Na podvodné investiční portály nabízející pohádkové zhodnocení můžete prokliknout z reklamy či jakoby zpravodajského článku umístěných na věrohodném a známém webu. Za obsah (samozřejmě placený) zveřejněného komerčního sdělení totiž odpovídá inzerent, tedy zadavatel. Ne médium.
Tyto inzeráty zneužívají jmen i fotek známých a bohatých osobností (například Jaromíra Jágra, Petra Čecha, Leoše Mareše, Jiřiny Bohdalové, Billa Gatese, Elona Muska, dříve Petra Kellnera…), loga ctihodných institucí (vláda, ministerstva) i věhlasných koncernů. Často svádí čtenáře či diváka na odhalení úžasného obchodního triku. Nutí vás k okamžité reakci. Mnohdy s dramatickým odpočítáváním vteřin, po jehož ukončení prý definitivně promrháte jedinečnou životní šanci. Zájemců je totiž strašně moc a na všechny se nedostane. To je ovšem jeden z neklamných znaků, že na vás a vaše konto útočí zloději. To co nejmíň potřebují je dát vám čas na rozmyšlenou, na prověření nabídky.
Pokud neodoláte, tak po registraci a převedení nějaké minimální investice z vašeho účtu – řekněme 5000 korun – vám poradce na nějaké profesionálně provedené webové pseudoburze plné blikajících grafů, tabulek, procent a čísel „ilustruje“, jak vám naskakují výnosy. Abyste ale už od příště mohli obchodovat (nejčastěji s akciemi či kryptoměnami) samostatně a také vybírat své zisky, tak vám prý ještě nutně musí nainstalovat do vašeho počítače speciální aplikaci propojující váš investiční profil s vaším bankovnictvím. K tomu ale potřebuje, abyste mu do PC umožnili vzdálený přístup (a to je ta past!) třeba přes AnyDesk či TeamViewer. Jde o další zřetelný signál, že na vás mají políčeno podvodníci.
Policie na svých stránkách aktuálně informuje o přehršli varovných případů, kdy oběti s vidinou rychlého zbohatnutí drzému kyberútočníkovi distanční přístup neprozřetelně povolily. Pod jeho odporným – pardon „odborným“ – dohledem se pak hlásily do internetového bankovnictví (tím prozradily login), dobrovolně potvrzovaly na mobilu platby, sdělovaly kódy… Dokonale vyluxované konto pak bylo neodvratitelným výsledem jejich hazardu.
Z účtů odcizené peníze navíc ztratily nárok na zákonnou pojistku (až do výše 100 000 eur), protože poškození porušili zásady bezpečnosti popsané v obchodních podmínkách banky. Aby škod nebylo dost, tak „ukradený“ účet často organizovaní zločinci dál používali jako takzvaný transferní, tedy k praní špinavých peněz. A pokud v hacknutém počítači stihli najít vedle různých nezabezpečených hesel například i citlivé privátní fotky, posloužily k vydírání oloupených.
Fiktivní konzultanti využívají ke svým „investičním atakům“ tisícovky rychle se měnících domén, všechny zablokovat tak není technicky možné. Už se jim nikdy nedovoláte. Získat od nich peníze zpět je taky nereálné. Operují většinou ze států, kde je na ně česká či unijní jurisdikce (dosah kriminalistů a soudů) krátká.
Závěrem nezbývá než zopakovat: Nikomu neposkytujte volný přístup k vašemu počítači, telefonu, uživatelským jménům a heslům k internet bankingu, k PINům, kódům, číslům a údajům o expiraci vaší platební karty. Nikdo solidní to po vás nemůže chtít. Máte dokonce povinnost je maximálně chránit, tedy nenosit například na papírku v peněžence, v obalu na legitky. Pokud tuto zásadu v nějaké slabé chvilce pod manipulativním nátlakem porušíte, neodkladně o tom zpravte svou banku. Třeba ještě nebude na záchranu vašich peněz pozdě.
Plně nedůvěřujte recenzím, může je napsat kdokoliv. Chcete-li investovat, tak jen s renomovanými a časem ověřenými institucemi, což může být právě vaše banka. Minimálně vám poradí. Investiční zprostředkovatelé nabízející veřejně své služby se dají proklepnout na webu České národní banky. Spolu s dalšími finančními subjekty totiž většinou musí mít od ní licenci, jsou tedy pod jejím dohledem. Je to určitá garance. Někteří certifikaci nepotřebují, ale podléhají alespoň registraci. Pokud tedy subjekt nabízející supervýnosné investování není na seznamu regulovaných, ani v rejstříku registrovaných (viz sekce ČNB s názvem Dohled a regulace či dotaz přes kontaktní telefon centrální banky), tak rada zní: vyhnout se mu velkým obloukem.
A co na to obyčejný selský rozum? Tipy na nadprůměrně ziskové investice se přeci nesdělují veřejně. Kdyby tak vysoce výhodné skutečně byly, tak by je chtěl inzerent využít hlavně pro sebe, pro své příbuzné, maximálně známé. Čím víc je něco lákavé, tím méně je to pravdivé.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.