Půjčili jste peníze ve slepé víře bez písemné smlouvy? Tedy jen na dobré slovo? Pak se vám ovšem může přihodit, že se vaší „prostoduché důvěře“ začne ten, kterému jste pomohli, vysmívat. S tím, že na předání peněz nemáte žádný důkaz. A že v domluveném termínu – a ani později - nic zpátky nedostanete. Maximálně šachmat. Řečeno šachovou terminologií. Dá se takříkajíc s křížkem pro funuse přijít na způsob, jak se vrácení peněz domoci? Pokud jste se tedy nakonec nerozhodli dělat charitu a půjčený obnos odepsat. Ano, pár obranných tahů, byť pozdních, existuje.  Samozřejmě ne úplně samospasitelných. Ale na některé nevděčné nevraceče platí.

Nejprve je třeba předeslat, že smlouva o půjčce podle platné legislativy nevyžaduje nutně písemnou formu. Může být uzavřena také ústně. I tato forma dohody je platná. Bude se ale věřiteli hůře prokazovat. K pochopení kontextu, tedy souvislostí celé problematiky, doporučuji pročíst minulý blog týkající se zesplatnění úvěru. První, o co byste se jako podvedené a zrazené naivky měly pokusit, je získat od dlužníka dlužní úpis. Tím by vám potvrdil, že jste mu půjčili určitou částku. A proč by vůbec měl dobrovolně toto uznání dluhu vyhotovit? Třeba za slib, že mu ještě nějaký čas počkáte a nepoženete ho hned k soudu.

Dlužníkovi to spočítejte. To je druhý tah v pořadí; střelivo už středního kalibru. Sdělte mu, o kolik současnou dlužnou částku zvednou náklady na vymahače, advokáty, soud, exekutory a případně také úroky z prodlení. Stačí odhad. Psychologický efekt tohoto kroku umocní, když dlužníka o hrozícím navýšení dlužné sumy informuje váš právník či najatá inkasní agentura.  Pokud ani poté nedojde k dobrovolné úhradě, tak musíte přejít od slov k činům: Pošlete dlužníkovi nejprve předžalobní výzvu - a pakliže ani ta nezafunguje, tak na něj podejte soudní žalobu. K tomu doporučuji prostudovat nedávno zveřejněné blogy o exekucích. Reálnou pohrůžku soudním procesem početná skupinka dlužníků neustojí. Ztratí nervy. Vzdá to a raději zaplatí. Nebude chtít kromě pokut riskovat i ztrátu pověsti a nepříjemnou ostudu.

Ovšem tvrdé jádro zarputilých a otrlých vydlužitelů (ano, takto občanský zákon nazývá dlužníky) se nezalekne ani soudních obsílek.  Bude dál sázet na neexistenci jakýchkoli písemných dokladů. Jak na ně? Zkuste shromáždit co nejvíce nepřímých důkazů o tom, že nevděčný dlužník od vás peníze skutečně v minulosti dostal: záznam převodu částky z vašeho účtu na jeho konto, esemesku nebo mail, které půjčku zmiňují, svědectví známých, výběr z bankomatu… Většinou také tušíte, na co jste mu půjčili. „Kde a kdy, bez vindry v kapse, najednou vzal finance na zaplacení nájmu, daní, auta, … čehokoliv?“ To by měl u soudu vysvětlit a prokázat. Někdy pár zdánlivě jen podpůrných indicií může pomoci sestavit komplexní mozaiku procesu půjčky tak, že vám dá soudce jako věřiteli za pravdu a nepoctivého dlužníka potrestá.

A v neposlední řadě pár praktických rad. Pokud by chtěl dlužník argumentovat tím, že nebyla dohodnuta žádná lhůta pro vrácení peněz, tak mu ji dodatečně stanovte. A to tak, že ho o vrácení písemně požádáte – dle zákona vám musí vyhovět do 1 měsíce.  Jestliže vám někdo dluží roky, tak s protiakcí příliš neotálejte. Promlčecí lhůta u půjčky je podle práva 3letá.  Po této době už jsou půjčené peníze prakticky nevymahatelné.

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.