Co o vás vědí banky aneb Výpis z registrů za pár minut

Když vás kamarád poprosí o půjčení větší částky, kterou navíc určitě budete v blízké budoucnu na něco pro vás hodně důležitého potřebovat – třeba na koupi auta – tak vás určitě napadne otázka, zda a kdy vám peníze vrátí. Dokáže to v dohodnuté výši a v domluveném termínu? Budete se tedy zajímat o jeho bonitu, čili úvěruschopnost. Ta se stanovuje dle majetku, příjmů, ale i výdajů, kam patří také finanční závazky, samozřejmě vedle spotřeby. To ale nestačí. Důležitá bude také jeho ochota splácet, jeho platební disciplína, finanční zodpovědnost, důvěryhodnost. Ve zkratce solidnost.
O stejné informace mají samozřejmě zájem i banky či jiné finanční instituce, jsou-li žádány o úvěr. Tím spíš, že žadatele většinou moc neznají. Proto si vytvořily vlastní nástroje, které jim požadovaná data umí poskytnout, respektive dokáží prověřit, zda je uchazeč o půjčku uvedl pravdivě a kompletně. Mezi nimi jsou bankovní registr a nebankovní registr.
Banky či ostatní úvěrové, splátkové a leasingové instituce tyto registry de facto vlastní, nebo jsou jejími členy. A taky je s pomocí technologického organizátora (společnost CRIF – Czech Credit Bureau) provozují. V registrech sdílí a pravidelně aktualizují údaje o svých klientech a dle potřeby je využívají. Samozřejmě v limitech danými českými zákony: například o ochraně osobních údajů, o bankách a spotřebitelské úvěru…
Tyto databáze přitom nejsou jen „dlužnické“, neobsahují tedy data pouze o nesplácených úvěrech a o dalších z finančního hlediska negativních událostech. Poskytují i údaje o řádně splácených či už uhrazených půjčkách (registry je vedou ještě 4 roky po konci kontraktu). Tyto kladné záznamy spoluvytváří klientovu pozitivní úvěrovou historii. A ta hraje významnou roli v tom, zda nakonec požadovanou půjčku dostane a jak vysoké mu k ní budou přiděleny úrokové sazby.
Klient si přitom může zmíněnou pozitivní úvěrovou historii s pomocí registrů sám aktivně – budovat. Řádným splácením, ale i jinak. Stejně jako úvěrové instituce má k faktům, které o něm registry shromažďují, přístup. Konkrétně může požádat o takzvaný výpis z registrů. Přes bankovní identitu a registraci v portálu Kolikmam.cz se k nim dnes dostane za pár minut. Přitom ještě v nedávné minulosti to kvůli nutnému přeposílání dotyčné ověřené smlouvy poštou trvalo několik dní. Pokud tedy zájemce o výpisy nevyrazil s osobními doklady přímo na klientské centrum.
Výpisy mají – nejenom pro žadatele o půjčku – řadu praktických výhod. Dá se s nimi prostě pracovat. Díky nim se může člověk vyvarovat mnoha finančních nepříjemností. Postupně si to v dalších blozích na praktických příkladech ukážeme. V souhrnu se dá říci, že se dozví, co o něm banky vědí. Dost možná i objeví ve své finanční skříni netušeného kostlivce ve formě například opomenutých kreditek či negativních zůstatků. Pak je může z té almary vymést.
Ještě zpátky k tomu příteli, který chce založit. Jestliže fakt žádá významnou sumu, tak potom pár kaček za aktuální společný výpis z bankovního a nebankovního registru je určitě výhodnou a obezřetnou ´investicí´ pro oba. Když odmítne, je to podezřelé. Neposkytnutím půjčky pak s velkou pravděpodobností ochráníte nejen sebe, ale i jeho. Má-li dluhy, tak každý další jeho situaci jen zhorší. Důvěřuj, ale prověřuj.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.