Co o vás vědí banky aneb Výpis z registrů za pár minut

Když vás kamarád poprosí o půjčení větší částky, kterou navíc určitě budete v blízké budoucnu na něco pro vás hodně důležitého potřebovat – třeba na koupi auta – tak vás určitě napadne otázka, zda a kdy vám peníze vrátí. Dokáže to v dohodnuté výši a v domluveném termínu? Budete se tedy zajímat o jeho bonitu, čili úvěruschopnost. Ta se stanovuje dle majetku, příjmů, ale i výdajů, kam patří také finanční závazky, samozřejmě vedle spotřeby. To ale nestačí. Důležitá bude také jeho ochota splácet, jeho platební disciplína, finanční zodpovědnost, důvěryhodnost. Ve zkratce solidnost.

O stejné informace mají samozřejmě zájem i banky či jiné finanční instituce, jsou-li žádány o úvěr. Tím spíš, že žadatele většinou moc neznají. Proto si vytvořily vlastní nástroje, které jim požadovaná data umí poskytnout, respektive dokáží prověřit, zda je uchazeč o půjčku uvedl pravdivě a kompletně. Mezi nimi jsou bankovní registr a nebankovní registr.

Banky či ostatní úvěrové, splátkové a leasingové instituce tyto registry de facto vlastní, nebo jsou jejími členy. A taky je s pomocí technologického organizátora (společnost CRIF – Czech Credit Bureau) provozují. V registrech sdílí a pravidelně aktualizují údaje o svých klientech a dle potřeby je využívají. Samozřejmě v limitech danými českými zákony: například o ochraně osobních údajů, o bankách a spotřebitelské úvěru…

Tyto databáze přitom nejsou jen „dlužnické“, neobsahují tedy data pouze o nesplácených úvěrech a o dalších z finančního hlediska negativních událostech. Poskytují i údaje o řádně splácených či už uhrazených půjčkách (registry je vedou ještě 4 roky po konci kontraktu). Tyto kladné záznamy spoluvytváří klientovu pozitivní úvěrovou historii. A ta hraje významnou roli v tom, zda nakonec požadovanou půjčku dostane a jak vysoké mu k ní budou přiděleny úrokové sazby.
Klient si přitom může zmíněnou pozitivní úvěrovou historii s pomocí registrů sám aktivně – budovat. Řádným splácením, ale i jinak. Stejně jako úvěrové instituce má k faktům, které o něm registry shromažďují, přístup. Konkrétně může požádat o takzvaný výpis z registrů. Přes bankovní identitu a registraci v portálu Kolikmam.cz se k nim dnes dostane za pár minut. Přitom ještě v nedávné minulosti to kvůli nutnému přeposílání dotyčné ověřené smlouvy poštou trvalo několik dní. Pokud tedy zájemce o výpisy nevyrazil s osobními doklady přímo na klientské centrum.

Výpisy mají – nejenom pro žadatele o půjčku – řadu praktických výhod. Dá se s nimi prostě pracovat. Díky nim se může člověk vyvarovat mnoha finančních nepříjemností. Postupně si to v dalších blozích na praktických příkladech ukážeme. V souhrnu se dá říci, že se dozví, co o něm banky vědí. Dost možná i objeví ve své finanční skříni netušeného kostlivce ve formě například opomenutých kreditek či negativních zůstatků. Pak je může z té almary vymést.
Ještě zpátky k tomu příteli, který chce založit. Jestliže fakt žádá významnou sumu, tak potom pár kaček za aktuální společný výpis z bankovního a nebankovního registru je určitě výhodnou a obezřetnou ´investicí´ pro oba. Když odmítne, je to podezřelé. Neposkytnutím půjčky pak s velkou pravděpodobností ochráníte nejen sebe, ale i jeho. Má-li dluhy, tak každý další jeho situaci jen zhorší. Důvěřuj, ale prověřuj.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.