Mobil je i banka, multiapka, pub, klíč, eJá. Je třeba ho zabezpečit!

Vyluxované peněžní konto, ukradená identita, odcizené přístupy k sociálním sítím i s kontakty, zveřejnění fotek včetně těch hodně choulostivých, přečtená konverzace mající být navždy utajena, úvěr na vaše jméno, narafičená kyberšikana a kybergrooming! Takovéto průšvihy vám hrozí, nemáte-li dostatečně zabezpečené vaše druhé já. To digitální. Dnes ho reprezentuje hlavně váš mobilní telefon.

Navíc – 100% nejrozšířenějším e‑identifikátorem občanů už je a dál bude bankovní identita. Nejčastěji ve formě smart klíče, což není nic jiného než aplikace od banky, mobilní aplikace. Projekt „BankID“ je v plném proudu, už se o něm na tomto webu psalo a určitě ještě psát bude. Jde o jeden z fenoménů éry. Český stát by měl být do konce roku 2025 plně digitalizovaný. Přístup k jeho službám, většinou už k e‑servisu, bude bez elektronické identity hodně nepohodlný a zdlouhavý, ba mnohdy nemožný.

Čili nutnost chránit si mobil roste. Měli byste ho mít neustále pod fyzickou kontrolou. Pokud zmizí z očí, tak aspoň pod distančním dohledem. Aktivujte si tedy aplikaci (většinou je v telefonu už zabudovaná), která případně ztracený přístroj dokáže přes PC lokalizovat, uzamknout – i s kontaktem na displeji, v krajní nouzi vymazat. Nebo ho aspoň rozezvonit, což se hodí, jestliže se vám schoval někde v bytě nebo na zahradě a není, kdo by vás provolal. Mobil může stát až pár desítek tisíc. Korun, dokonce dolarů či eur, má-li prvky z drahých kovů, diamantů či speciální software ve výbavě. Tedy další důvod k nástroji pro jeho rychlé nalezení a ovládání na dálku.

Pro případ, že se váš smartphone dostane do rukou nepovolaných, měl by mít přístup na plochu obrněný heslem či gestem. Ideálně pak scanem obličeje či otiskem prstu – to se totiž nedá jen tak oblafnout. Po vstupní bráně lze v mobilu zavřít i další vrátka. A to k vybraným aplikacím a sítím, v podstatě stejným způsobem jako v případě obrazovky.

Existují i prográmky, které nezvaného vetřelce, jenž se pokouší vlámat do telefonu, po určeném počtu pokusů vyfotí. Nebo hlídají datovou spotřebu jiných aplikací, což pomůže odhalit nečekanou zlodějku mezi nimi, která škodí někde na pozadí, čili bez vašeho vědomí. Většina bezplatných apek při stahování žádá o všelijaké přístupy: k fotogalerii, esemeskám, kontaktům, geolokaci… A většinou nesmyslně z hlediska své činnosti. Na co to všechno potřebuje třeba apka-baterka? Aby si nějaký zhulený vývojář na druhé straně zeměkoule dělal s vašimi fotkami, co se mu zamane, brouzdal vám e‑mailem, přes kameru prohlížel váš byt či prodával na darkwebech vaše osobní data? Rychle odinstalovat! Na místě je ostražitost.

Pro sichr je také doporučováno vypnout určování polohy. I data či připojení na Wi-Fi, pakliže je momentálně nutně nepotřebujete. Jinak se někdo nepovolaný může domáknout, kde se právě nacházíte – že právě někde v Tramtárii a vzduch ve vašem bytě je tedy „čistý“. Jenže bez geolokace je zase problematické mobil vypátrat, ztratí-li se. Takže jeho aktuální nastavení by se mělo podřídit konkrétní situaci a aktivitě.

Velká část expertů horuje pro vakcinaci mobilů prověřeným antivirákem a firewallem, které si poradí se všemi možnými typy útočících malwarů, tedy zhoubných softwarů. O vhodnosti zamykat SIMku není snad třeba diskutovat. Zvážit lze i implantaci jednoho z VPN softů. Virtual private network totiž skryje vaši IP adresu, šifruje komunikaci, umocní zajištění při využívání veřejných Wi-Fi, umí vytvořit privátní cloud.

Vidno, že instrumentů k zaštítění vašeho chytrého telefonu (dnes už vlastně výkonného počítače) je víc než jen pár. Ve výčtu se dá pokračovat. Jeho operační systém a všechny apky by se měly pravidelně aktualizovat. Tím se zvyšuje úroveň bezpečnosti i pestrost nabízených funkcí. Radno se též ze všeho řádně odhlašovat, pravidelně mazat cookies, používat generátory a správce hesel. Vůbec největší riziko přitom ale stejně představuje sám uživatel telefonu, respektive jeho chování. To je ale na jiné povídání.

Nepříjemným aspektem bohužel bývá, že o privátní údaje se dá přijít – kvůli nekonečné vynalézavosti hackerů a crackerů – i přes všemožné defenzivní kroky. A možná se nikdy o vyloupení nedozvíte, případně až bude skoro pozdě. Pokud vás to děsí víc než je zdrávo, obraťte se třeba na NetAgenta. Zkusí nabídnout řešení.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.