Jedním z klíčových témat tohoto webu je odpovědné, racionální a zvládnutelné zadlužování. Proto by byla škoda nezmínit výsledky několika nedávných průzkumů a analýz, které mapují situaci a trendy na poli půjček.
Tak například podle studie agentury GfK měly v roce 2014 téměř dvě pětiny (přesně 38 %) Čechů ve věku od 18 do 69 let nějakou formu půjčky. Počet lidí bez půjčky se ale snížil oproti roku 2013 o 11 %. Více než polovina půjček je od bank. Tři pětiny půjček jsou takzvaně bezúčelové. Každý desátý občan si půjčuje na splácení dluhů z minulosti. Pouze u jedné finanční instituce si domlouvá úvěr 9 z 10 dlužníků.
Nejfrekventovanějším důvodem k půjčce, pro pětinu respondentů, je koupě domu nebo bytu. Na auto si bere úvěr 12 procent populace. Téměř pětina lidí (18 %), kteří mají nějakou půjčku, zvažuje její refinancování, čili přesun úvěru k jiné instituci. Peníze si plánuje v roce 2015 půjčit 38 % dotázaných. Téměř dvě třetiny lidí si myslí, že je běžné žít na dluh. Skoro 40 % obyvatel Česka by si nikdy nepůjčilo na dovolenou a jedna třetina by se zase nikdy nezadlužila kvůli nákupu vánočních nebo jiných dárků. Další sonda, tentokrát od Centra pro výzkum veřejného mínění, uvádí, že zadlužení občanů považuje 76 % procent české populace za vysoké. Hodnota tohoto ukazatele od roku 2010, kdy je sledován, do roku 2013 stoupala. Loni ale klesla, o 2 procentní body. Nebo se alespoň zastavila, pokud ty 2 body bereme jako možnou statistickou chybu. Čím je životní úroveň respondenta nižší, tím vnímá zadluženost občanů jako vyšší.
Aktuální statistiky zveřejnilo i Sdružení pro bankovní karty: Počet vydaných platebních karet v Česku neustále roste a koncem roku 2014 překonal hranici 11 milionů. V rámci uvedeného množství se zvyšuje počet debetních karet (na 8,7 milionu), ale klesá suma kreditních, tedy úvěrových, karet: z 2,07 milionu v roce 2013 na 2,02 milionu v roce 2014. Zbylá část jsou takzvané charge karty, které jsou podobné kreditkám, ale mají jiný režim úhrady půjčky. Je jich ale jen pár set tisíc.
A nakonec ještě data z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau: Počet osobních bankrotů v roce 2014 meziročně poklesl o 2 %, z 19 165 na 18 762. S ohledem na nedostatečnou regulaci nebankovních půjček a občasné neetické exekutorské praktiky asi nelze říci, že situace ohledně zadlužení občanů je v Česku růžová. Nicméně výše uvedené údaje určitý obrat k lepšímu minimálně naznačují.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.