Omylem zaslané platby? Jak se jim vyhnout a co s nimi dělat

Při zadávání platby z vašeho účtu jste špatně vyplnili číslo příjemcova konta. Co s tím? V naprosté většině případů o odeslané peníze nepřijdete, máte na ně stále právo. Dokonce nárok, jelikož jsou po určitých krocích soudně vymahatelné. Dojde-li nicméně ke smolné konstelaci okolností, můžete čekat na jejich návrat i roky.
Hned zpočátku je třeba rozbít některými lidmi pěstovaný mýtus, že by vám odeslanou částku měla vrátit banka. Vaše nebo adresáta. Žádná banka ale nemůže platbu stornovat či z nějakého účtu vracet finance. Pokud by se dopustila chyby ona, což je dnes prakticky téměř nemožné, musela by ale vzniklou škodu ochuzenému nahradit. Banka je jen zprostředkovatelem zaslání – obdobně jako pošta. To ale neznamená, že vám nepomůže.

Převést peníze na účet, v jehož čísle je překlep, není jen tak. V zadání takovéto platby brání kontrolní mechanismy. Banky totiž softwarem generují čísla kont (pozn: číslo účtu + kód platebního styku/kód banky = bankovní spojení) dle určitého klíče. A s kontrolní cifrou na určité pozici. Dle norem České národní banky. Některá numera svůj pevně definovaný význam. Navíc ověřovací výpočet z jejich kombinace musí odpovídat předem danému výsledku. Podobně je tomu třeba u rodného čísla. To musí být bezpodmínečně dělitelné 11, jinak není v pořádku. Schválně si to vyzkoušejte u toho vašeho.

Jestliže se navzdory výše uvedenému ručním přepisem sice trefíte do povinných parametrů, ale konto neexistuje, pak je třeba zachovat klid. A počkat. Peníze se vám automaticky vrátí do 2–3 pracovních dnů. Čekat byste nemuseli, a ani neměli, v případě možnosti platbu (byť zde virtuální) stornovat, než bude bankou zpracována. To lze zpravidla nejpozději jeden pracovní den před budoucím termínem splatnosti, ne tedy u okamžitých plateb. I když i u nich je většinou šance udělat storno ještě pár hodin od momentu zadání. Záleží na konkrétní bankovní instituci. 

Komplikovanější situace nastane, pokud finance omylem převedete na existující účet reálné osoby. Jestliže jde o známého (může jít i o překlik v seznamu uložených příjemců, zkopírování špatného čísla…), tak předpokládám, že se s ním bez problémů na zpětném přeposlání domluvíte. Nevíte-li o koho jde, mají banky infolinky a také připravený formulář žádosti o vrácení peněz, každá ho pojmenovává trošku jinak. Ten bance vyplníte, chybu jí doložíte (výpisem, fakturou, smlouvou…) a ta žádost přepošle příjemci, respektive jeho bance, která ho osloví.

Pokud bude adresát dělat mrtvého brouka, dejme tomu déle než 2 týdny, a to i po následné urgenci, nezbyde než požádat banku protistrany o sdělení jeho identifikačních údajů (jméno, datum narození a adresa trvalého bydliště). Ale musíte – jak praví zákon o bankách v § 38 – prokázat, že v důsledku vlastní chybné dispozice jste utrpěli škodu a že se bez požadovaných údajů nemůžete domoci svého práva na vydání bezdůvodného obohacení ve smyslu občanského zákoníku. Tato služba – a není při ní nutný souhlas dotyčného „obohaceného“ – je bankami zpoplatněna.

Dále už problém musí poškozený řešit sám za sebe: výzvami, hrozbami žalobou či přímo – ideálně s pomocí právníka – jejím podáním. Příjemci pak vedle exekučního příkazu hrozí povinnost zaplatit veškeré soudní výlohy. Ale před vyvoláním sporu se ubezpečte, že vám peníze opravdu dosud vráceny nebyly. Mohlo k tom totiž dojít i ve splátkách. Ovšem ani soud nemusí zajistit rychlý návrat vašich finančních prostředků: příjemce může mít kvůli exekuci obstavený účet nebo třeba zemřel. A dědicové se nekonečně hádají o pozůstalost. To se pak doba „vratky“ může počítat i v rocích.

Výše popsané platí i vice versa, tedy i naopak. Pakliže by přišly peníze na účet omylem vám, tak je samozřejmě vraťte, jinak se vystavujete riziku postihu. Pokud si nejste jisti – mohl vás někdo anonymně obdarovat – tak si počkejte na žádost o vrácení peněz. Při zasílání částky zpět se doporučuje do zprávy pro příjemce poznamenat, o jakou transakci jde. Aby mu to bylo hned jasné. A pozor: s cizími penězi na vlastním kontě nesmíte nijak disponovat.

Shrnutí závěrem: Určitě si před definitivním odesláním platby pečlivě prohlédněte bankou zrekapitulované údaje. Jsou často obsaženy i v potvrzovacím klíči, sms. Určitou záchrannou brzdou mohou být i platby s pozdějším datem splatnosti. Chybné přepisování čísel rovněž eliminuje využívání platebních QR kódů. Stačí je naskenovat přes bankovní aplikaci a údaje máte okamžitě – hlavně bezchybně – předvyplněny. I QR kód se ovšem dá „podstrčit“. Automaticky vyplněná data sice šetří čas, ale je záhodno je pečlivě prohlédnout.

K nedobrovolnému převodu peněz z vašeho konta na neznámý účet může dojít i po online odcizení přístupových kódů a dalších citlivých dat zákeřným hackerem – čili crackerem. Může to nastat i v důsledku napadení vašeho PC, tabletu či mobilu mallwarem, neboli škodlivým softwarem. Na tyto hrozby platí antiviry, odhalit je dokáže i NetAgent, součást balíčku služeb kolikmam.cz.

Peněz se může vishingem (= hlasový phishing – voice phishing) vystrašená oběť vzdát dokonce prakticky dobrovolně, když v rámci jejich „záchrany“ předá veškeré potřebné bezpečnostní údaje volajícímu pachateli, který se vydává například za pracovníka banky. Často mu vystresovaný okrádaný převod sám potvrdí ve své mobilní aplikaci. Těchto případů aktuálně přibývá. Citlivé údaje po telefonu, ani jinak, zásadně nikomu nesdělujte. Žádná opravdová a renomovaná banka je po vás nikdy chtít nebude. Pokud někdo, bude to nejspíš opravdu zloděj!

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.