena vysokému riziku. To pak klientům umožní včas zareagovat a předejít ztrátám: třeba okamžitou změnou hesla, e-adresy a ve spolupráci s bankou třeba i čísel účtů a karet.

Co by za takovéhoto bodyguarda personálních identifikátorů dal jeden můj známý! Je to stále nedořešený případ. Nedávno ho začali jeho kamarádi hromadně bombardovat dotazy, kdy že jim vrátí poslané peníze, o které je požádal e-mailem a přes facebook poté, co se dostal v tom New Yorku do té hrozné šlamastiky. Někdo mu tam přece, jak zoufale popisoval,  ukradl doklady, karty, cash peníze, letenku… Byl proto nucen tam zkejsnout úplně bez prostředků. Když to nešťastný známý kroutě hlavou vehementně popíral, tak mu kamarádi ty „jeho“ mailové zprávy jako důkaz přeposlali.

Až poté známému došlo, že se někdo musel dostat k jeho identifikačním údajům a naboural se mu do e-mailu a FB. A z nich pod jeho jménem loudil prachy u adresátů, které v e-komunikaci nalezl. Samo sebou se rozumí, že ten počítačový hacker, přesněji cracker, zkopčil i styl vyjadřování známého, měl přehled o jeho pohybu a aktivitách – takže ty prosby o peníze nebyly ani trochu podezřelé. Vypadaly dostatečně důvěryhodně.

S dokazováním neviny a očištěním svého renomé to můj známý má a ještě dlouho bude mít složité. Minimálně nenávratně o několik kámošů přijde.

Na to, jak NetAgent operuje, s jakými dalšími ochrannými prvky je vhodné ho kombinovat a jak si vůbec svá osobní data v online prostoru co nejefektivněji zabezpečit, se zaměřím v dalších blozích. Téma je to hodně široké a stále více aktuální.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z registrů

100 Kč / výpis
 • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
 • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
 • společný výpis z BRKI/NRKI
 • kompletní úvěrová zpráva 

MůjKredit

100 Kč / výpis
 • data z veřejných zdrojů (ARES, databáze neplatných dokladů MVČR, ISIR)
 • údaje z registrů BRKI, NRKI a REPI
 • osobní hodnocení
 • seznam exekucí

Výpis z REPI

100 Kč / výpis
 • kontaktní údaje včetně historických
 • kontrakty na produktech: spotřebitelský úvěr, společnosti z oblasti energetiky
 • detaily smluv a platebních záznamů

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • 4× ročně společný výpis z registrů
 • úvěrové osobní hodnocení uživatelů
 • hlídání dat v registrech
 • aktuální přehled závazků

Exekuce

40 Kč / dotaz
 • exekuce fyzických i právnických osob
 • nejdříve se dotazem ověří, zda je hledaná osoba v databázi
 • následně zjistíte detail případné exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • sleduje oběh osobních údajů na internetu
 • monitoruje čísla účtu a platebních karet
 • upozorňuje na jejich vystavení v rizikových webových prostředích

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.