Přejete si platit kartou v korunách či v eurech, zlotých, librách, rublech, forintech, kunách, šekelech, francích, dolarech…? Zdánlivě nevinná otázka živého prodejce, případně neživého platebního terminálu, pokládaná českým turistům v zahraničí. Ale také tuzemským zákazníkům zahraničních e-shopů. Našinci totiž většinou mají bankovní konto v české měně, jenomže cena za požadované zboží či službu je vyčíslena měnou cizí.
Obdobný dotaz vznáší i směnárenské automaty nebo bankomaty při výměně či vybírání peněz v cizině: Chcete použít námi uvedený kurz nebo směnnou relaci vydavatele vaší karty?
Volba mnohých Čechů padne po první otázce na korunu. Tlačí je k tomu podvědomí, jsou na ni zvyklí, neohrožuje je strach z neznáma… Možná se také domnívají, že je zřejmě o české platidlo v dotyčné zemi zájem. Patrně se dle nich z jejich účtu jednoduše strhne cena v Kč, nic se nemusí přepočítávat, žádné poplatky. Tedy logicky to nejlevnější placení, ne? Ne! Opak je pravdou.
„Platbu v českých“ umožňuje finanční služba s lákavě progresivním názvem: Dynamic Currency Conversion – DCC. Tedy dynamická – rozuměj rychlá/okamžitá – konverze/výměna měny.
Pozornější český zákazník si ale nemůže nevšimnout – na displeji nebo na účtence - že i ona pracuje s kurzem. Ovšem poměr, za který DCC mění koruny za požadované valuty (od valere - platit), je pro klienta v naprosté většině případů méně výhodný, než kdyby transakci vyúčtoval rovnou v cizí měně.
Pak by totiž dlužnou sumu zablokovala jeho banka na jeho účtu za použití nějakého průměrného kurzu, aby ji za pár dní vypořádala dle kurzu aktuálního. A ten – byť mírně opožděný - je téměř vždy pro klienta nakonec lukrativnější než DCC. Přesto, že v okamžiku nákupu přesně neví, kolik mu bude strženo.
Analogická situace panuje i u zmíněných bankomatů a směnárenských automatů. I zde klienti dost často preferují transakci s vyobrazeným kurzem provozovatele přístroje před zatím neznámým kurzem vydavatele své karty. Spotřebitel tak skočí na narafičenou udičku a prodělá. Kurz u DCC včetně různých poplatků libovolně a bez jakýchkoli mantinelů určuje společnost – většinou obchodník, banka nebo jiná finanční instituce - která daný platební terminál provozuje. Tito poskytovatelé DCC obhajují. S tím, že jde o servis jasně a ihned transparentní. Klienta k jejímu využití prý nikdo nenutí, jde o čistě jeho rozhodnutí.
Není to samozřejmě jen český problém. Na DCC doplácí při platbách v zahraničí drtivá většina evropských návštěvníků. Česko samozřejmě nemůže chybět. Dalo se tedy čekat, že Evropská unie zasáhne. Stalo se. Dle jejího nařízení budou muset bankomaty, automaty a terminály nabízející službu DCC - ale rovněž i vydavatelé platebních karet, jestliže DCC nebude klientem zvoleno – zobrazovat od dubna 2020 v momentě a místě transakce nejenom kurz, ale jeho odchylku (procentní přirážku) od kurzu stanoveného Evropskou centrální bankou. Zákazník tak bude mít k dispozici okamžité srovnání. Firmy nabízející DCC, tedy bezprostřední konverzi měny, budou navíc licencovány. Při porušení nové informační povinnosti jim budou hrozit sankce, v krajním případě i odejmutí certifikace.
Vy ale na čtvrtý měsíc roku 2020 nečekejte. Při platbě kartou v cizině nebo v zahraničním internetovém obchodě už nyní volte tamní měnu a důvěřujte následnému kurzu vaší banky. To samé při výběru z bankomatu. Neproděláte.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.