Češi dlužili ke konci pololetí téměř 1,9 bilionu korun. Celkový dluh obyvatel dosáhl koncem druhého čtvrtletí letošního roku 1,89 bilionu korun, což je o 134 miliard více než ve stejném období minulého roku. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně zvýšil o 26 tisíc na 3,06 milionu. Stejně tak se meziročně mírně zvýšil i počet úvěrových smluv, konkrétně o 36 tisíc na 5,85 milionu. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Objem dluhu z úvěrů poskytnutých ve druhém čtvrtletí roku 2016 dosáhl 149,1 miliardy korun, což je o 23,2 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Meziroční nárůst nově poskytnutého dluhu tak činí 18 %. U krátkodobého dluhu, kterému dominují spotřebitelské úvěry, byl nárůst více než pětinový (21 %), zatímco u dlouhodobého dluhu, který tvoří hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, činil meziroční nárůst 17 %.
„Lidé si v průměru půjčují stále vyšší částky. Důvodem je fakt, že na jedné straně rostou příjmy domácností a vyšší příjem je zárukou bezpečného půjčení většího objemu peněz ze strany věřitelů a na straně druhé roste i likvidita bank a finančních institucí, tedy množství peněz, které mohou půjčit,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Průměrná částka připadající na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o téměř 92 tisíc na 1,33 milionu korun (+ 7,4 %). Průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se potom meziročně zvýšila o přibližně 9 tisíc korun na 163 tisíc korun (+ 6 %). Zatímco počet lidí s dluhem se meziročně zvýšil pouze o necelé procento, objem celkového dluhu se zvýšil o 7,6 %.
Objem ohroženého dluhu i průměrná částka na klienta s ohroženým dluhem klesá
Celková výše ohroženého dluhu dosáhla koncem prvního pololetí letošního roku 47 miliard korun, což je o 3,9 miliardy méně než ve stejném období roku 2015. Na meziroční snížení má vliv především pokles ohroženého dlouhodobého dluhu o 2,7 miliardy korun. „Lidé mají k dispozici více peněz a jsou schopni lépe splácet své finanční závazky. Pokud už se dostanou do problémů se splácením, dluží menší částky než před rokem. Projevuje se tak zejména příznivá ekonomická situace a dlouhodobě nízká nezaměstnanost,“ říká Zuzana Pečená, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Průměrná částka na klienta s ohroženým dlouhodobým dluhem klesla meziročně o 64 tisíc na 509 tisíc korun, tedy o 11,2 %. Částka na klienta s ohroženým krátkodobým dluhem klesla dokonce o 16,6 %, konkrétně o téměř 20 tisíc na 100 tisíc korun. Počet klientů, kteří nespláceli své dlouhodobé dluhy, klesl v prvním pololetí o 1 249 na 30 745 lidí, tedy téměř o 4 %. Naopak počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem se meziročně zvýšil o 15 % na 312 tisíc, tedy o necelých 42 tisíc.
Barometr BRKI a NRKI 2Q 2016
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.