Každý rok, první čtvrtek v květnu, se slaví Den hesel, výročí vytvořené k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co je podle předních odborníků na kybernetickou bezpečnost nejdůležitější ochranou všech našich zařízení a dat, hlavní překážkou proti zločincům.

Heslo je ve skutečnosti mnohem víc než sada písmen a čísel více či méně obtížně zapamatovatelných: je to klíč, který otevírá přístup ke všemu, co děláme online, od naší osobní komunikace až po naše bankovní přístupy. To je důvod, proč musíte zajistit, aby bylo bezpečné.

Pojďme tedy projít 5 kroků k vytvoření bezpečného hesla podle nejnovějších trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

1. Identifikujte opravdu důležitá hesla

PIN smartphonu, kód počítače, heslo e‑mailových účtů a našich sociálních profilů, heslo k účtu souvisejícího s prohlížečem, který používáme, nebo heslo pro různé stránky online obchodů, které využíváme opakovaně, stejně jako heslo webu našeho dodavatele elektřiny, plynu, připojení k internetu, telefonních služeb a seznam je stále velmi dlouhý.
Existují desítky hesel, které bychom si měli pamatovat denně v našem online životě. Prostě nemožný úkol, pokud nepoužíváte vždy ten samý – což je ale velká chyba.

Klíčem je vybrat hesla odolná pro ty okolnosti, které jsou pro naši bezpečnost opravdu zásadní a zbytek hesel svěřit "správci hesel". Zde je několik příkladů:

- PIN našich zařízení (smartphony, počítače, tablety);

- heslo k bankovnímu účtu nebo e‑mailovým účtům, na kterých závisí jiné důležité účty, například účty na sociálních médiích;

- heslo ke správci hesel.

2. Vytvořte hesla, která dávají smysl pouze vám

Narozeniny, běžně používaná slova, vlastní jména, sekvence písmen, které jsou umístěny jeden po druhém na klávesnici apod. to jsou všechno potenciálně snadno uhodnutelná hesla pro počítačového zločince.

Vymyslete posloupnost slov (nebo písmen a číslic), která dává smysl právě a jenom vám. Příklad? Iniciála příjmení všech hráčů, kteří hráli ve vašem oblíbeném týmu, když jste vyhráli šampionát, nebo slovo, které jste vymysleli, a tak dále.

3. Delší hesla se rovnají bezpečnějším heslům

Čím delší je heslo, tím těžší to bude pro softwarové zločince, když chtějí prolomit váš účet. 12znakové heslo je mnohem těžší zjistit než 6místné heslo.

4. Použijte dvoufaktorovou autentizaci

Vytváření komplikovaných hesel a jejich nahrazování určitou frekvencí jsou skvělé návyky, ale z dlouhodobého hlediska únavné a obtížně udržovatelné. Pokud je to možné, je lepší zvolit dvoufaktorovou autentizaci.

5. Bojíte se, že zapomenete hesla? Použijte tedy papír

Připnutí nejdůležitějších hesel (viz krok 1) může být skvělý nápad. Stačí však použít starý papír, pokud si poznámku nenecháte v peněžence nebo přilepenou na počítači, ale raději ji uložíte bezpečně, doma, mezi důležitými dokumenty.

Další tip pro kybernetickou bezpečnost: pokud se obáváte, že vaše hesla a data mohla být vystavena krádeži nebo narušení dat, a proto mohla skončit ve špatných rukou, použijte NetAgent, naši službu, která vám nabízí neustálé sledování vašich nejdůležitějších informací, varuje vás, když existují potenciální nebezpečí a pomáhá se s nimi vypořádat.

 

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.