Hrozí vám rozpočtový deficit? Kromě výdajů se zaměřte i na příjmy!

Zodpovědné hospodaření s  penězi není jenom o tom, že budete kontrolovat výdaje, mít přehled o placení závazků a splácení dluhů, či že si pohlídáte pohyb a zabezpečení vašich osobních a finančních údajů. K tomu vám mimochodem mohou dobře posloužit výpis z registrů; Hlídám si, kolik mám; NetAgent; výpis z evidence exekucí a další služby tohoto portálu kolikmam.cz.

K zachování finanční stability je rovněž třeba uvážlivě řešit i příjmy. Ty byste se měli snažit zvyšovat. Abyste nemuseli počítat každou korunu. A nebyli nuceni se třeba zbytečně či nadmíru zadlužovat. Slyšeli jste v této souvislosti, co je často zásadním problémem chudých lidí? No, neumějí si říct o zasloužené peníze. S falešnou skromností tak dělají „charitu“. Nepatříte náhodou mezi ně?

Nebo jdete s trendem? Pak máte prsty v tom, že se průměrná hrubá mzda zvýšila ke konci roku 2017, za předchozí 3 léta, o zhruba 15 %. A poprvé v historii překonala hranici 30 000 Kč. Po odečtení inflace je pak reálný růst platů v Česku za tři roky přibližně 10%.

Průzkumy přitom ukazují, že polovina Čechů si stěžuje, že nemá férovou mzdu. Pouze třetina dokáže sebrat kuráž a o přidání zažádat. Pakliže by měli určit o kolik, většina by se přihlásila o 3 000–5 000 Kč.

Jenomže říci si o peníze, to není jen rétorické umění. Měli byste ještě předtím prosondovat situaci na trhu práce, zejména ohledně vaší profese. A také finanční stav a možnosti zaměstnavatele. Doporučuji rovněž objektivně zhodnotit váš osobní přínos pro firmu. Co jí případně nadto ještě můžete nabídnout? V neposlední řadě je dobré promyslet i zařazení elegantní zpátečky pro případ odmítnutí. Zkrátka to chce být částečně diplomatem, ale i detektivem, realistou a stratégem.

Po provedení analýzy není vyloučen ani závěr, že jste vlastně přepláceni. Nikde jinde vás nevezmou. Natož aby vám nabídli víc. A na dveře vaší firmy, která se zrovna netěší optimální ekonomické kondici, klepou odborně vybavenější uchazeči s nevysokými nároky. Také můžete být na postu, který lze v pohodě obsadit méně kvalifikovaným, méně zkušeným, méně schopným a hlavně méně penězchtivým uchazečem, než jste vy. To je ovšem vaše chyba! Potom nebrečte a takové místo kvapně opusťte. Kdyby Lionel Messi dělal někde instalatéra, tak by zřejmě taky marně žádal o přidání se zdůvodněním, že jeho levačka střílí nejkrásnější góly na světě. To královsky ocení jen klub na úrovni FC Barcelony. Zkuste tedy najít flek s lepším odměňováním, ale i s vyššími požadavky. Zkrátka žádat ve výše popsaných situacích o „nášup“ by byl dost riskantní vabank. Jestliže se ale naopak dopracujete k názoru, že zvýšení vašeho platu je reálným a opodstatněným požadavkem, máte napůl vyhráno. Přesvědčený přesvědčuje přesvědčivěji než nepřesvědčený.

O taktice, jak vyzvat šéfa ke zvednutí platu, byly napsány stohy článků, studií, ba dokonce samostatných knih. Číst je nemusíte. O skutečně praktické, či aspoň originální rady, se teď s vámi teď podělím:

1/ Se žádosti počkejte na období, kdy se vaše firma zrovna opájí nějakým úspěchem. Načasujte ji na hodiny, kdy šéf mívá vstřícnou a nevystresovanou náladu. Bývá-li po ránu bručícím morousem, vyrukujte na něj raději až odpoledne. Jiná šéfka se zase může pravidelně kabonit zvečera, kdy se blíží její návrat domů k „milovanému“ manželovi.

2/ Nadřízeného citově nevydírejte vašimi soukromými problémy typu hypotéka, alimenty či druh/družka/děti se spotřebou nadzvukové stíhačky. Neunavujte ho vašimi pocity, že byste měli mít lukrativnější plat. Nezdůrazňujete délku zaměstnaní. To vše může být kontraproduktivní. Práce není dobročinný ústav, ale byznys. Něco za něco! A teď či zítra. Včerejšek většinou nikoho nezajímá. V žádném případě se nenechte zaskočit zásadními otázkami KOLIK? PROČ? ODKDY? Minimálně na ně se musíte připravit.

3/ Určitě je dobré mít po ruce soupis činností, které vykonáváte. Zvlášť, když jsou nad rámec pracovní smlouvy. Ideálně prošpikovaný vašimi aktivitami, které prokazatelně pomohly firmě zvýšit obrat či ušetřit peníze. Jenže to bylo! Nic nového nenabízíte. A dosud vám plat stačil. Proč by neměl dál? „Neblufuje náhodou?“ může se v duchu ptát vámi oslovený vedoucí pracovník. Mnohem efektivnější spíš bude tento váš dotaz: Co mám udělat pro to, abyste mi zvýšili plat? Šéfovi tak nabízíte win–win řešení. Když vám přidá peníze, ale rovněž i nějakou práci, budete vítězi oba. I on totiž chce mít po ruce pádné argumenty, až vylepšení vašeho platu bude reportovat svému bossovi.

4/ Mít v záloze nabídku zaměstnání od jiné firmy určitě není k zahození. Dodá vám to suverenity. K nátlaku tuto informaci ale nepoužívejte. Jestliže ale ve víru  debaty ztratíte sebekontrolu a možný odchod naznačíte, avšak přesto nepochodíte, měli byste si sbalit fidlátka. Kdo vyhrožuje jen planě, navždy se odvaří a znemožní. Zvýšení platu se nedočká ani omylem. Radši by měl dát výpověď a dokázat, že nemluvil do větru. S dodatkem, že pokud dostane ve dvouměsíční výpovědní lhůtě přeci jen přidáno, výpověď stáhne. To někdy napomůže prolomit ledy. Je to ale hazard: Zaměstnanec, jenž sám položil na stůl výpověď, nemá právo žádat pracák o podporu v nezaměstnanosti. Navíc, někteří šéfíkové typ fluktuace, kdy odcházejí i zkušení profíci, vítají. Dle nich je nerozkoukaní nováčkové spíš nevyhodí z teplého sedla.

5/ Případné zavrtění hlavou neberte jako definitivní porážku. I když vám šéf odpoví „NE“, bude mu zřejmě váš požadavek vrtat myslí. Loajálních a schopných zaměstnanců na trhu přeci jen moc není. Dejte tedy čas jemu i sobě. To že se o budoucí vývoj vašeho platu zajímáte, vlastně znamená, že svůj život chcete mít aktivně ve svých rukách. Znáte svou cenu. Lepší než slepě věřit přísloví:Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě - a rovnou s nabídkou vyššího platového výměru!. To je dost nereálné. Inspirativnějším pořekadlem je: Líná huba, holé neštěstí!

6/ Pakliže firma vaši žádost oslyší, nereflektuje na ni, zkuste navrhnout přechod ze zaměstnaneckého poměru na živnostňák. S tím, že budete fakturovat za práci stejnou částku, kolik činí vaše superhrubá mzda (váš plat+pojistné, které za vás platí podnik). Firmu by to nestálo nic. Vy na tom můžete vydělat, pokud vám daně bude kalkulovat šikovný účetní. Ovšem ne vždy na to podnik přistoupí, ne vždy by to také bylo legální. A nemělo by to jít na úkor vašeho budoucího starobního důchodu.

7/ V některých korporacích jsou zmraženy platy. Přitom nutně potřebují nabírat nové lidi. Těm ale kvůli aktuálnímu nedostatku kvalifikovaných sil na trhu práce musejí nabízet vyšší platy, než mají již zapracovaní zaměstnanci. Jinak by je nepřetáhli. Pak ti odvážnější mzdoví nespokojenci mohou risknout odchod „v dobrém“ a následně zkusit návrat. Chce to ale trošku dobrodružnější duši. Nic pro bábovky.

Uvědomme si, že celé je to prostě hra, ve které by šéf potřeboval vědět, za jak nízký plat je konkrétní zaměstnanec ještě ochoten pro firmu kvalitně pracovat. Víc by mu pak nedal. Pracovník by zase rád znal nejvyšší možnou mzdu, kterou je právě jemu firma ochotná vyplácet. Pak by si o ní řekl. To jsou ovšem klíčové strategické informace držené z jasných příčin oběma stranami pod poličkou. Jestliže ale schopný manažer brání svůj rozpočet, zodpovědný zaměstnanec by tak měl se svým osobním budgetem nakládat taky. Tedy minimalizovat výdaje, maximalizovat příjmy.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.