Vzít si na vaše jméno mnohatisícový úvěr a k tomu jako bonus vám vybílit bankovní konto. Půjčit si na vás drahé auto a nikdy ho nevrátit. Ubytovat se na doklady s vašimi iniciálami v luxusním hotelu a nezaplatit. Nakoupit vaším jménem zbraně a páchat s nimi trestnou činnost. Na vaše papíry si odsedět trest, takže už nebudete mít čistý trestní rejstřík. Tyto a další pohromy vám může způsobit zloděj vaší identity. Zjistit včas, že někdo zneužil vaše osobní data, není přitom v dnešním stále více virtuálním IT světě vždy úplně jednoduché. Fyzické doklady totiž k tomu nemusíte přímo ztratit. Někdo si je může jen na pár minut „vypůjčit“ a zkopírovat si je. Pak je zneužít či použít pro výrobu falešných průkazů. Jenže identifikátory vaší totožnosti nejsou jen fyzické dokumenty, ale také všemožné kódy, PINy, čísla, hesla. A u nich se zneužití zachytává ještě hůře. Většinou, až když je pozdě.

Právě proto spouští v těchto dnech tento portál službu Hlídám si, kolikmam.cz. Ta umí upozornit prostřednictvím sms, mailu či přes uživatelskou webovou aplikaci, že někdo na vaše jméno žádá či už dostal úvěr. Banky a další finanční společnosti si totiž zájemce o půjčku prověřují v Bankovním a Nebankovním registru. A na oba registry je kolikmam.cz napojen. Pokud se o avizovaný úvěr ucházíte vy, je vše v pořádku. V případě, že ne, tak se s velkou pravděpodobnosti někdo pokouší zneužít vaší identitu a z vás udělat dlužníka proti vlastní vůli.  Vy ale můžete díky Hlídám si, kolikmam.cz rychle zareagovat. Zároveň můžete vykonat preventivní opatření i na jiných frontách – viz výše uvedené hrozby – a nahlásit podezřelou aktivitu úřadům, dalším relevantním finančním institucím či policii. Ty zajistí zneplatnění a zveřejnění zneužitých dokladů, respektive blokaci například platebních karet či mobilů.

Hlídám si, kolikmam.cz vás také umí zalarmovat v případě, že jste zapomněli řádně a včas splácet své dluhy. Náš nový varovný systém bude klienty rovněž upozorňovat i na další finanční operace, které se jich týkají a je užitečně se o nich co nejdříve dozvědět: například na zesplatnění či odpis jejich dluhu, respektive pohledávky věřitele, na její soudní vymáhání či prodej. Pak totiž rovnou můžete vyhlásit stav nejvyšší pohotovosti. Exekutor může být už na obzoru.

Nová výstražná služba Hlídám si, kolikmam.cz bude zpoplatněna 250 korunami ročně za hlídkování v jednom registru, což se při akcelerující hrozbě kybernetického hactivismu  vyplatí. Vždyť v roce 2009 řešili kriminalisté v Česku 62 nahlášených zneužití hesel a údajů ve virtuálním prostoru. V roce 2013 už to bylo 242 případů. Počet phishingových útoků a dalších fíglů s cílem získat osobní data se tedy zvyšuje geometrickou řadou. V roce 2013 si na uvedená oklamání stěžovalo v USA 13 milionů lidí, tedy zhruba 7 % populace země. Česko se k obdobným reáliím rychle blíží.

Proto opravdu dbejte o zvýšenou ochranu svých dokladů a personálních údajů. Ověřujte si, zda na ně má případný žadatel vůbec zákonné právo. Průkazy a karty „nedávejte z ruky“. Používejte účinné antiviry, aktualizujte operační systémy. Nevyhazujte účtenky od provedených transakcí, které obsahují vaše personální data, často včetně podpisu. Schovávejte si je, posléze skartujte, spalte. Mimochodem váš podpisový vzor by se měl aspoň v něčem lišit od vaší běžně používané parafy. Nereagujte na maily od neznámých a tím podezřelých odesílatelů. Přihlašovací a osobní údaje zadávejte jen na ověřených serverech.

Vaše hesla by neměla být univerzální a slabá, zato pravidelně obměňovaná. Vždyť prolomit náhodné 6místné heslo, které využívá jen malá písmena a číslice, se zdatnějším hackerům podaří v průměru do jedné hodiny. Hacknout ale 8místný kód sestavený z většiny typů povolených ASCII znaků (velké a malé litery, čísla plus další znaky, kterými je vybavena běžná klávesnice: &, @, /, % apod.) by se jim během jejich života jen stěží podařilo. Trvalo by to totiž teoreticky až stovky let.  Člověk ale není stroj. V dnešním hektickém digiworldu, i přes důslednou opatrnost, všechno neuhlídá. Proto si pořiďte vycvičeného hlídacího kyber-psa. Slyší na jméno Hlídám si, kolikmam.cz.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.