Půjčili jste peníze ve slepé víře bez písemné smlouvy? Tedy jen na dobré slovo? Pak se vám ovšem může přihodit, že se vaší „prostoduché důvěře“ začne ten, kterému jste pomohli, vysmívat. S tím, že na předání peněz nemáte žádný důkaz. A že v domluveném termínu – a ani později - nic zpátky nedostanete. Maximálně šachmat. Řečeno šachovou terminologií. Dá se takříkajíc s křížkem pro funuse přijít na způsob, jak se vrácení peněz domoci? Pokud jste se tedy nakonec nerozhodli dělat charitu a půjčený obnos odepsat. Ano, pár obranných tahů, byť pozdních, existuje.  Samozřejmě ne úplně samospasitelných. Ale na některé nevděčné nevraceče platí.

Nejprve je třeba předeslat, že smlouva o půjčce podle platné legislativy nevyžaduje nutně písemnou formu. Může být uzavřena také ústně. I tato forma dohody je platná. Bude se ale věřiteli hůře prokazovat. K pochopení kontextu, tedy souvislostí celé problematiky, doporučuji pročíst minulý blog týkající se zesplatnění úvěru. První, o co byste se jako podvedené a zrazené naivky měly pokusit, je získat od dlužníka dlužní úpis. Tím by vám potvrdil, že jste mu půjčili určitou částku. A proč by vůbec měl dobrovolně toto uznání dluhu vyhotovit? Třeba za slib, že mu ještě nějaký čas počkáte a nepoženete ho hned k soudu.

Dlužníkovi to spočítejte. To je druhý tah v pořadí; střelivo už středního kalibru. Sdělte mu, o kolik současnou dlužnou částku zvednou náklady na vymahače, advokáty, soud, exekutory a případně také úroky z prodlení. Stačí odhad. Psychologický efekt tohoto kroku umocní, když dlužníka o hrozícím navýšení dlužné sumy informuje váš právník či najatá inkasní agentura.  Pokud ani poté nedojde k dobrovolné úhradě, tak musíte přejít od slov k činům: Pošlete dlužníkovi nejprve předžalobní výzvu - a pakliže ani ta nezafunguje, tak na něj podejte soudní žalobu. K tomu doporučuji prostudovat nedávno zveřejněné blogy o exekucích. Reálnou pohrůžku soudním procesem početná skupinka dlužníků neustojí. Ztratí nervy. Vzdá to a raději zaplatí. Nebude chtít kromě pokut riskovat i ztrátu pověsti a nepříjemnou ostudu.

Ovšem tvrdé jádro zarputilých a otrlých vydlužitelů (ano, takto občanský zákon nazývá dlužníky) se nezalekne ani soudních obsílek.  Bude dál sázet na neexistenci jakýchkoli písemných dokladů. Jak na ně? Zkuste shromáždit co nejvíce nepřímých důkazů o tom, že nevděčný dlužník od vás peníze skutečně v minulosti dostal: záznam převodu částky z vašeho účtu na jeho konto, esemesku nebo mail, které půjčku zmiňují, svědectví známých, výběr z bankomatu… Většinou také tušíte, na co jste mu půjčili. „Kde a kdy, bez vindry v kapse, najednou vzal finance na zaplacení nájmu, daní, auta, … čehokoliv?“ To by měl u soudu vysvětlit a prokázat. Někdy pár zdánlivě jen podpůrných indicií může pomoci sestavit komplexní mozaiku procesu půjčky tak, že vám dá soudce jako věřiteli za pravdu a nepoctivého dlužníka potrestá.

A v neposlední řadě pár praktických rad. Pokud by chtěl dlužník argumentovat tím, že nebyla dohodnuta žádná lhůta pro vrácení peněz, tak mu ji dodatečně stanovte. A to tak, že ho o vrácení písemně požádáte – dle zákona vám musí vyhovět do 1 měsíce.  Jestliže vám někdo dluží roky, tak s protiakcí příliš neotálejte. Promlčecí lhůta u půjčky je podle práva 3letá.  Po této době už jsou půjčené peníze prakticky nevymahatelné.

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
  • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
  • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

  • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
  • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
  • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

  • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
  • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
  • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

  • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
  • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
  • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

  • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
  • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
  • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
  • dotazování probíhá ve dvou krocích
  • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
  • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
  • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
  • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.