Podvodné e‑shopy se před Vánoci doslova rojí. Jak jim nenaletět

Na stovky rizikových internetových obchodů upozorňuje na svém webu – i s možností vyhledání a proklepnutí konkrétního online prodejce – Česká obchodní inspekce. Skutečnost, že nějaký e‑obchod není na tento seznam hříšníků zařazen, ale rozhodně automaticky nezaručuje, že nákup na něm je bezpečný. Podezřelé jsou hlavně nově vzniklé a dosud neprověřené e‑shopy nabízející neobvykle vysoké slevy. Objevují se zejména nyní, s koncem roku, kdy chtějí zneužít předvánočního nákupního transu spotřebitelů. Cílí na méně pozorné a naivnější zákazníky. Podvodní e‑prodejci si však „dárek“ v podobě shrábnutých peněz za objednané zboží – které okradeným kupujícím nepošlou a vypaří se – nezaslouží. Nejsou hodní, že Ježíšku?!

Jak je však identifikovat, čím se proti nim bránit? Několik zásad: Před rizikovými prodejními weby umí chránit doplňky prohlížečů (Chrome, Firefox, Edge…). Dokážou to i antiviry. Nutným znakem bezpečného e‑shopu – ne však postačujícím – je, že komunikace s ním je zašifrovaná. Jeho adresa tedy začíná https://. A je před ní ikonka zámečku. Spolehlivost internetového shopu zvyšuje jeho členství v Asociaci pro elektronickou komerci (APEK – zhruba 650 registrovaných) a recenze. Rovněž i certifikáty (typu Ověřeno zákazníky) udělované nákupními portály a srovnávači cen.

Varovným signálem je, pokud doména e‑shopu funguje krátce, ale on tvrdí opak – navíc špatnou češtinou. Dá se to prozkoumat například na nic.cz. Obezřetnost je na místě, když z webových stránek není zřejmé, kdo je provozovatelem e‑obchodu, tedy s kým spotřebitel uzavírá smlouvu a vůči komu může uplatňovat svá práva. Také, pokud nezveřejňuje obchodní podmínky a fungující kontakty. Důvěryhodnost e‑shopu nevzbuzuje, má-li e‑mailové adresy na bezplatných a anonymních serverech (yahoo.com, hotmail.com, gmail.com, live.com, seznam.cz…), ani jeho umístění na bezplatném hostingovém serveru.

Provozovatel online obchodu se dá proklepnout v živnostenském či obchodním rejstříku nebo v aplikaci ARES provozované Ministerstvem financí. Na justici.cz. se dá zjistit, zda není v insolvenci. Samostatnou kapitolou je bezpečnost placení. Platební údaje zadávejte pouze v ověřeném internetovém bankovnictví nebo ve spolehlivé platební bráně či v e‑shopu s 3D Secure. Využijete-li Wi-Fi, musí být zabezpečeno. V hospodě či baru může být „odposloucháváno“.

Při platbě kartou a nedodání zboží lze banku požádat o vrácení peněz, tzv. chargeback. Není na něj ale právní nárok, záleží na vstřícnosti bankovní instituce. Určitě za vás ale bude více bojovat, pokud bylo placeno kreditkou (ne debetkou), tedy jejími penězi. Neznámému, a tedy nevyzkoušenému e‑shopu ale údaje vaší platební karty (číslo, platnost, cvv nebo cvc kód) raději nesvěřujte. První nákup uskutečněte pro jistotu s platbou na dobírku. Umožňuje-li e‑obchod jen placení předem, mělo by vás to zneklidnit.

Kromě adresy a mailu či telefonů žádné další osobní údaje online prodejci nesdělujte, třeba rodné číslo. Žádá-li ho, je to podezřelé. Citlivá personální data si chraňte. Limity karty pro internet shopping můžete mít v rámci prevence před zneužitím staženy na nulu a zvyšovat je jen těsně před nákupem. Lze platit virtuální kartou či peněženkou, které nejsou vázané na bankovní účet. Je tak minimalizována hrozba vyluxování konta. Nereagujte na „neuvěřitelně výhodné nabídky“ z neznámých e‑mailových adres (phishing). Zboží nedorazí, vaše kontaktní a platební údaje mohou být následně zneužity.

Roční obrat české e‑commerce se odhaduje na čtvrt bilionu korun. V Česku je odhadem přes 50 tisíc e‑shopů. Naprostá většina z nich je seriózní, zlodějských jen zlomek. I tak udělejte maximum, abyste jim zrovna vy nenaletěli.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.