Zkopírovali jste si nebo naskenovali a pak vytiskli na domácí tiskárně tuzemskou nebo cizozemskou bankovku? Vážně ano? Pak si ale zahráváte s ohněm. Pokud jste totiž nedodrželi kritéria daná platnou vyhláškou centrální banky (1274/2011 Sb.), tak vám dle § 28 zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a min hrozí pokuta až do 1 milionu Kč! Sankcionován je rovněž dovoz, přechovávání či rozšiřování nepovolených reprodukcí.  Striktní „rozmnožovací“ pravidla se vztahují i na mince včetně pamětních, na debetní a kreditní karty i na další platební instrumenty. Kdybyste se tou nelegální kopií měny pokusili zaplatit, byť jen z legrace, tak následky by pro vás mohly být ještě o dost dramatičtější. Nejenom penále, ale jako trest třeba i zabavení majetku či odnětí svobody -  viz minulý blog.   A jaké parametry je vlastně nutno dodržet, aby kopie reálných papírových peněz, například pro potřeby divadelního představení, nebyly protizákonné?  No takové, aby se reprodukované bankovky lišily od těch pravých hned na první pohled.

Konkrétně jednostranná reprodukce musí být nejméně o čtvrtinu (+-25 %) větší nebo menší než skutečná bankovka. Navíc z materiálu, který je nezaměnitelný s originálem. Oboustranná kopie už by měla být aspoň 2x menší nebo větší. To pak délka i šířka smí dosahovat max. 50 % nebo minimálně 200 % reálné velikosti pravého platidla. Při zachování stejného rozměru jednostranné reprodukce musí strany svírat úhel menší než 70 stupňů anebo větší než 110º. Místo obdélníka tedy pořádný kosodélník.

Omezení se týká i napodobenin či reprodukcí pouhých částí bankovek. Mimo jiné nesmějí přesahovat 33 % plochy originálních papírových peněz. Zákon ovšem zakazuje platidla nejenom padělat a v obdobných rozměrech reprodukovat, nýbrž je i jakkoli pozměňovat.

Aby bylo zcela jasno, tak paděláním měny se rozumí neoprávněné vyhotovení zcela nové napodobeniny platebního prostředku. Za pozměnění je považována nelegální úprava údajů na existujících platných penězích  - nejčastěji jde samozřejmě o zvýšení hodnoty. Většinou je to provedeno tak, že se k původní číslici připíše 0 (případně nuly) nebo 5. Pachatel tak líčí hlavně na potenciální nešťastníky, kteří s originální měnou nepřicházejí běžně do styku a mohli by tak její pozměněnou verzi považovat za platnou.

Hodně se takto „vylepšuje“ americká měna, protože nehledě na nominální hodnotu mají téměř všechny dolarovky shodnou či obdobnou barvu a rozměr. Výjimkou jsou ne moc známé „archaické“ 500, 1000 či dokonce 10.000dolarové státovky. Ovšem pozor a bacha! Stále mohou platit a… většina Američanů by je určitě považovala za falzifikát, neb v životě viděla maximálně stodolarovku.

Ale zpět. Taktéž papírové platidlo sestavené z částí jiných pravých peněž se považuje za ilegálně pozměněné. Reprodukovat jen pouhý jednotlivý grafický prvek měny je dovoleno pouze na pozadí, které nepřipomíná peníz.

Zhotovení nehmotné - třeba nějaké digitálního plagiátu originální bankovky - pak připouští legislativní normy jen tehdy, má-li při zachování původní velikosti rozlišení maximálně 72 bodů na palec (dpi). A musí být opatřeno – a to úhlopříčně ve vrstvě neoddělitelné od zobrazení bankovky – nápisem „Specimen“ čili „Vzorek“.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.