Poznamenat si PIN k platební kartě na kousek papíru a ten zastrčit do peněženky „nenápadně“ hned vedle příslušné kreditky či debetky, může být pěkně drahý špás. Nemluvě o tom, když PIN napíšete přímo na kartu. Zákon obě varianty považuje za hrubou nedbalost. Při odcizení či ztrátě karty vás pak od značných finančních ztrát s velkou pravděpodobností neochrání ani pojištění ani rychlá blokace. Zloději a nepoctiví nálezci totiž jednají většinou bez výjimky bleskově. První co udělají je, že se pokusí „rafinovaně“ ukrytý PIN najít – když ne na papírku, tak aspoň v mobilním telefonu – pokud se vám i ten naneštěstí ztratil spolu s kartou. A často se jim to povede.

Nepoučitelní lehkovážníci si možná myslí, že jim stejně nikdo nedokáže, že měli PIN zvěčněný někde na lístku. Jsou ale na omylu. Svědčí o tom příběh jedné paní, které byla v nákupním centru ukradena peněženka i s platební kartou. Odcizení nahlásila zhruba za tři čtvrtě hodiny. Jenže zloděj vybral 10 000 Kč z její karty už 5 minut poté, co se její portmonky zmocnil. Banka reklamaci své klientky neuznala, byť šlo o takzvanou neautorizovanou platební transakci, tedy o výběr bez souhlasu majitele účtu. Okradená tedy požádala o pomoc finančního arbitra.

Ten ale zjistil, že ačkoliv navrhovatelka uvedla, že PIN neměla nikde vyznačený, z kamerového záznamu a následných svědeckých výpovědí vyplynul přesný opak: Pachatel při výběru z bankomatu zadal PIN, který byl uveden na lístečku uschovaném v peněžence spolu s kartou. Okradená tedy dle § 101 zákona o platebním styku nedostatečně ochránila své personalizované bezpečnostní prvky, konkrétně právě PIN. Chovala se tak hrubě nebale. Proto podle § 116 téhož zákona nesla ztrátu z neautorizovaných platebních transakcí v plném rozsahu. V případě, že by při zcizení a zneužití platební karty nehrála roli hrubá nedbalost klienta, tak dle současné legislativy činí jeho spoluúčast na škodě vzniklé do okamžiku nahlášení ztráty a blokace karty maximálně 150 eur, tedy něco přes 4000 Kč. Zbylou a většinou hlavní část finanční ztráty nese banka.

Lidem, kteří nechtějí v případě zcizení karty hradit ani oněch 150 eur, nabízejí bankovní instituce pojištění proti zneužití karty. Většinou stojí několik stovek ročně. To se ale může bohatě vyplatit. Pojištění (záleží na konkrétním typu a konkrétní bance) se může (ale nemusí) vztahovat rovněž na platební operace s využitím PIN. Pouze ale v případě, že se zloděj k PIN nedostal již několikrát zmiňovanou hrubou nedbalostí majitele karty. Výhodou je, že pojištění se může vztahovat i na řadu dalších věcí: např: na doklady, mobily a další předměty odcizené společně s kartou, na peníze ukradené či uloupené záhy po výběru z bankomatu, na výdaje spojené například s pořízením nových legitimací, brýlí, přehrávačů, klíčů …

Pár rad na závěr: Na rozdíl od PIN bych si telefonní číslo konkrétní banky pro zablokování karty do mobilu určitě uložil. Včetně speciálních čísel pro volání ze zahraničí.  A jako alternativu i kontakty na asistenční call centra platebních asociací – nejčastěji VISA či MasterCard. Ztrátu nahlaste, rovněž bezodkladně, nejenom bance, ale i policii. Potvrzení od ní je důležité u některých pojistek. Pokud se vám zdá, že někdo sleduje vaši transakci u bankomatu, přerušte ji. Nenechávejte si při výběru peněz nahlížet přes rameno. Noste kartu odděleně od dokladů. Vybírejte z bankomatů, které znáte, u nichž si tedy můžete všimnout každé podezřelé změny. Svůj PIN nikomu nesdělujte, ani příbuzným. Nebuďte hrubě nedbalí, nebuďte ani nedbalí.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.