V Česku je odhadem na 37 tisíc e-shopů, což znamená 1 internetový obchod na 270 obyvatel. Za 5 let se jejich počet zdvojnásobil. Na celkových tržbách českého retailu se online prodejny podílely v roce 2013 asi 7 %, tedy zhruba 63 miliardami Kč. Letos by prodeje zboží přes net měly atakovat 80 miliard Kč. Zatímco v roce 2007 si zboží přes internet zakoupilo 15 % populace, loni to byl již každý třetí Čech (33 %). Česko je zkrátka evropskou e-shopovou mocností. Nakupování online je stále populárnější. E-nákup neuskutečnila doposud jen 3 % aktivní internetové populace. Pro lidi, kteří internetovému prodeji nefandí, je hlavním důvodem odmítání fakt, že si zboží nemohou osahat. Mezi další příčiny patří obavy z komplikované reklamace, z problematického vracení peněz, neochota platit poštovné a čekat na dodávku několik dní, nevůle se registrovat, strach ze zneužití osobních údajů a nevíra, že zboží dorazí.

V tomto momentě je ale důležité poznamenat, že pokud při placení v e-shopu využijete vaši banku, tak většinu výše uvedených rizik a obav eliminujete. Ne všichni vědí, že když například zaplatíte svou platební kartou a zboží vám nakonec nebude dodáno, můžete se na svou banku obrátit a požádat ji o vrácení platby formou tzv. chargebacku. Podle české legislativy na chargeback sice neexistuje právní nárok, obvykle však bankovní domy vycházejí svým klientům vstříc a na základě pravidel karetních asociací vrácení platby zprostředkují. Podobně se mohou banky zachovat i v případě dalších problematických transakcí, například když zboží reklamujete či žádáte peníze zpět. Pokud banka reklamaci uzná, vrátí platbu na váš účet a peníze si reklamuje u obchodníka sama.

Karty, které umožňují online platby, stejně jako převod peněz skrze bankovní tlačítka, kdy se jedním klikem dostanete z e-shopu do svého internetového bankovnictví, rovněž výrazně zvyšují rychlost obchodní operace. Prodejce vidí platbu ihned a zboží většinou neprodleně odešle. Navíc po přesměrování do internetového bankovnictví v něm klient najde už předvyplněné kupní údaje a platbu jen potvrdí. Zabezpečení platby garantuje banka, obchodník se k údajům zákazníka nedostane. Bezpečnost u online platby kartou výrazně zvyšuje systém 3D-Secure: zákazník neplatí kartou přímo na webových stránkách e-shopu, ale využívá k tomu speciální platební bránu asociace platebních karet. Zákazník je tak chráněn před únikem citlivých údajů o jeho platební kartě. V zájmu minimalizace hrozby zneužití je mu navíc pro potvrzení platby zaslán SMS kód. Podobně je zvýšená ochrana u některých dalších online platebních systémů.

Další rychlou a bezpečnou možností platby je elektronická peněženka. Pak obchodníkovi platíte přes účet prostředníka, na který převedete jen potřebné peníze. Klasickou variantou placení je převod bezhotovostním bankovním příkazem. Jde o bezpečnou techniku, ale převod není okamžitý, může trvat až několik dní.

Tradičním, ale poměrně již přežitým typem platby je dobírka. Je sice rychlá, prodejce posílá zboží okamžitě, nemusíte uvádět citlivé údaje, ale je také drahá (fixní příplatek a poštovné) a riziková tím, že balík můžete rozbalit až po převzetí od přepravce. Případnou reklamaci pak musíte řešit s e-obchodníkem, ne s kurýrem či s poštou. A vaši banku, která by vám mohla ve sporu pomoci, v zádech nemáte.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.