Každý rok, první čtvrtek v květnu, se slaví Den hesel, výročí vytvořené k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co je podle předních odborníků na kybernetickou bezpečnost nejdůležitější ochranou všech našich zařízení a dat, hlavní překážkou proti zločincům.

Heslo je ve skutečnosti mnohem víc než sada písmen a čísel více či méně obtížně zapamatovatelných: je to klíč, který otevírá přístup ke všemu, co děláme online, od naší osobní komunikace až po naše bankovní přístupy. To je důvod, proč musíte zajistit, aby bylo bezpečné.

Pojďme tedy projít 5 kroků k vytvoření bezpečného hesla podle nejnovějších trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

1. Identifikujte opravdu důležitá hesla

PIN smartphonu, kód počítače, heslo e‑mailových účtů a našich sociálních profilů, heslo k účtu souvisejícího s prohlížečem, který používáme, nebo heslo pro různé stránky online obchodů, které využíváme opakovaně, stejně jako heslo webu našeho dodavatele elektřiny, plynu, připojení k internetu, telefonních služeb a seznam je stále velmi dlouhý.
Existují desítky hesel, které bychom si měli pamatovat denně v našem online životě. Prostě nemožný úkol, pokud nepoužíváte vždy ten samý – což je ale velká chyba.

Klíčem je vybrat hesla odolná pro ty okolnosti, které jsou pro naši bezpečnost opravdu zásadní a zbytek hesel svěřit "správci hesel". Zde je několik příkladů:

- PIN našich zařízení (smartphony, počítače, tablety);

- heslo k bankovnímu účtu nebo e‑mailovým účtům, na kterých závisí jiné důležité účty, například účty na sociálních médiích;

- heslo ke správci hesel.

2. Vytvořte hesla, která dávají smysl pouze vám

Narozeniny, běžně používaná slova, vlastní jména, sekvence písmen, které jsou umístěny jeden po druhém na klávesnici apod. to jsou všechno potenciálně snadno uhodnutelná hesla pro počítačového zločince.

Vymyslete posloupnost slov (nebo písmen a číslic), která dává smysl právě a jenom vám. Příklad? Iniciála příjmení všech hráčů, kteří hráli ve vašem oblíbeném týmu, když jste vyhráli šampionát, nebo slovo, které jste vymysleli, a tak dále.

3. Delší hesla se rovnají bezpečnějším heslům

Čím delší je heslo, tím těžší to bude pro softwarové zločince, když chtějí prolomit váš účet. 12znakové heslo je mnohem těžší zjistit než 6místné heslo.

4. Použijte dvoufaktorovou autentizaci

Vytváření komplikovaných hesel a jejich nahrazování určitou frekvencí jsou skvělé návyky, ale z dlouhodobého hlediska únavné a obtížně udržovatelné. Pokud je to možné, je lepší zvolit dvoufaktorovou autentizaci.

5. Bojíte se, že zapomenete hesla? Použijte tedy papír

Připnutí nejdůležitějších hesel (viz krok 1) může být skvělý nápad. Stačí však použít starý papír, pokud si poznámku nenecháte v peněžence nebo přilepenou na počítači, ale raději ji uložíte bezpečně, doma, mezi důležitými dokumenty.

Další tip pro kybernetickou bezpečnost: pokud se obáváte, že vaše hesla a data mohla být vystavena krádeži nebo narušení dat, a proto mohla skončit ve špatných rukou, použijte NetAgent, naši službu, která vám nabízí neustálé sledování vašich nejdůležitějších informací, varuje vás, když existují potenciální nebezpečí a pomáhá se s nimi vypořádat.

 

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.