Význam BIO roste i v digi-světě, ale kódy zůstávají

V minulém blogu byli čtenáři nabádáni k  tomu, aby si vytvářeli důležitá přístupová hesla v zájmu bezpečnosti dostatečně dlouhá a složitá. Plus byl dodán návod, jak si komplikované šifry snadněji zapamatovat. „No jo! Ale jak to, že například PIN u platebních karet je sestaven z pouhých 4 číslic? Je to dostatečně sichr?“ může oponovat ledaskterý šťoural-skeptik. Je! Neboť uživatelské zabezpečení je tady umocněno vlastnictvím speciálního předmětu: takzvaného tokenu, což je vlastně hardwarový klíč. Ten je další nutnou podmínkou k zpřístupnění účtu. Tokenem je v tomto konkrétním případě samotná kreditní nebo debetní karta. Obě disponují samostatnými ochrannými prvky. Navíc počet chybných zadání PIN je většinou bank omezen. Nejčastěji na neúspěšné 3 pokusy. Pak se karta zablokuje. Dříve ji dokonce bankomaty rovnou „spolkly“. Potenciální zloděj tedy nemá prostor k využití nějakého dekódovacího programu, který by jinak tu 1 správnou z 10 000 možných variací u 4ciferného hesla dokázal vygenerovat v řádu minut.

 Zřejmě i rychleji. Mimochodem nejvíce užívanými tokeny pomalu začínají být naše smartphony. A nahrazují zařízení využívající nejrůznější čipy, USB, jacky, Bluetooth, WIFI a další systémy.

Rizikem tokenů je ale možnost jejich odcizení, ztráty, teoreticky i přečtení jejich kódů a dalších detailů na dálku. To naopak nehrozí, když se pro autentizaci (synonymy jsou autentifikace či autentikace ), identifikaci, autorizaci, verifikaci … – či jak si cizím slovem přejete nazývat ověřování a potvrzování totožnosti – využije biometrie. Pak navíc není nutné „vštipovat“ do vaší konečné paměti nekonečná hesla.

Proto jsou v současné době pro rozpoznávání identity jedinců stále více využívány otisk prstu, zobrazení obličeje (oboje alternativně u českých cestovních pasů), duhovka či sítnice oka, geometrie ruky nebo tváře, struktura žil, rýhování nehtu, tvar ucha, dynamika podpisu, tón a zabarvení hlasu. Ba dokonce i pach a styl chůze.

Nicméně jednu vadu skrytou v jejich výhodě biometrické systémy mají: Biologické znaky člověka se v čase, až na ojedinělé výjimky, nemění. Jsou odolné proti stárnutí. Takže pokud si je necháte sejmout, je to jednou provždy! Potom jste navěky zaevidováni v tom či onom systému. Biometrická data se prostě nemohou jednoduše změnit jako alfa-numerická hesla. A to přehršli lidí zrovna moc nevoní.

Nadto se některým moc nezdá, že identifikační metody založené na biometrii byly ještě v nedávné minulosti vyhrazeny pro kriminálníky a podezřelá individua. Také ještě není zcela vyřešen mezinárodní přenos, uznávání a ukládání biometrických údajů. Biometrické snímání je zatím i dost drahé.

A tak je zřejmé, že znakovým kódům ještě hrana nezvoní. Určitě budou dalších pár let, ne-li desetiletí, sloužit. Minimálně v kombinaci s biometrikou jako součást multifaktorové autentizace. Čím bude tato kombinace sofistikovanější, tím bude ochrana vaší e-identity vyšší. Vyšší, ale ne absolutní. Ta na netu neexistuje. Bohužel. NetAgent by vám to mohl potvrdit.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.