Bezkontaktní platební karta může být další zvolenou funkcionalitou vašeho chytrého telefonu, pokud je tedy vybaven technologií NFC (Near Field Communication). Ta umožňuje rádiovou komunikaci mezi elektronickými zařízeními – tedy například právě mezi vaším smartphonem a bezkontaktním platebním terminálem. Musíte je ale k sobě přiblížit na vzdálenost maximálně 4–5 cm. A ani pak nepotřebujete mít zapnutá data či být na Wi-Fi, což i snižuje hrozbu nějakého nelegálního šmírování. Lze tedy platit offline, avšak ne s vypnutým mobilem.
Ještě předtím je ale třeba plastovou kartu, většinou bankovní, v mobilu digitalizovat. Čili nahrát (ofotit nebo ručně vyplnit údaje) do speciální aplikace – mobilní peněženky. Nejčastěji se dnes jedná o univerzální Google Pay či Apple Pay, některé banky ale nabízejí vedle nich i vlastní platební apky. Nakonec se karta v telefonu tokenizuje, dostane virtuální číslo. Tento kód je spojen s jediným konkrétním přístrojem. S jiným telefonem – kdyby se teoreticky dostal do nepovolaných rukou – by nefungoval.
Tokenizovaným mobilem se pak dá bezkontaktně platit nejen v kamenných obchodech, restauracích nebo za služby, ale i vybírat peníze z bankomatu. Některé digitální portmonky nabízejí i úhrady za nákupy na netu. Platebka v mobilu za tou fyzickou nijak nezaostává ani v jiných ohledech: umí přijímat refundace (vratky přes terminál), odměny, benefity…
Jde dle expertů ještě o něco bezpečnější způsob placení než reálnou debetkou či kreditkou. Originální kartová data se k prodejci totiž vůbec nedostanou, ke zpracování transakce obdrží jen již zmíněné virtuální číslo fiktivního (rozhodně ne bankovního!) konta. Mělo by to být patrné i z účtenky – na ní vizualizované 4 poslední číslice digitalizované karty se s plastovým nosičem neshodují. Platby jsou tedy tokenizované, což je vlastně synonymem pro zabezpečené.
Ochranu zvyšuje i možné potvrzování částek otiskem prstu (Touch ID pro požadované odemknutí mobilu) namísto vyťukávání PINu na displeji. Tím se eliminuje riziko odezírání kódu nějakou skrytou kamerou. Záleží ale na klientovi, jak si autentizaci-autorizaci nastaví. Zvolit lze i potvrzování plateb pod 500 Kč, Face ID…
Metoda, respektive virtuální karta, také snižuje ve srovnání s tou plastovou pravděpodobnost ztráty, ukradení či „nepřátelského přečtení“. I když absolutně 100% zajištění v současném překotně se vyvíjejícím kyberprostoru nikdo nikomu trvale zaručit nedokáže.
I na e‑klony fyzických karet v mobilech se vztahují – jako na jejich plastové originály – limity pro výběry a platby. Proč tedy pro sichr nemít maximální částku pro nakupování na e‑shopu stabilně na nule a zvyšovat ji dočasně na potřebnou sumu až těsně před transakcí a pak zase nulovat?
Debetní karta v mobilu dokonce nemusí být vázána na konkrétní bankovní účet, kde má dost lidí většinu svých úspor, kam chodí výplaty a mzdy. Může být dobíjecí, mít vlastní kasičku. Ba i jen jednorázová: po každé jedné platbě se sama automaticky zruší, pak se vygeneruje zcela nová, už s jiným číslem. Nebo tuto operaci aktivně provede přímo její uživatel, třeba právě po objednávce a zaplacení na ne zcela prověřeném internetovém obchodě. O platební kartě s takovými parametry se pak se dá mluvit jako o čistě virtuální.
Je jasné, že čím méně starostí o umělohmotné karty po kapsách máte, tím více ochrany byste měli vašemu mobilnímu telefonu s virtuálkou a dalšími důležitými daty uvnitř poskytnout. A to například víceúrovňovým zamykáním, multifaktorovým heslováním (i přes biometrii), možností blokace a mazání na dálku (musí být ale „na datech“), pravidelnými aktualizacemi, antivirem… Podrobněji se o tomto tématu rozepisuje jeden z předchozích blogů na kolikmam.cz.
Platit bezkontaktně mobilem se ovšem dá i bez NFC. A tím není myšleno kupříkladu skrze focení QR kódu. Jeden asi 12letý kluk, maje zastaralý smartphone, to vyřešil tak (aspoň se tím chlubí na YT), že do telefonního pouzdra ukryl bezkontaktní debetku. Pochválil, jak je pěkně tenká. Mobilem pak při placení frajersky mává u terminálu. Funguje mu to. Vyhnul se tak posměchu kamarádů, že má „old school“ telefon. Navíc jeho nápadité mobilní peněžence nehrozí vybití či zničení škodlivým virem, vypráním, úžehem, pádem nebo koupelí v rybníku. Nikdo se pak ovšem nemůže divit, vida takovouto kreativitu českých občanů, že tuzemsko patří v bezkontaktních platbách k absolutní světové špičce.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
BEST SELLER
Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating.
BEST SELLER
Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.
BEST SELLER
Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.
Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.
Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register.
Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.
Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes.
Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.