Kde a jak si proklepnout obchodního či životního partnera

Přítel je v nouzi. Pomůžete mu řekněme 20 tisíci Kč. Místo dodržení slibu, že je do roka vrátí, se vypaří. A vaše peníze s ním. I když s ním máte podepsanou a notářský potvrzenou dohodu o zápůjčce, se kterou se po marném stopování a domáhání obrátíte na soud, máte smůlu. Vaše peníze i „kamarád“ jsou nenávratně fuč.

Kupujete přes internet ojeté auto za slušnou cenu. Necháte si ho technicky prověřit automechanikem – vše je OK. Podepíšete kupní smlouvu, zaplatíte. Mnete si spokojeně ruce, jaký to nádherný a užitečný bourák jste získali do vlastnictví. Brzděte. Nepatří vám!

Byl vám prodán téměř za hubičku sousední byt. Těšíte se, jak ho zrekonstruujete, propojíte s vaším původním a budete si lebedit v rozlehlé rezidenci. Zapomeňte. K tomu nikdy nedojde!

Osudová láska na první pohled. Rychlá svatba. Nejenom, že si bezva lidsky i zájmově rozumíte, ale váš miláček vás rovněž zahrnuje dary a žijete spolu na vysoké noze. Evidentně je z movité rodiny, má dobré příjmy a vás tak čeká přepychová vegetace. Pravdou je opak. O všechno přijdete! Mohou se vám tyto nepříjemné příhody v právním státě doopravdy přihodit? Ano, pakliže smolně narazíte na bytost v exekuci. V  horším případě na člověka s několika exekucemi. Ten pak má totiž zákaz se svým majetkem nakládat a veškeré prodejní dokumenty, které podepíše, jsou neplatné.

Takže zmíněné vámi od něj koupené auto by si odvezl exekutor. Nebo má tolik věřitelů, že se na vás při splácení jeho dluhů už jen těžko dostane. A bral-li si váš partner před i po svatbě půjčky, které nehradil, pak exekuční příkazy nemilosrdně dopadnou i na váš majetek.

Co se dá proto tomu dělat? Na každého člověka, se kterým vstupujete do obchodního či partnerského vztahu, si můžete vyžádat výpis z Centrální evidence exekucí (CEE). Respektive lze do tohoto registru nahlédnout. Tato veřejná a v řádu desítek korun zpoplatněná služba je spravována Exekutorskou komorou. Dokáže zjistit, zda je proti dotyčnému nařízena exekuce, jaká částka je na něm vymáhána, který exekutor má případ na starosti, kdy byla exekuce nařízena, případně odložena či zastavena.

Ovšem v CEE nejsou zaznamenány veškeré možné exekuce. Neeviduje kupříkladu výkony rozhodnutí vedené finančními orgány či zdravotními pojišťovnami. Protokol o konkrétní exekuci rovněž není v této pomyslné síni hanby vyvěšen navždy. Exekutor ho musí odstranit z evidence bez zbytečného odkladu po 15 dnech, co se dozví o skončení exekuce.

Vedle CEE existuje ještě Rejstřík zahájených exekucí. Ten je ovšem veřejnosti nepřístupný. Vede jej Ministerstvo spravedlnosti a slouží pouze soudům a exekutorům. Výpis z CEE lze získat nejen na webu komory či na pobočkách České pošty s Czech POINTem, ale také na tomto serveru kolikmam.cz. v rámci doplňku k balíčku #Kolikmam365. Vedle výpisu z úvěrových registrů, alertů signalizujících změny v nich, NetAgenta hlídajícího pohyb vašich personálních dat na webu či grafického vyhodnocení úvěrové schopnosti je to další služba, kterou má #Kolikmam365 v portfoliu.

Kromě uvedených situací se vám informace z exekučního registru může hodit, když například pronajímáte byt, poskytujete službu někomu neznámému, nabíráte nového zaměstnance, nebo naopak poskytujete zálohu či platbu předem v rámci určité objednávky, třeba truhláři na novou kuchyň. Ve všech těchto situacích vám vaše platební obezřetnost potvrzená výpisem z CEE ochrání vaše finance. A ušetří čas, který byste jinak na řešení nemilých důsledků „srážky“ s člověkem v exekuci museli obětovat.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.