Kdy zastavit exekuci? Ústavní soud dal šanci tisícům dlužníků

Mají soudy povinnost zkoumat u spotřebitelského úvěru, jehož příběh eskaloval až do exekuce, vedle dodržení formalit také morálnost podmínek, za kterých byl poskytnut? Včetně možných úroků z prodlení v případě nesplácení a výše dalších hrozících pokut? I tehdy, kdy klient při podepisování smlouvy o půjčce vůči potenciální lichvě nic nenamítal a začal protestovat, až když se dostal do problémů se splátkami?

Odpověď: Ano, obecné soudy musí posoudit okolnosti neuhrazeného úvěru, který skončil exekucí na majetek dlužníka. A měly by zastavit tu část zabavování, která překračuje hranici přiměřenosti a spravedlnosti. Exekučním soudům to v dubnu 2019 – tedy vlastně nedávno – vzkázal Ústavní soud. Učinil tak poté, co se mu na stůl dostal případ muže, který si v roce 2009 půjčil „pouze“ 25 tisíc Kč. Jenomže když přestal peníze vracet, tak úrok z prodlení s nekřesťanskou sazbou 1 % denně (!) mu dlužnou částku časem nafouknul na 900 tisíc Kč (36krát!). Tedy na téměř 1 mega. Tento náš nebohý, ale přesto i nezodpovědný dlužník se nicméně u obvodního ani u odvolacího městského soudu zastání nedočkal. Odmítly podrobnosti úvěru zkoumat. Jen byla potvrzena platnost exekučního titulu, který opravňuje věřitele požádat exekutora o vymožení dluhu na neplatiči.

Ústavní soud po stížnosti dlužníka ale s tímto (ne)konáním exekučních soudů ne zcela souhlasil. Případ proto de facto vrátil zpět k prošetření. Upozornil, že úroky z prodlení, které zcela vybočí z mezí přiměřenosti, jsou protiústavní. Soudci by dle něj v případě potřeby měli stanovit přiměřený úrok z prodlení a jemu neodpovídající část exekuce zarazit.

K tomu poznámka. Konkrétní rozhodnutí Ústavního soudu obsahovalo ve svém zdůvodnění rovněž závazný výklad zákona. Obecné soudy by se jím proto měly plus minus řídit. Antilichvářský nález této speciální justiční instituce, která hlídá dodržování Ústavy a Listiny základních práv a svobod, označují experti za významný judikát. Čili závazné vodítko pro obdobné případy. To naplňuje nadějí desetitisíce lidí uvízlých v dluhové pasti a stíhaných exekutory.

Pouhý měsíc před zmíněným verdiktem, tedy v březnu 2019, zveřejnil Ústavní soud další obdobně zlomový rozsudek. Nařídil krajskému soudu znovuotevřít kauzu jisté předlužené ženy. Musí se prý více zabývat faktem, zda věřitel aktivně a zevrubně posoudil úvěruschopnost stěžovatelky. Naznačil, že by měl též prověřit, jestli dotyčná úvěrová firma náhodou dopředu nekalkulovala s tím, že kvůli zjevné neschopnosti klientky splácet se suma dlužných peněz nakonec několikanásobně zvýší. A tomu adekvátně vzroste i její lichvářský profit.

Připomeňme, že během posledních let byla proti úvěrovému upírovi zrozenému ve zdivočelých  90. letech vytasena pěkná řádka obranných mechanismů. Byly sníženy provize pro advokáty a exekutory. Rozhodčí doložky se zakázaly. Novela zákona o spotřebitelském úvěru pak mimo jiné zastropovala sankce pro neplatiče s dluhy vzniklými po prosinci 2016. Stanovila též trest věřitelům, neproklepnou-li si bonitu klienta. Pak by byl dlužník povinen vrátit jen a pouze neuhrazenou jistinu úvěru, bez jakýchkoli dalších poplatků a úroků. Z nebankovních finančních institucí bylo povoleno dál půjčovat spotřebitelům jen těm, které získají licenci od České národní banky. To se podařilo z původních desítek tisíc úvěrových firem operujících na českém trhu jen zhruba osmi desítkám.

Tak tedy pravil zákon a čekalo se, jak legislativní novinky zafungují a kterak je zohlední ve svých rozhodnutích muži a ženy v talárech. Asi nijak zvlášť, když nakonec do hry se svými letošními jarními verdikty vstoupil sám Soud ústavní. A zazněla od něj sousloví těžkého kalibru: porušení práva na majetek, nedodržení principů právního státu, zneužití zákonů apod.

Nyní jsou tedy na tahu obecné soudy, které mají na starosti exekuce – čili soudy okresní a krajské/odvolací. Uvidíme, jak se nakonec v Česku změní počet exekucí. Koncem roku 2018 jich bylo evidováno téměř 4,7 milionu. Vedeny byly proti 820 tisícům občanů. Na zhruba 8 milionů dospělých je to opravdu dost. I když exekuce se v Česku nevyhýbají ani dětem. Jde o ostudnou světovou raritu. O tom příště.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.