Poznamenat si PIN k platební kartě na kousek papíru a ten zastrčit do peněženky „nenápadně“ hned vedle příslušné kreditky či debetky, může být pěkně drahý špás. Nemluvě o tom, když PIN napíšete přímo na kartu. Zákon obě varianty považuje za hrubou nedbalost. Při odcizení či ztrátě karty vás pak od značných finančních ztrát s velkou pravděpodobností neochrání ani pojištění ani rychlá blokace. Zloději a nepoctiví nálezci totiž jednají většinou bez výjimky bleskově. První co udělají je, že se pokusí „rafinovaně“ ukrytý PIN najít – když ne na papírku, tak aspoň v mobilním telefonu – pokud se vám i ten naneštěstí ztratil spolu s kartou. A často se jim to povede.
Nepoučitelní lehkovážníci si možná myslí, že jim stejně nikdo nedokáže, že měli PIN zvěčněný někde na lístku. Jsou ale na omylu. Svědčí o tom příběh jedné paní, které byla v nákupním centru ukradena peněženka i s platební kartou. Odcizení nahlásila zhruba za tři čtvrtě hodiny. Jenže zloděj vybral 10 000 Kč z její karty už 5 minut poté, co se její portmonky zmocnil. Banka reklamaci své klientky neuznala, byť šlo o takzvanou neautorizovanou platební transakci, tedy o výběr bez souhlasu majitele účtu. Okradená tedy požádala o pomoc finančního arbitra.
Ten ale zjistil, že ačkoliv navrhovatelka uvedla, že PIN neměla nikde vyznačený, z kamerového záznamu a následných svědeckých výpovědí vyplynul přesný opak: Pachatel při výběru z bankomatu zadal PIN, který byl uveden na lístečku uschovaném v peněžence spolu s kartou. Okradená tedy dle § 101 zákona o platebním styku nedostatečně ochránila své personalizované bezpečnostní prvky, konkrétně právě PIN. Chovala se tak hrubě nebale. Proto podle § 116 téhož zákona nesla ztrátu z neautorizovaných platebních transakcí v plném rozsahu. V případě, že by při zcizení a zneužití platební karty nehrála roli hrubá nedbalost klienta, tak dle současné legislativy činí jeho spoluúčast na škodě vzniklé do okamžiku nahlášení ztráty a blokace karty maximálně 150 eur, tedy něco přes 4000 Kč. Zbylou a většinou hlavní část finanční ztráty nese banka.
Lidem, kteří nechtějí v případě zcizení karty hradit ani oněch 150 eur, nabízejí bankovní instituce pojištění proti zneužití karty. Většinou stojí několik stovek ročně. To se ale může bohatě vyplatit. Pojištění (záleží na konkrétním typu a konkrétní bance) se může (ale nemusí) vztahovat rovněž na platební operace s využitím PIN. Pouze ale v případě, že se zloděj k PIN nedostal již několikrát zmiňovanou hrubou nedbalostí majitele karty. Výhodou je, že pojištění se může vztahovat i na řadu dalších věcí: např: na doklady, mobily a další předměty odcizené společně s kartou, na peníze ukradené či uloupené záhy po výběru z bankomatu, na výdaje spojené například s pořízením nových legitimací, brýlí, přehrávačů, klíčů …
Pár rad na závěr: Na rozdíl od PIN bych si telefonní číslo konkrétní banky pro zablokování karty do mobilu určitě uložil. Včetně speciálních čísel pro volání ze zahraničí. A jako alternativu i kontakty na asistenční call centra platebních asociací – nejčastěji VISA či MasterCard. Ztrátu nahlaste, rovněž bezodkladně, nejenom bance, ale i policii. Potvrzení od ní je důležité u některých pojistek. Pokud se vám zdá, že někdo sleduje vaši transakci u bankomatu, přerušte ji. Nenechávejte si při výběru peněz nahlížet přes rameno. Noste kartu odděleně od dokladů. Vybírejte z bankomatů, které znáte, u nichž si tedy můžete všimnout každé podezřelé změny. Svůj PIN nikomu nesdělujte, ani příbuzným. Nebuďte hrubě nedbalí, nebuďte ani nedbalí.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.