Transakce do 1 000 eur lze ve směnárnách do 3 hodin stornovat

Od 1. dubna 2019 můžete v Česku v případě vaší nespokojenosti s kurzem odstoupit od směnárenského obchodu. Stornovat lze do 3 hodin uplynulých od transakce částky do výše v přepočtu 1 000 eur. Pokud by šlo o vyšší sumu, tak máte právo aspoň na zrušení části obchodu, která odpovídá hodnotě zmíněných 1 000 eur.

Směnárna je přitom povinna dle novely zákona o směnárenské činnosti požadavku na storno vyhovět, případně doplatit vyplacenou částku dle kurzu vyhlašovaného Českou národní bankou (ČNB) k předchozímu dni. Ovšem pozor! Pro vrácení peněz musíte předložit doklad, který vaši předchozí směnu potvrzuje. Proto je dobré si ihned u účtenky zkontrolovat, zda není náhodou falešná a neobsahuje například nepravdivý časem transakce. Jestliže směnárna storno odmítne, uplatněte reklamaci. Když ani tu neuzná, podejte stížnost ČNB a Finančnímu arbitrovi. První instituce má pravomoc dotyčnou směnárnu sankcionovat, ovšem náhradu škody vám nezajistí. Arbitr ale tímto oprávněním už disponuje.

Vyměníte-li peníze těsně před zavírací dobou, tak se zbývající čas z oněch 3 hodin na uplatnění storna přesouvá do dalšího dne. V případě transakce ve směnárenském automatu je možné odstoupit od smlouvy do 3 pracovních dnů. Dotyčná novela směnárenského zákona má vymýtit nekalé praktiky některých směnáren, především v centru Prahy.

Dopláceli na ně hlavně západní cizinci neovládající češtinu a vůbec na základě domácích zkušeností nepředpokládající, že se přímo v metropoli civilizované země – člena Evropské unie ­ mohou stát obětí zlodějských metod.

Nyní už tedy musí každá stvrzenka obsahovat informaci, že směnu lze během 3 hodin zrušit. Minimálně v češtině a angličtině. Směnárny si už také nemohou účtovat žádné poplatky. Veškeré provize už mají mít zahrnuté v nabízeném kurzu. Směnárníci smí zveřejňovat pouze jeden kurz. Ten nejméně výhodný. Odzvoněno je tedy zmatečnému vystavování takzvaných VIP kursovních lístků, jejichž výhodnost platila jen pro vyšší částky, což většina turistů samozřejmě netušila. O existenci lukrativnějšího poměru sice může směnárník informovat i dnes, ale konkrétní výši sděluje až na přání klienta.

Dalším trikem podloudních peněžních veksláků byly „povinné nákupy“ (avizované drobným písmem pod kurzovou tabulkou) předražených map či průvodců. Takže šokovaný zahraniční návštěvník byl občas přinucen zaplatit i za plán Prahy, byť v ruce už držel vlastní a dokonalejší.

Oblíbenou fintou byl rovněž kurzovní lístek sestavený v pořadí PRODEJ-NÁKUP. Nepozorný turista zvyklý na zaběhnutou opačnou posloupnost NÁKUP-PRODEJ byl pak nepochybně potěšen příznivým prvním vyšším číslem. Ale jen než mu došlo (zdali vůbec), že se první cifra týkala prodeje valut za české koruny a ne „jeho“ směny valut na požadovanou českou měnu.

Při aplikaci uvedených úskoků jste klidně v českém hlavním městě, ale i kupříkladu v Karlových Varech či v Českém Krumlově mohli být svědkem toho, že rozčilený cizinec dostal za svých 100 euro ubohých cca 1600 Kč. Přivolaná policie pak mohla akorát konstatovat, že realizací směny de facto s podmínkami souhlasil. Této léta zákonodárci tolerované ostudě celé republiky je snad tedy už konec.

Na druhou stranu: na menšinu klamavých směnáren doplatí zvýšenou administrativní náročností většina poctivých obchodníků s valutami. Rovněž některé banky už ukončily směnárenskou činnost nebo o tom uvažují. Nejenom kvůli širším náležitostem pokladního dokladu, ale rovněž prý pro značné náklady na případnou úpravu dotyčných IT systému a také důsledkem toho, že stále významnější část zahraničních turistů preferuje výběr české měny v bankomatech. Vůbec rovněž není zaručeno, že bezcharakterní směnárníci nepřijdou na jiné lstivé způsoby klamaní spotřebitele. To ukáže teprve praxe.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.