V e‑shopech platíme stále více kartami, vede zahraničí

Placení kartou zvýšilo v Česku do roku 2017 svůj podíl na všech zákaznických platbách e-shopům za dodané zboží a služby na 18 % z 9 % v roce 2014. Tento dvojnásobný nárůst za pouhé 3 roky jde na vrub především stále dominující dobírky (pokles z 39 % na 34 %) a také bankovního převodu (z 10 % na 8 %). Zhruba konstantní význam si zachovávají další typy úhrad: platba při převzetí v kamenné prodejně (30 %), platební tlačítko – tedy rychlý bankovní převod (6%), PayPal a jemu podobné systémy (2 %) a splátky (2 %).

Vyplývá to z dat, která každoročně zveřejňuje jistý nákupní portál a cenový srovnávač. Z jeho interpretace není úplně jasné, zda se údaje týkají počtu plateb nebo jejich objemu či třeba zákaznických preferencí, takže ho raději nebudu jmenovat. Jde ale o zachycení trendu a na to uvedená čísla stačí: počáteční strach klientů internetových obchodů ze zneužití údajů při on-line platbě kartou se postupně vytrácí.

To dokazují i další statistiky. Například dle Sdružení pro bankovní karty přesáhl v roce 2016 počet platebních transakcí na webech prostřednictvím karet vydaných v Česku 39 milionů. V roce 2013 jich bylo jen něco přes 16 milionů. Celková hodnota těchto obchodů se za 3 léta vyšplhala na více než 42 miliard Kč z přibližně 17 miliard Kč. Zdvojnásobení síly on-line karetních plateb za několik málo předchozích let potvrzují tedy i tato data.

Možná bude pro někoho překvapivé, že mírná většina plateb kartou se odehraje na zahraničních webech. A to jak z hlediska počtu (2016: 21 milionů zahraničních plateb proti 18 milionům domácích plateb), tak i ohledně tržeb (2016: zahraniční úhrady 22 miliard Kč, tuzemské 20 miliard Kč). Je to ale dáno samozřejmě i tím, že některé země dobírku vůbec neznají. Tendencí je také kupovat doma drobnější sortiment, vyzvednout si ho ve výdejně a ušetřit tak na poštovném. Naopak, jet si pro objednané zboží do nějaké Tramtárie, a tam ho teprve zaplatit, se asi nebude příliš rentovat.

Jestliže dnes už v Česku téměř nenarazíte na e-shop, který nemá zašifrovanou komunikaci s klientem či nenabízí možnost placení metodou 3D Secure, tak o zahraničí se to zdaleka říci nedá. I proto, bohužel, různé dark weby stále nabízejí k ilegálnímu prodeji další a další odcizené a zneužitelné údaje k mnoha tisícům debetních a kreditních karet. Možná i k té vaší. Virtuální zloději jsou téměř neviditelní.

Takže je určitě i nadále užitečné znát pár fíglů na to, jak identifikovat a vybrat bezpečného internetového prodejce. A jak minimalizovat rizika zneužití vaší platební karty při a po placení v e-shopech. Více o tom v příštím blogu.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.