V bance je do určitého počtu můžete bez poplatku proměnit na bankovky nebo uložit na účet. Drobné mince ostatně udáte také na poště i při platbě na samoobslužné pokladně. A prodejci nebo restauratéři? Ti jich od vás mají v rámci jedné platby ze zákona povinnost přijmout maximálně 50 kusů.

Máte k dispozici spousty drobných minci, hlavně korun a dvoukorun? Platit jimi v restauraci se vám nejspíš zdá krajně nepatřičné. Co tedy s nimi? Odlehčit své kapse můžete hned na několika místech. V bance si jen dejte pozor na možné poplatky. Každá má totiž při nakládání s mincemi nastavené odlišné podmínky.

Bez třídění si připlatíte

Jestli máte mince roztříděné a spočítané, je všechno v pořádku. Pokud si ale myslíte, že pro vás bude výhodné zajít s mincemi do banky také bez jejich přepočítání a roztřídění, riskujete ztrátu. Ukažme si to na následujícím příkladu. Když se na bankovní přepážku dostavíte se 105 mincemi s nominální hodnotou 1 Kč, pěti dvoukorunami a jednou pětikorunou, tedy 120 korunami celkem, budete za jejich výměnu za bankovky, nebo uložení na účet platit. V bance si totiž podle § 6 zákona o oběhu bankovek a mincí můžete zdarma nechat jednorázově vyměnit nebo uložit maximálně 100 kusů mincí od každé nominální hodnoty. Takže když s sebou vezmete jednoho typu mincí více než 100 kusů, má pokladna banky právo naúčtovat vám procenta z nadlimitní částky.

Riziko ztráty?

Myslete samozřejmě také na to, že minimální manipulační poplatek se u jednotlivých bank pohybuje v rozmezí od 125 Kč do 200 Kč. Další desítky korun pak od vás pokladna může chtít za každých započatých 15 minut práce, které musí vynaložit na roztřídění mincí. Nejspíš jste si už spočítali, že kdyby byl manipulační poplatek za roztřídění a uložení mincí na váš účet 200 Kč, ochudili byste se nejen o uložené peníze, ale také o 80 Kč navíc. Výše popsané se vám ale nejspíš beztak nestane. Pokladní v bance vám určitě ochotně vysvětlí, jak drobné mince správně roztřídit, abyste na nich neprodělali.

Do 100 kusů bez poplatku

Už víte, že zdarma můžete vyměnit nebo uložit maximálně 100 kusů mincí od každé nominální hodnoty – 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč. Toto pravidlo platí pro jednu pobočku v jeden den. Nic vám tak nebrání obejít během dne více poboček banky nebo navštívit jinou banku. Stejně tak můžete jednu pobočku opakovaně navštívit každý následující den, dokud se všech mincí „nezbavíte“.

Bezplatný limit na dva způsoby

Některé banky vám dokonce dovolí využít bezplatný limit během jednoho dne hned dvakrát – jednou ve formě uložení drobných mincí na váš účet, podruhé výměnou za bankovky. Zda toto ve vámi vybrané bance půjde, záleží především na pravidlech samotné banky a ochotě pokladních. Základem v každém případě je, že navštívíte banku, která provádí pokladní operace. Ze všech velkých bank v ČR je provádí zhruba polovina, jiné je akceptují v rámci svozu, další pouze v případě, že je přinesete ve speciálním obalu. Mnohé mladší a menší banky pak hotovostní služby vůbec nenabízejí.

Drobné mince na poště udáte levněji

Mimo banku můžete zajít i na poštu, která tyto služby poskytuje mnohem levněji. Stačí jen prostřednictvím složenky typu A peníze poslat na váš, nebo cizí účet. Jak je vám libo. Podle aktuálního ceníku České pošty vás to vyjde na 52 Kč u částky do 5 000 Kč, 60 Kč pak zaplatíte u sumy do 50 000 Kč. Pokud vás na poště odkážou na pokladnu s počítačkou mincí, složenku si ani nemusíte brát. Zdarma vám tam mince vymění za bankovky.

Je libo mincomat?

Především obchodníci, kteří od zákazníků za své zboží dostávají hodně mincí, ocení mincomaty. Zatím je v Česku provozuje pouze jedna banka, ale jejich výhodou je, že od vás bez poplatků a nutnosti třídění přijmou až 1 000 kusů mincí denně. A jak jsou na tom ostatní banky? Většina z nich klasické pokladny s živou obsluhou postupně nahrazuje vkladomaty, které mince neakceptují. Nemusíte si ale zoufat, testování mincomatů zvažují také další finanční instituce působící v Česku.

Vyhledejte samoobslužnou pokladnu, nebo automat na nápoje

Další metodou, jak mince využít, je nákup v supermarketu, který disponuje samoobslužnými pokladnami s možností platit mincemi. V tomto případě nemusíte mince třídit, ale dejte si pozor, abyste takovou pokladu nepřehltili. Začala by vám vhozené peníze vracet zpět. Jako směnárna drobných mincí prý fungují také nápojové automaty. Zkrátka a dobře do nich vložíte drobné, objednávku stornujete a v ruce vám přistane sice méně mincí, zato s vyšší nominální hodnotou.

Jak hotovost vnímá Česká národní banka a Ministerstvo financí

Vzpomínáte si, jak jsme v úvodu článku zmiňovali, že prodejci a restauratéři mají povinnost v rámci jedné platby přijmout až 50 kusů mincí? Paradoxem je, že se s tímto plně ztotožňuje Česká národní banka (ČNB), zatímco Ministerstvo financí (MF) nikoliv. Podle něj má obchodník právo se svobodně rozhodnout, jestli bude akceptovat jen platební karty nebo třeba jen bankovky od určité nominální hodnoty.

Oprávněnou autoritou pro výklad legislativy nicméně není ani jedna z jmenovaných institucí, je jí pouze soud. Žádné soudní líčení ohledně této problematiky se ovšem v tuzemsku dosud nekonalo, takže nepadl ani žádný verdikt. Proto stále nevíme, jak by soud takový spor rozhodl.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.