Následky toho, že někdo zneužil vaše osobní či finanční údaje pocítíte většinou velice rychle. Ale přitom i dost pozdě – bráno z hlediska možnosti efektivní protiakce.

To vám třeba zmizí peníze z bankovního účtu. Nebo nějaký anonymní „přítel“ rozšiřuje a zveřejňuje vaše privátní, citlivé, ba dokonce intimní záznamy, které s pomocí odcizených nebo dešifrovaných hesel vytáhnul z vašeho počítače, tabletu či mobilu. Kyberstalking (pronásledování a obtěžování), kybergrooming (zneužívání informací) nebo kyberšikanu také zaregistrujete poměrně záhy. Ani drsné finanční dopady půjčky uzavřené s pomocí zfalšovaných dokladů znějících na vaše jméno na sebe zpravidla nenechají dlouho čekat.

Ano, můžete se pak domáhat náhrad hmotných i nehmotných škod, vaší satisfakce a trestů pro viníky. Pokud tedy vůbec budou někdy odhaleni a navíc usvědčeni – dokazování trestného činu spáchaného přes počítač je totiž i pro IT experty a znalce značný oříšek. Co teprve pro běžné policisty či soudce.

Čili můžete, a měli byste, se obrátit na policii, soud, finančního arbitra nebo třeba na Úřad pro ochranu osobních údajů. Následné odhalování, vyšetřování a dokazování je ovšem – bohužel – často časově náročný, vyčerpávající a nervy drásající proces. Ideální by proto bylo kyberkriminalitě, která má výše uvedené delikty zpravidla na svědomí, nějak účinně předcházet. Co takhle její stopy detekovat ještě před tím, než plnou silou udeří? To neexistuje nějaký alarm, který by mě upozornil, že mi z internetu hrozí nebezpečí, že se v kyberprostoru hraje s mými daty jakási nečistá hra, že někdo neznámý s mými údaji a záznamy přímo obchoduje, nebo jimi aspoň disponuje? Mimochodem i „pouhá“ dispozice je nebezpečnou hrozbou, byť zatím latentní, tedy skrytou a utajenou.

Dobrou a novou zprávou je, že takovýto poptávaný šikovný sledovací systém se v Česku konečně objevil. Nazývá se NetAgent. „Najmout“ si ho můžete na tomto webu kolikmam.cz. Pokud mu zadáte vámi zvolené identifikační údaje, které má preventivně chránit – např. jméno, čísla účtu či karet, e-mail, hesla ­ – tak umí identifikovat a lokalizovat jejich případný výskyt na tisícovkách webů, fór a chatroomů, které nepřetržitě monitoruje.  Globálně, tedy po celém světě. Osm let dozadu.

NetAgent poté bezprostředně upozorní své registrované uživatele, že se s jejich osobními daty na černém netu šmelí nebo že jsou vystavena vysokému riziku. To pak klientům umožní včas zareagovat a předejít ztrátám: třeba okamžitou změnou hesla, e-adresy a ve spolupráci s bankou třeba i čísel účtů a karet.

Co by za takovéhoto bodyguarda personálních identifikátorů dal jeden můj známý! Je to stále nedořešený případ. Nedávno ho začali jeho kamarádi hromadně bombardovat dotazy, kdy že jim vrátí poslané peníze, o které je požádal e-mailem a přes facebook poté, co se dostal v tom New Yorku do té hrozné šlamastiky. Někdo mu tam přece, jak zoufale popisoval,  ukradl doklady, karty, cash peníze, letenku… Byl proto nucen tam zkejsnout úplně bez prostředků. Když to nešťastný známý kroutě hlavou vehementně popíral, tak mu kamarádi ty „jeho“ mailové zprávy jako důkaz přeposlali.

Až poté známému došlo, že se někdo musel dostat k jeho identifikačním údajům a naboural se mu do e-mailu a FB. A z nich pod jeho jménem loudil prachy u adresátů, které v e-komunikaci nalezl. Samo sebou se rozumí, že ten počítačový hacker, přesněji cracker, zkopčil i styl vyjadřování známého, měl přehled o jeho pohybu a aktivitách – takže ty prosby o peníze nebyly ani trochu podezřelé. Vypadaly dostatečně důvěryhodně.

S dokazováním neviny a očištěním svého renomé to můj známý má a ještě dlouho bude mít složité. Minimálně nenávratně o několik kámošů přijde.

Na to, jak NetAgent operuje, s jakými dalšími ochrannými prvky je vhodné ho kombinovat a jak si vůbec svá osobní data v online prostoru co nejefektivněji zabezpečit, se zaměřím v dalších blozích. Téma je to hodně široké a stále více aktuální.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.