Půjčili jste peníze ve slepé víře bez písemné smlouvy? Tedy jen na dobré slovo? Pak se vám ovšem může přihodit, že se vaší „prostoduché důvěře“ začne ten, kterému jste pomohli, vysmívat. S tím, že na předání peněz nemáte žádný důkaz. A že v domluveném termínu – a ani později - nic zpátky nedostanete. Maximálně šachmat. Řečeno šachovou terminologií. Dá se takříkajíc s křížkem pro funuse přijít na způsob, jak se vrácení peněz domoci? Pokud jste se tedy nakonec nerozhodli dělat charitu a půjčený obnos odepsat. Ano, pár obranných tahů, byť pozdních, existuje.  Samozřejmě ne úplně samospasitelných. Ale na některé nevděčné nevraceče platí.

Nejprve je třeba předeslat, že smlouva o půjčce podle platné legislativy nevyžaduje nutně písemnou formu. Může být uzavřena také ústně. I tato forma dohody je platná. Bude se ale věřiteli hůře prokazovat. K pochopení kontextu, tedy souvislostí celé problematiky, doporučuji pročíst minulý blog týkající se zesplatnění úvěru. První, o co byste se jako podvedené a zrazené naivky měly pokusit, je získat od dlužníka dlužní úpis. Tím by vám potvrdil, že jste mu půjčili určitou částku. A proč by vůbec měl dobrovolně toto uznání dluhu vyhotovit? Třeba za slib, že mu ještě nějaký čas počkáte a nepoženete ho hned k soudu.

Dlužníkovi to spočítejte. To je druhý tah v pořadí; střelivo už středního kalibru. Sdělte mu, o kolik současnou dlužnou částku zvednou náklady na vymahače, advokáty, soud, exekutory a případně také úroky z prodlení. Stačí odhad. Psychologický efekt tohoto kroku umocní, když dlužníka o hrozícím navýšení dlužné sumy informuje váš právník či najatá inkasní agentura.  Pokud ani poté nedojde k dobrovolné úhradě, tak musíte přejít od slov k činům: Pošlete dlužníkovi nejprve předžalobní výzvu - a pakliže ani ta nezafunguje, tak na něj podejte soudní žalobu. K tomu doporučuji prostudovat nedávno zveřejněné blogy o exekucích. Reálnou pohrůžku soudním procesem početná skupinka dlužníků neustojí. Ztratí nervy. Vzdá to a raději zaplatí. Nebude chtít kromě pokut riskovat i ztrátu pověsti a nepříjemnou ostudu.

Ovšem tvrdé jádro zarputilých a otrlých vydlužitelů (ano, takto občanský zákon nazývá dlužníky) se nezalekne ani soudních obsílek.  Bude dál sázet na neexistenci jakýchkoli písemných dokladů. Jak na ně? Zkuste shromáždit co nejvíce nepřímých důkazů o tom, že nevděčný dlužník od vás peníze skutečně v minulosti dostal: záznam převodu částky z vašeho účtu na jeho konto, esemesku nebo mail, které půjčku zmiňují, svědectví známých, výběr z bankomatu… Většinou také tušíte, na co jste mu půjčili. „Kde a kdy, bez vindry v kapse, najednou vzal finance na zaplacení nájmu, daní, auta, … čehokoliv?“ To by měl u soudu vysvětlit a prokázat. Někdy pár zdánlivě jen podpůrných indicií může pomoci sestavit komplexní mozaiku procesu půjčky tak, že vám dá soudce jako věřiteli za pravdu a nepoctivého dlužníka potrestá.

A v neposlední řadě pár praktických rad. Pokud by chtěl dlužník argumentovat tím, že nebyla dohodnuta žádná lhůta pro vrácení peněz, tak mu ji dodatečně stanovte. A to tak, že ho o vrácení písemně požádáte – dle zákona vám musí vyhovět do 1 měsíce.  Jestliže vám někdo dluží roky, tak s protiakcí příliš neotálejte. Promlčecí lhůta u půjčky je podle práva 3letá.  Po této době už jsou půjčené peníze prakticky nevymahatelné.

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.