Jestliže v prvním roce pandemie v Evropě vedl pokles úvěrů k výraznému poklesu počtu podvodů (vyvážených však velkým nárůstem průměrných částek), v roce 2021 vzrostl počet případů úvěrových podvodů s krádeží identity téměř o třetinu (+31,1 %), ale průměrná částka se snížila (-23,3 %).
Pojďme zjistit více o závěrech zprávy a podrobně se podívat, jaké mohou být důsledky krádeže identity a co dělat, když zjistíte, že jste obětí.
Zvýšení počtu podvodů u částek nižších než 40 tisíc Kč
Není pochyb o tom, že nárůst využívání online nákupů byl také impulsem pro činnost kybernetických zlodějů, kteří si ve skutečnosti vybírají digitální kanály k provádění většiny podvodů. Obecně se prostřednictvím internetu kradou data a často se na internetu kupují předměty s žádostí o půjčky, které jsou předmětem podvodu, protože může být snazší vyhnout se kontrolám.
To však také znamená, že se snižují částky úvěrů, přičemž největší objem (26,6 %) nyní tvoří úvěry do 40 tisíc Kč.
V 34,4 % případů (největší část) jsou podvodné půjčky, ke kterým došlo při krádeži digitální identity a byly použity na nákup zboží nebo služeb. Mezi nejvyhledávanější patří domácí spotřebiče, elektronika, počítače, telefony, automobily a motocykly.
Co dělat v případě krádeže identity?
Máte podezření, že jste se stali obětí krádeže identity, a zjistili jste, že tomu tak skutečně je. Co dělat?
Zde jsou naše tipy a doporučení:
Vždy krádež identity nahlaste: v případě ztráty či odcizení citlivých osobních údajů vyhledejte neprodleně pomoc Policie ČR nejlépe v místě, pokud místo víte, kde k odcizení či ztrátě došlo, nebo vše nahlaste na linku 158.
Pokud krádež identity ovlivní vaši kreditní kartu nebo bankovní účet, požádejte banku, aby okamžitě zablokovala vaši kartu a změnila hesla pro přístup k vašim bankovním službám.
Pokud se jedná o jeden nebo více účtů na sociálních sítích – to znamená, že se za vás někdo vydává vytvořením jednoho nebo více falešných účtů – okamžitě problém nahlaste příslušné platformě, která falešný profil zablokuje.
Pokud krádež identity spustila úvěrový podvod, ověřte své údaje úvěrových registrech společnosti CRIF a požádejte o prověření zasláním kopie zprávy, aby údaje o podvodné půjčce nevedly k reportování negativních událostí na vaši identitu.
Chcete se chránit před krádeží identity a úvěrovými podvody? Aktivujte si službu NetAgent, která vás upozorní, pokud jste obětí krádeže identity, a pomůže vám v případě potřeby.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.