Zamykat otiskem prstu: je to bezpečné pro telefony a počítače?

Otisk prstu je osobní znak, který odlišuje každého z nás, a z tohoto důvodu jsou bezpečnostní systémy, které jej používají jako metodu rozpoznávání identity, často považovány za velmi bezpečné.

Vzhledem k množství osobních údajů, které naše digitální zařízení obsahují, je však lepší položit si několik otázek. Chrání nás použití otisků prstů k uzamčení obrazovky smartphonu, tabletu nebo počítače před kybernetickými zločinci? Jsou naše biometrické údaje nejlepším způsobem, jak chránit naše citlivé informace?

Odpověď je ano, ale je tu ale. Podívejme se na to společně.

Uzamykání otiskem prstů: jak to funguje

Každý z nás dnes má desítky a desítky účtů na nejrůznějších zařízeních, webech a aplikacích. Od naší oblíbené streamovací služby až po obecný účet smartphonu, přes internetové bankovnictvím, osobní a pracovní e‑mailovou adresou, sociálními profily a tak dále. Myslet si, že si pamatujeme každé heslo, je prostě utopie.

To je důvod, proč většina z nás ukládá hesla prostřednictvím správce hesel (například našeho prohlížeče), abychom mohli přímo přistupovat k účtu, který nás zajímá, aniž bychom museli najít heslo pokaždé, když se přihlásíme. Nejvíce nerozvážní jsou ti jedinci, kteří vždy používají stejné heslo pro mnoho účtů, ale je to případ, o kterém tu dnes ani nechceme psát, protože se jedná opravdu o lehkovážné jednání.

Pro přístup k našim zařízením a různým aplikacím můžeme již několik let využít také přístup skrze biometrické údaje, z nichž nejběžnější je otisk prstu. Díky snímači otisků prstů umístěnému na zařízení, které používáme (například na zadní straně smartphonu), stačí jen položit prst, abychom odemkli přístup, bez kódu PIN nebo hesla, které si pamatujete.

Pěkná výhoda a významná úspora duševní energie, protože neriskujeme, že zapomeneme na náš otisk prstu. A tady jsme u ale. Právě proto, že otisky prstů jsou něco, co s sebou nosíme po celý život, nelze je změnit. Co se tedy stane, když jsou ukradeny?

Je možné ukrást otisky prstů?

V tomto případě je odpověď jednoznačně ano, lze. K tomu jsou však zapotřebí vysoce motivovaní kyberzločinci. Podívejme se jak.

Prostřednictvím odlitku prstů, to znamená, že otisky jsou vytištěny na měkkém materiálu, jako je plastelína, která se pak používá k jejich reprodukci. Samozřejmě je velmi obtížné, aby se to stalo, aniž by si toho oběť všimla.

Otisky prstů lze sejmout i klasickou magnetickou práškovou metodou, kterou jsme všichni viděli v detektivních nebo špionážních filmech. Poté se vytisknou a tisk se použije k výrobě padělku. I zde musí mít zločinec fyzický přístup k otiskům prstů.

Vzhledem k tomu, že otisky prstů jsou obvykle uloženy (zašifrovány) na zařízení, které je používá k přihlášení, může je ohrozit hackerský útok v zařízení.

Nakonec je lze ukrást jednoduše prostřednictvím phishingu, například instalací škodlivého programu do smartphonu, který převezme kontrolu nad senzorem a simuluje zámek obrazovky.

Stručně řečeno, ve většině případů naše biometrické údaje nejsou pro kybernetické zločince tak lákavé, aby nasadili všechny zdroje potřebné k jejich získání. To samozřejmě neplatí, pokud tyto údaje umožňují přístup k velkým částkám peněz nebo informacím velkého významu.
A stojí za to připomenout, že pokud naše biometrické údaje skončí ve špatných rukou, nemůžeme je změnit jako s heslem. Zůstávají navždy stejné, a to je přesně jejich hlavní problém.


Pro většinu z nás, znovu opakujeme, je to něco, čeho se nemusíme tolik obávat. Navzdory tomu, pokud opravdu chceme být velmi opatrní, bezpečné heslo je ještě odolnější proti hackerům než otisky prstů.


Bojíte se, že vaše nejcitlivější informace mohly skončit v rukou kybernetických zločinců? Pomocí NetAgenta zjistěte, kde jsou vaše data v oběhu a zda jsou ohrožena.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

BEST SELLER

Joint report CIBR+NBCIR

200 CZK/report

Increase your chance of getting a mortgage or loan by checking your information in the registers and finding out your rating. 

BEST SELLER

MyCredit

100 CZK/report

Prove your credibility to employers or property landlords with a short summary report on a single sheet.

BEST SELLER

Distrains

40 CZK/first query

Check for distrains against individuals and entrepreneurs in the official database. Avoid unnecessary troubles.

REPI report

200 CZK/report

Find out how energy companies, companies offering installment purchases, or online shops evaluate your creditworthiness.

Report from CIBR

200 CZK/report

Check your data regarding credit products and their repayment progress with banking institutions in the Banking Register. 

Report from NBCIR

200 CZK/report

Check your information about financial obligations and the progress of their repayment with companies in the Non-Banking Register.

#kolikmam365

499 CZK/year

Get a detailed overview of all your commitments in the CIBR and NBCIR registers, creditworthiness assessment, and receive alerts of changes. 

NetAgent

365 CZK/year

Monitor your personal and financial data online. This will help prevent the misuse of your data and identity theft.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.