Jednorázové vyrovnání, renta, odbytné, předdůchod. To jsou základní možnosti výplaty peněz z doplňkového penzijního spoření při jeho ukončení. Aby k němu došlo řádně, ne předčasně a nevýhodně, můžete si dohodnout jeho odklad nebo přerušení.
Doplňkové penzijní spoření (DPS) lze vytěžit mnoha způsoby. Nejčastěji žádáte svou penzijní společnost o výplatu formou jednorázového vyrovnání. Při něm jsou 15 % daněny výnosy – zisky, co vytvořily fondy, do kterých jste v rámci penzijka své prostředky investovali. Nečekanou pozitivní novinkou je, že u nových smluv sjednaných od letoška se už nedaní peníze, kterými vám do DPS přispěl zaměstnavatel. U starších DPS uzavřených do loňského prosince totiž tento firemní benefit při výplatě podléhá 15% dani stejně jako výnosy.
Váš zaměstnavatel vám do penzijka smí během povinných minimálních 10 let trvání poslat až 500 000 Kč. Na jejich nedanění při jednorázové výplatě tak nově vyděláte až 75 000 Kč. Tento překvapivý, zatím ne příliš známý bonus, je podle některých finančních poradců, namísto záměru zákonodárců, nejsíš jen omyl. Což je dalším důvodem proč do penzijního spoření vstoupit, pokud ho ještě nemáte. O jeho správném načasování, optimalizaci úložek a také o všech benefitech i rizicích jsme v souvislosti se změnami zákonů psali v předchozím článku.
Co se týče předchůdce DPS v podobě penzijního připojištění, kterému se také lidově říká penzijko, lze u něj získat jednorázový nárok na rentu. U starých smluv po 60 měsících spoření, po 120 měsících u nových, nebo když už jste oslavili 60. Jestliže si dohodnete její vyplácení přesahující 10 let, nebudete danit ani výnosy, ani nastřádané zaměstnanecké příspěvky. Samozřejmě ani vlastní vklady nebo připsanou státní podporu. Ale pozor. Na rentu kratší než 10 let se už vztahuje 15% daň na výnosy.
Jestliže nutně potřebujete vybrat peníze z penzijka dříve, než jste se smluvně zavázali, máte právo na takzvané odbytné. Díky němu se vám vrátí naše vklady, zatímco připsaná státní podpora poputuje zpět ministerstvu financí. Výnosy z ní zůstanou penzijní společnosti, respektive účastnickým fondům. Příspěvky zaměstnavatele vám budou ponechány, ale výnosy z nich a z vkladů budou zdaněny. Dodanit budete muset i případné uplatněné daňové odpočty. Jestliže vám ale DPS tímto způsobem v peněžní nouzi vytrhne trn z paty, tak přes uvedené „ztráty“ určitě nepůjde o promarněnou investici. Zejména v případě štědrých firemních příspěvků se stále může vyplatit.
Rozhodně penzijko nerušte předčasně. Pokud krátkodobě nemáte peníze na domluvené měsíční vklady, můžete je snížit, případně odložit. Odklad se přitom stále započítává do spořicí doby. Nárok na státní dotaci za odložené měsíce ale ztratíte. Tak tomu je i u přerušení DPS na určitý čas, který se do spořicí lhůty nezahrnuje. Nicméně jakmile se vaše situace zlepší, můžete ve standardním režimu penzijního spoření pokračovat dál a nepřijít tak o jeho výhody. Naprosto nerozvážné by bylo rozvázání penzijka do 2 let jeho trvání. K tomu může dojít snad jedině nedostatečnou informovaností, potažmo omylem. Od penzijní společnosti ani od státu, byste v takovém případě totiž neuviděli ani korunu.
Penzijní spoření se dá zpeněžit i při případné invaliditě a jako předdůchod. Nepleťte si ho ale se státním předčasným důchodem.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.