Chcete co nejrychleji vrátit peníze známému, jenž nakonec zaplatil útratu v restauraci za společnou večeři, na kterou jste ho ovšem velkoryse pozval vy. Jenomže jste si zapomněl doma peněženku. I s platebními kartami. Provalilo se to samozřejmě až poté, co jste vámi hlasitě přivolanému číšníkovi souhlasně a hrdě přikývl na jeho dotaz: „Dohromady?“

Děsný trapas! Musíte jej co nejrychleji odčinit. Číslo konta vašeho „hostitele“ ale neznáte, máte uložený jen jeho mobil. No tak mu peníze pošlete právě na něj.
Úplná futurologie to opravdu není. Některé banky totiž už službu zvanou Platba na mobil poskytují. Po autorizaci platby odesílatelem v internetovém bankovnictví či v bankovní aplikaci dostane příjemce SMS s odkazem na link. Při přebírání platby pak uvede číslo svého účtu. S touto informací mu následně banka platícího posílá příslušnou sumu.

K většímu rozšíření tohoto finančního instrumentu by mohlo dojít v prvním čtvrtletí roku 2022. Registr spárovaných čísel kont a mobilů má spravovat Česká národní banka. Vše je nicméně teprve ve stádiu jednání. Angažuje se v něm Česká bankovní asociace (ČBA), která je i zdrojem této informace. Celé by to mělo fungovat tak, že v rámci transakce dojde k „nahrazení“ mobilního čísla za číslo účtu. Platba má být přitom stejně zabezpečena jako při klasickém převodu z konta na konto. ČBA už stihla iniciovat průzkum, dle kterého více než polovina Čechů považuje tuto novinku za přínosnou.

Další možností, jak briskně uhradit půjčku a jak vůbec bezodkladně posílat peníze, je takzvaná okamžitá platba. Odchází ihned – během několika sekund – o víkendech, svátcích, v noci…24/7… (nutno ale poznamenat, že ne vždy se to prý povede). A obratem se také zaúčtuje. Odesílatel zároveň s tím obdrží echo, že banka příjemce částku dostala a adresát už má peníze na kontě. Nebo taky ne. Byla-li transakce zamítnuta, či když suma mířila na neexistující účet.
Do systému okamžitých plateb je aktuálně zapojeno 13 bank. Služba je většinou nabízena zdarma. Maximální suma, kterou jde prostřednictví této funkce internetového či mobilního bankovnictví poslat, byla od června 2021 zvýšena ze 400 000 Kč na 2 500 000 Kč. Do tohoto limitu musí banka příjemce platby zpracovat. Banka-odesílatelka má však právo hranici pro své plátce snížit. Tuto platební alternativu znají tři čtvrtiny Čechů, třetina ji využívá.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.