Kyberkriminalita: Můžete být už obětí a ještě o tom nevědět

Za šíření dětské pornografie veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo v úmyslu získat pro sebe či pro jiného značný prospěch (více než 500 000 Kč), hrozí v Česku až 6letý kriminál. Kdyby škoda či profit byly velkého rozsahu, tedy přes 5 000 000 Kč, maximální trestní sazba vyšplhá na 8 let.  V civilizovaném světě jsou za tyto zvrhlé praktiky udělovány obdobné „pálky“. Proto určitě pochopíte, že mému známému nebylo onehdy pár týdnů vůbec do zpěvu, když mu opakovaně telefonovala jistá instituce z Londýna. Prý zjistila, že právě on uvedený mravnostní delikt na několika zahraničních webech nepokrytě páchá. Dokonce při tom vystavuje i svojí fotku. A že je potřeba to vyšetřit a potrestat. Prostě se mu nějaký cracker vzdálený tisíce mil vlámal do počítače a přes něj nějaké necudné obrázky a filmy buď sám prodával, nebo přístupy a další uloupená data zpeněžil někde na černém trhu. A kupec je výše popsaným způsobem zneužil.

Mimochodem rád bych se toho kamaráda zeptal, jak dopadl, ale dlouho jsem ho neviděl. Telefony přestal brát… Takže to asi nemá dořešené. Bohužel žádné zabezpečení počítače sebevíc dokonalým  firewallem či antivirusem nemůže být 100%. Stáhli jste si někdy nějakou aplikaci či software? Otevřeli jste v minulosti e-mail od neznámého odesílatele nebo navštívili podezřelý web?  Nemáte náhodou ve své mobilu instalovaný akcelerometr s pohybovým senzorem? Ten totiž může být neznámým útočníkem zneužit k „odposlechu“ vašich hesel a zpráv, kteréžto bušíte do klávesnice nedaleko položeného compu.

Pokud jste nějakou výše popsanou rizikovou činnost alespoň 1x provedli, tak už nikdy nemůžete zcela vyloučit, že se ve vašem PC prohánějí stáda zdivočelých trojských koní osedlaná keyloggery  a doprovázená rozzuřenou smečkou čmuchajích sniffingů.  Čili že je plný malwaru, tedy škodlivého a zákeřného softwaru. S instalováním „doprovodného“ spywaru jste dokonce mohli i nevědomky souhlasit při odklikání licenčních podmínek u stahovaného softwaru. Ruku na srdce: Kdo tato nudně dlouhá ujednání dopodrobna čte?!  Žel tedy platí cynické pravidlo, že chcete-li mít na 100 % zabezpečený počítač, musíte ho odpojit od všech sítí. A chce-li ho mermomocí k nějakému netu připojit, tak jedině k tomu, co nemá žádného uživatele. Jen ten totiž 100% nečelí žádnému kybernetickému ohrožení.

Samozřejmě, že ani NetAgent – nová monitorovací služba portálu kolikmam.cz - neumí se 100% jistotou zabránit zneužití vaší digitální identity. Na druhou stranu toto riziko významně minimalizuje. Už jenom tím, že případný výskyt vašich dat sleduje na 600 000 webech denně, 10 000 fórech, 500 chatovacích kanálech a ve více než 100 peer-to-peer zdrojích. A jestliže zachytí stopu, pošle vám okamžitě varovnou hlášku. Chcete-li maximalizovat obranu proti „znásilnění“ vašich osobních, finančních a kontaktních údajů, tak byste měli nechat NetAgenta pracovat ve trojici. Sice dokáže upozornit na to, že se s vašimi daty někde na internetu obchoduje nebo že jsou vystavena vysoké hrozbě, ale už neumí dát echo, že se například někdo pokouší žádat vaším jménem o úvěr.  Na to se specializuje další servis kolikmam.cz s názvem Hlídám si kolik mám.

No a tím posledním, leč ne nejméně významných prvkem do „securite tria“ je vaše úvěrová zpráva. Z ní můžete navíc zjistit, že už nějaký anonym na vaše jméno bankovní půjčku ilegálně čerpá. A také řadu dalších užitečných údajů o vašich závazcích. Všechny tyto informace mají cenu zlata, protože umožňují rychlou prevenci a protiakci: změnu hesel a kontaktů, oznámení pokusu o úvěrový podvod bance, policii apod. Datová ochranka zkrátka nejefektivněji pracuje v týmu.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.