Finty falešných bankéřů: Vyber ohrožené peníze a vlož do bitcoinmatu

Tandem falešný bankéř & nepravý policista ukradl prostřednictvím telefonátů v uplynulých pár letech klientům bank řádově stovky milionů korun. Jen v Praze za poslední 2 roky připravil tento model vishingu (=podvodné volání=hlasový phishing) zhruba 230 občanů o celkem 80 milionů korun, tedy v průměru jednoho o 35 tisíc korun. A to určitě ne každý poškozený takovéto odcizení peněz nahlásil policii.

Ale není namístě se stydět, že vás někdo takto napálil, protože rafinovanost a důvěryhodnost zmíněných zlodějských párečků je na vysoce fikané úrovni. V oběti vyvolají strach, šok, znechucení, následně naději. Ohrožený jedinec se pak často pod enormním tlakem těchto emocí a ve snaze co nejrychleji odvrátit nebezpečí přestává chovat racionálně. V panice se dopouští chyb. Metody, které toho zneužívají, se označují jako sociální inženýrství.

Falešný bankéř s kumpánem předstírajícím policistu si počínají zhruba takto: První vám zavolá kvůli vaší žádosti o úvěr. Představí se jako zaměstnanec X banky Y. Překvapeně odvětíte, že nežádáte. V tom případě vám ale dle něj někdo ukradl identitu, třeba se nějak dostal k vaší ofocené občance a dalším průkazům, a chce si na vaše jméno půjčit peníze. Zlodějem však může být dokonce i některý kolega z banky, takže abyste nic neprozradil a nikoho nevaroval, nesmíte žádnému jinému bankéři volat. Než se vše řádně vyšetří. Případ se totiž rovněž předává policii. Konec telefonátu. Nikdo po vás zatím nic nechce. Číslo příchozího hovoru sice souhlasilo s telefonním kontaktem vaší banky, ale pachatel se ve skutečnosti s pomocí speciálního softwaru jen maskoval. Volal totiž z jiného čísla. Říká se tomu spoofing. Jeho kredibilitu zvýšilo i to, že osoba, za kterou se vydával, v dotčené bankovní instituci skutečně pracuje. Dokonce vám pro uklidnění poslal e‑mailem i kopii svého služebního průkazu.

Následně volá i kriminalista, samozřejmě že i on ze spoofnutého čísla. Zve vás na služebnu s existující adresou k výslechu. Fyzická schůzka totiž také pomáhá upevňovat důvěru. K žádnému osobnímu podání vysvětlení ale pochopitelně nikdy nedojde. I falešný komisař vás upozorní, že o případu nesmíte rozhodně s nikým mluvit, s nikým jiným ho konzultovat. Jinak byste ohrozil pátrání, což by mohlo být klasifikováno jako trestný čin a vaše konto následně zkonfiskováno. Zavěsí. Podvodný policajt vám tak potvrdil slova fake-bankéře. Čili se zdá být jasné, že nejde o nějakou náhodu či omyl. Tato manipulativní technika je obdobou jednoho z argumentačních faulů: apelu na autoritu. Tou je muž zákona.

Záhy vám opět cinkne pseudobankéř. Spoléhá na to, že jste už dostatečně vystresovaný, což u většiny lidí blokuje logické uvažování. A hodí vám lano k záchraně vašich peněz. Ovšem musíte spolupracovat. Rychle! Je nutné osobně zajít do banky a požádat o co nejvyšší úvěr, tím se vyčerpá maximální bonita (to je jedno, že toto slovo má trošku jiný význam, působí profesionálně) a žádná další banka pak prý ze zákona nebude smět na vaše jméno poskytnout půjčku. Tímto „předběhnutím“ prý zabráníte přidělení úvěru, který na vaši ukradenou identitu právě někdo (třeba i na více místech) žádá. Jelikož je ale ohroženo i vaše konto, tak z něj musíte vše vybrat – včetně půjčených peněz – či aspoň podstatnou část. A uložit na bezpečný účet doporučený centrální bankou (též uznávanou autoritou), ideálně prostřednictví konkrétního super-chráněného bitcoinmatu. Převod reálných peněz do virtuální kryptoměny je totiž těžko dohledatelný, což podvodníkům samozřejmě vyhovuje. Po této finální transakci se nad poberty zavře voda. Vás, coby oběť, nejenom, že připravili o peníze, ale ještě navíc notně zadlužili.
Na štěstí v neštěstí většina zkušených reálných bankéřů z nervozity podváděných a jejich nepřesvědčivého vysvětlování „na co úvěr zrovna nyní rychle a nutně potřebují“ pozná, že se je zřejmě někdo pokouší podvést. A půjčku zarazí. Jinak by byly celkové škody daleko vyšší.

Závěrem mějte na paměti: Pokud vám bude kdokoli volat, že vaše peníze v bance jsou ohroženy, tak si to samostatně ověřte skrze hlavní telefonní linku banky nebo osobně na pobočce. Pravý bankéř vás nikdy pro záchranu vašich financí nebude nutit k nějakým převodům či vybírání. V případně nebezpečí vám prostě navrhne blokaci účtu a k tomu žádné údaje od vás nebo vaši aktivitu nepotřebuje.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.