Kde a jak si proklepnout obchodního či životního partnera

Přítel je v nouzi. Pomůžete mu řekněme 20 tisíci Kč. Místo dodržení slibu, že je do roka vrátí, se vypaří. A vaše peníze s ním. I když s ním máte podepsanou a notářský potvrzenou dohodu o zápůjčce, se kterou se po marném stopování a domáhání obrátíte na soud, máte smůlu. Vaše peníze i „kamarád“ jsou nenávratně fuč.

Kupujete přes internet ojeté auto za slušnou cenu. Necháte si ho technicky prověřit automechanikem – vše je OK. Podepíšete kupní smlouvu, zaplatíte. Mnete si spokojeně ruce, jaký to nádherný a užitečný bourák jste získali do vlastnictví. Brzděte. Nepatří vám!

Byl vám prodán téměř za hubičku sousední byt. Těšíte se, jak ho zrekonstruujete, propojíte s vaším původním a budete si lebedit v rozlehlé rezidenci. Zapomeňte. K tomu nikdy nedojde!

Osudová láska na první pohled. Rychlá svatba. Nejenom, že si bezva lidsky i zájmově rozumíte, ale váš miláček vás rovněž zahrnuje dary a žijete spolu na vysoké noze. Evidentně je z movité rodiny, má dobré příjmy a vás tak čeká přepychová vegetace. Pravdou je opak. O všechno přijdete! Mohou se vám tyto nepříjemné příhody v právním státě doopravdy přihodit? Ano, pakliže smolně narazíte na bytost v exekuci. V  horším případě na člověka s několika exekucemi. Ten pak má totiž zákaz se svým majetkem nakládat a veškeré prodejní dokumenty, které podepíše, jsou neplatné.

Takže zmíněné vámi od něj koupené auto by si odvezl exekutor. Nebo má tolik věřitelů, že se na vás při splácení jeho dluhů už jen těžko dostane. A bral-li si váš partner před i po svatbě půjčky, které nehradil, pak exekuční příkazy nemilosrdně dopadnou i na váš majetek.

Co se dá proto tomu dělat? Na každého člověka, se kterým vstupujete do obchodního či partnerského vztahu, si můžete vyžádat výpis z Centrální evidence exekucí (CEE). Respektive lze do tohoto registru nahlédnout. Tato veřejná a v řádu desítek korun zpoplatněná služba je spravována Exekutorskou komorou. Dokáže zjistit, zda je proti dotyčnému nařízena exekuce, jaká částka je na něm vymáhána, který exekutor má případ na starosti, kdy byla exekuce nařízena, případně odložena či zastavena.

Ovšem v CEE nejsou zaznamenány veškeré možné exekuce. Neeviduje kupříkladu výkony rozhodnutí vedené finančními orgány či zdravotními pojišťovnami. Protokol o konkrétní exekuci rovněž není v této pomyslné síni hanby vyvěšen navždy. Exekutor ho musí odstranit z evidence bez zbytečného odkladu po 15 dnech, co se dozví o skončení exekuce.

Vedle CEE existuje ještě Rejstřík zahájených exekucí. Ten je ovšem veřejnosti nepřístupný. Vede jej Ministerstvo spravedlnosti a slouží pouze soudům a exekutorům. Výpis z CEE lze získat nejen na webu komory či na pobočkách České pošty s Czech POINTem, ale také na tomto serveru kolikmam.cz. v rámci doplňku k balíčku #Kolikmam365. Vedle výpisu z úvěrových registrů, alertů signalizujících změny v nich, NetAgenta hlídajícího pohyb vašich personálních dat na webu či grafického vyhodnocení úvěrové schopnosti je to další služba, kterou má #Kolikmam365 v portfoliu.

Kromě uvedených situací se vám informace z exekučního registru může hodit, když například pronajímáte byt, poskytujete službu někomu neznámému, nabíráte nového zaměstnance, nebo naopak poskytujete zálohu či platbu předem v rámci určité objednávky, třeba truhláři na novou kuchyň. Ve všech těchto situacích vám vaše platební obezřetnost potvrzená výpisem z CEE ochrání vaše finance. A ušetří čas, který byste jinak na řešení nemilých důsledků „srážky“ s člověkem v exekuci museli obětovat.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.