Založit si důvěryhodně vypadající e‑mail zneužívající nějakou kombinaci vašeho křestního jména a příjmení a pak se za vás vydávat, je pro potenciálního podvodníka jednoduchou záležitostí. Ani napojení se na vaši autentickou elektronickou poštu a pozměňování jejího obsahu nepředstavuje pro průměrného hackera-crackera neřešitelný problém. Eliminování těchto rizik je jedním z důvodů, spolu s digitalizací státní správy, proč úřady při elektronické komunikaci se svými občany stále více preferují a doporučují datové schránky (DS). Instituce, firmy i živnostníci/OSVČ je už mají ze zákona povinně, posledně jmenovaní čerstvě od ledna 2023. Jsou jim ministerstvem vnitra zřizovány automaticky. A následně po 15 dnech, rovněž automaticky, aktivovány těm, kteří zapomenou či přímo odmítají se do nich přihlásit. Datovka v podstatě funguje jako e‑mailová schránka, jen navíc ověřená a zabezpečenější. E‑mailovou adresu nahrazuje identifikátor. Orgány veřejné moci tak mají u DS jistotu, že korespondují s pravým a jednoznačně identifikovaným adresátem.
Praktických výhod nabízí datové schránky řadu. Vedle vyšší dosažitelnosti adresátů (když třeba často mění bydliště) šetří také čas a peníze. Na úřady už nemusíte osobně, ani případně do fronty na poště. Doručení sdělení je okamžité, netrvá dny. Komunikace přes datovky je flexibilní: bez úředních hodin = nonstop = 24/7. Odkudkoliv – je-li tam ovšem internet. Digitální dokumenty zaslané přes DS mají stejnou právní účinnost jako papírový dopis s kulatým razítkem. Každá zpráva funguje jako doporučený dopis.
S úřady je obousměrné doručování zpráv a listin zdarma. Ale i posílání online zpráv kamarádům, kolegům či společnostem, kupříkladu bance, pojišťovně nebo advokátní kanceláři (smlouvy, objednávky, faktury… vše, u čeho je potřeba prokázat včasné a řádné zaslání), vyjde přes DS levněji (10 Kč) než obyčejný papírový dopis. Nemluvě o doporučeném, jehož základní cena bez doplňkových služeb činí aktuálně 62 Kč. S dodejkou +23 Kč, do vlastních rukou plus dalších 18 Kč.
Bezplatně lze přes datovky získávat různé výpisy, například z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, z bodového hodnocení řidiče, ze živnostenského registru, z důchodového pojištění. Na checkpointu by za ně po vás chtěli peníze. Obdržíte skrze ně všelijaká echa: na blížící se konec platnosti občanky, pasu, řidičáku či STK. DS umožnují online žádat o řidičský průkaz, rodičovskou či podat daňové přiznání. I odeslané zprávy lze archivovat, což se může hodit pro nějaké pozdější dokazování. To jen s podacím lístkem od České pošty tak jednoduché není.
Směrem k občanovi a firmám je písemnost považována za doručenou v momentě, kdy se do DS přihlásí. Ale pozor! Danou zprávu si přitom vůbec nemusí rozkliknout/přečíst! Za doručenou i přečtenou je ale brána i v případě delšího nepřihlášení adresáta do datovky. A to po 10 dnech od odeslání. Jako u fyzických dopisů tedy i pro datové zprávy platí takzvaná fikce doručení. Nicméně na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je ohledně datovek od 1. ledna 2023 zavedeno pravidlo, že v sobotu, neděli ani ve svátek nedochází k automatickému doručení datových zpráv, které si dosud adresát neotevřel. To nastane až první následující pracovní den.
Datovku v podstatě nelze zrušit, pouze znepřístupnit. Občan na základě svobodného rozhodnutí, firma jen ze zákonných důvodů: ukončení podnikání, nástup do vězení, úmrtí… Ke skutečnému zrušení DS dochází až uplynutím tří let od znepřístupnění z předchozích příčin. Má-li člověk jednu datovou schránku pro podnikaní a druhou soukromou, tak sloučit je nejde.
Budete-li pravidelně kontrolovat svou datovku, tak vám nemůže žádné úřední sdělení uniknout, byť byste byli třeba na měsíční dovolené. U pošty takováto 100% garance kvůli lidskému faktoru (zlomku promile nespolehlivých pošťáků) neexistuje.
Nejrychleji si lze datovku založit – a pak se do ní nejbezpečněji zalogovávat – s pomocí některé z e‑identit občana, třeba bankovní identitou. Pak nebudete potřebovat žádné speciální uživatelské jméno + heslo. Kromě online si lze DS nechat nainstalovat i osobně s občankou či pasem na czechpointu.
Užitečné je si v nastavení DS zvolit e‑mailové zasílání notifikací s rozšířeným obsahem. Tedy i s informací odkud zpráva přišla a jaký je její předmět. Tato služba není zpoplatněna, upozornění přes sms už ale stojí 3 Kč.
Nechcete-li, aby vaše soukromá (ne podnikatelská) datovka byla uvedena ve veřejné seznamu DS i s vaším jménem a adresou, lze to zakázat. Občané také, na rozdíl od firem a institucí, mohou vypnout příjem takzvaných poštovních datových zpráv, tedy těch neúředních: od fyzických a právnických osob. Jejich případné odesílání je zpoplatněno. To již bylo uvedeno výše, stejně jako to, že datové zprávy bez přívlastku „poštovní“, jinými slovy „veřejnoprávní“, tedy ty zasílané úřadům, jsou zdarma. Respektive je platí stát.
Kritizovanou vlastností DS – vedle fikce doručení zprávy bez jejího otevření, zato se všemi právními důsledky, a vedle de facto odnětí živnostníkům práva být off-line (nemít počítač, mobil, internet…) je, že se zprávy po 90 dnech od doručení automaticky mažou. Sice si dokumenty můžeme uložit v PDF, ale přijdeme tak o časové razítko, které potvrzuje příjem a verifikuje zaslaná data. Zbude tak jen neověřená kopie. Řešením je autorizovaná konverze nebo datový sejf. Tyto služby jsou ovšem zpoplatněny, byť pro nováčky je trezor první 3 měsíce bezplatně. Jak se zkrátka říká: Žádný oběd není zdarma (byť se tak snaží prezentovat).
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.