DCC bude regulována. Kurz sice garantuje, ale nevýhodný…

Přejete si platit kartou v korunách či v eurech, zlotých, librách, rublech, forintech, kunách, šekelech, francích, dolarech…? Zdánlivě nevinná otázka živého prodejce, případně neživého platebního terminálu, pokládaná českým turistům v zahraničí. Ale také tuzemským zákazníkům zahraničních e-shopů. Našinci totiž většinou mají bankovní konto v české měně, jenomže cena za požadované zboží či službu je vyčíslena měnou cizí.

Obdobný dotaz vznáší i směnárenské automaty nebo bankomaty při výměně či vybírání peněz v cizině: Chcete použít námi uvedený kurz nebo směnnou relaci vydavatele vaší karty?

Volba mnohých Čechů padne po první otázce na korunu. Tlačí je k tomu podvědomí, jsou na ni zvyklí, neohrožuje je strach z neznáma… Možná se také domnívají, že je zřejmě o české platidlo v dotyčné zemi zájem. Patrně se dle nich z jejich účtu jednoduše strhne cena v Kč, nic se nemusí přepočítávat, žádné poplatky. Tedy logicky to nejlevnější placení, ne? Ne! Opak je pravdou.

„Platbu v českých“ umožňuje finanční služba s lákavě progresivním názvem: Dynamic Currency Conversion – DCC. Tedy dynamická – rozuměj rychlá/okamžitá – konverze/výměna měny.

Pozornější český zákazník si ale nemůže nevšimnout – na displeji nebo na účtence - že i ona pracuje s kurzem. Ovšem poměr, za který DCC mění koruny za požadované valuty (od valere - platit), je pro klienta v naprosté většině případů méně výhodný, než kdyby transakci vyúčtoval rovnou v cizí měně.

Pak by totiž dlužnou sumu zablokovala jeho banka na jeho účtu za použití nějakého průměrného kurzu, aby ji za pár dní vypořádala dle kurzu aktuálního. A ten – byť mírně opožděný - je téměř vždy pro klienta nakonec lukrativnější než DCC. Přesto, že v okamžiku nákupu přesně neví, kolik mu bude strženo.

Analogická situace panuje i u zmíněných bankomatů a směnárenských automatů. I zde klienti dost často preferují transakci s vyobrazeným kurzem provozovatele přístroje před zatím neznámým kurzem vydavatele své karty. Spotřebitel tak skočí na narafičenou udičku a prodělá. Kurz u DCC včetně různých poplatků libovolně a bez jakýchkoli mantinelů určuje společnost – většinou obchodník, banka nebo jiná finanční instituce - která daný platební terminál provozuje. Tito poskytovatelé DCC obhajují. S tím, že jde o servis jasně a ihned transparentní. Klienta k jejímu využití prý nikdo nenutí, jde o čistě jeho rozhodnutí.

Není to samozřejmě jen český problém. Na DCC doplácí při platbách v zahraničí drtivá většina evropských návštěvníků. Česko samozřejmě nemůže chybět. Dalo se tedy čekat, že Evropská unie zasáhne. Stalo se. Dle jejího nařízení budou muset bankomaty, automaty a terminály nabízející službu DCC - ale rovněž i vydavatelé platebních karet, jestliže DCC nebude klientem zvoleno – zobrazovat od dubna 2020 v momentě a místě transakce nejenom kurz, ale jeho odchylku (procentní přirážku) od kurzu stanoveného Evropskou centrální bankou. Zákazník tak bude mít k dispozici okamžité srovnání. Firmy nabízející DCC, tedy bezprostřední konverzi měny, budou navíc licencovány. Při porušení nové informační povinnosti jim budou hrozit sankce, v krajním případě i odejmutí certifikace.

Vy ale na čtvrtý měsíc roku 2020 nečekejte. Při platbě kartou v cizině nebo v zahraničním internetovém obchodě už nyní volte tamní měnu a důvěřujte následnému kurzu vaší banky. To samé při výběru z bankomatu. Neproděláte.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.