Dluh obyvatel překročil hranici 2,5 bilionu korun

Dluh obyvatel ČR evidovaný v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací na konci druhého čtvrtletí poprvé v historii překročil hranici 2,5 bilionu korun. Jeho výše byla o 143 miliard vyšší než o rok dříve. To představuje meziroční nárůst o 6 %. Růst zadlužení obyvatel tak zatím nezastavila ani pandemie nového typu koronaviru, ani pokles ekonomické aktivity. Za růstem celkového dluhu stojí především úvěry na bydlení. Objem dluhu z těchto úvěrů se meziročně zvýšil o 133 miliard a poprvé překročil hranici 2 bilionů korun.
Na konci druhého čtvrtletí mělo hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření 1 105 899 lidí. Počet lidí s úvěrem na bydlení se tak už šesté čtvrtletí v řadě snížil. Mezičtvrtletně se snížil o více než tisíc lidí a meziročně o více než 8 tisíc lidí. Meziroční pokles zaznamenala většina krajů. Nejrychleji se počet klientů s tímto typem úvěru snížil na Vysočině a ve Zlínském kraji. Mezi kraje, ve kterých se počet klientů meziročně zvýšil, patří Středočeský kraj, Praha a Plzeňský kraj. Zatímco počet lidí s úvěrem na bydlení se snižuje, celkový objem dluhu z těchto úvěrů roste. Na konci druhého čtvrtletí se meziročně zvýšil ve všech krajích, nejrychleji v Plzeňském kraji a na Vysočině, a to o 8 %.
Objem nespláceného dluhu meziročně klesl o více než 600 milionů korun
Objem nespláceného dluhu dosahoval výše 30,7 miliardy korun, meziročně se tak snížil o 611 milionů. „Za poklesem nespláceného dluhu stojí především stále dobrá platební morálka u úvěrů na bydlení. Ohrožený dlouhodobý dluh se meziročně snížil o 688 milionů na 8,6 miliardy korun. Objem nespláceného dluhu z úvěrů na spotřebu se naopak poprvé po mnoha letech meziročně zvýšil o 57 milionů a dosahoval 22,1 miliardy korun, a to i v situaci, kdy počet lidí, kteří tento dluh nesplácejí, stále klesá,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
Počet lidí nesplácejících úvěry meziročně klesl, i když výrazně pomaleji než v minulých letech
Na konci druhého čtvrtletí nesplácelo v České republice úvěry na spotřebu 191 tisíc lidí, o 11 % méně než o rok dříve. Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu byl nejnižší za posledních 6 let. Úvěry na bydlení nesplácelo 17 807 lidí, což je o 764 (4 %) méně než o rok dříve. „Přestože počet lidí nesplácejících úvěry na bydlení se v meziročním srovnání snížil, šlo o výrazně nižší pokles, než na jaký jsme byli poslední roky zvyklí. Poslední tři roky se jejich počet meziročně snižoval dvouciferným tempem a ještě na konci prvního čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o více než pětinu,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací s tím, že už na konci třetího čtvrtletí tak můžeme očekávat meziroční růst počtu nesplácejících klientů. „Současná čísla o platební morálce klientů bank a dalších finančních institucí jsou výrazně ovlivněna odklady splátek úvěrů. Teprve po skončení všech odkladů splátek se naplno ukáže, jak se změnila schopnost lidí splácet aktuálně čerpané úvěry. Vzhledem k tomu, že banky schválily odklad splátek již u 340 tisíců úvěrů, které domácnosti čerpají, je nejistota budoucího vývoje značná,“ doplňuje Jiří Rajl.
Dluh obchodních společností u nebankovních finančních institucí vzrostl o 12 %
Nebankovní registr klientských informací dlouhodobě eviduje kromě závazků obyvatel také dluh obchodních společností u členů registru. Ten na konci druhého čtvrtletí dosáhl částky 182 miliard korun a meziročně tak vzrostl o 19 miliard korun, tedy o 12 %. Průměrná výše dluhu na jednu společnost dosahovala 2,4 milionu korun. Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 77 215 společností. Svůj dluh nesplácelo 2 762 společností, o 110 více než o rok dříve. Nejlépe splácely své dluhy společnosti z Plzeňského kraje, nejhůře splácely společnosti z Prahy.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.