Kyberkriminalita: Můžete být už obětí a ještě o tom nevědět

Za šíření dětské pornografie veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo v úmyslu získat pro sebe či pro jiného značný prospěch (více než 500 000 Kč), hrozí v Česku až 6letý kriminál. Kdyby škoda či profit byly velkého rozsahu, tedy přes 5 000 000 Kč, maximální trestní sazba vyšplhá na 8 let.  V civilizovaném světě jsou za tyto zvrhlé praktiky udělovány obdobné „pálky“. Proto určitě pochopíte, že mému známému nebylo onehdy pár týdnů vůbec do zpěvu, když mu opakovaně telefonovala jistá instituce z Londýna. Prý zjistila, že právě on uvedený mravnostní delikt na několika zahraničních webech nepokrytě páchá. Dokonce při tom vystavuje i svojí fotku. A že je potřeba to vyšetřit a potrestat. Prostě se mu nějaký cracker vzdálený tisíce mil vlámal do počítače a přes něj nějaké necudné obrázky a filmy buď sám prodával, nebo přístupy a další uloupená data zpeněžil někde na černém trhu. A kupec je výše popsaným způsobem zneužil.

Mimochodem rád bych se toho kamaráda zeptal, jak dopadl, ale dlouho jsem ho neviděl. Telefony přestal brát… Takže to asi nemá dořešené. Bohužel žádné zabezpečení počítače sebevíc dokonalým  firewallem či antivirusem nemůže být 100%. Stáhli jste si někdy nějakou aplikaci či software? Otevřeli jste v minulosti e-mail od neznámého odesílatele nebo navštívili podezřelý web?  Nemáte náhodou ve své mobilu instalovaný akcelerometr s pohybovým senzorem? Ten totiž může být neznámým útočníkem zneužit k „odposlechu“ vašich hesel a zpráv, kteréžto bušíte do klávesnice nedaleko položeného compu.

Pokud jste nějakou výše popsanou rizikovou činnost alespoň 1x provedli, tak už nikdy nemůžete zcela vyloučit, že se ve vašem PC prohánějí stáda zdivočelých trojských koní osedlaná keyloggery  a doprovázená rozzuřenou smečkou čmuchajích sniffingů.  Čili že je plný malwaru, tedy škodlivého a zákeřného softwaru. S instalováním „doprovodného“ spywaru jste dokonce mohli i nevědomky souhlasit při odklikání licenčních podmínek u stahovaného softwaru. Ruku na srdce: Kdo tato nudně dlouhá ujednání dopodrobna čte?!  Žel tedy platí cynické pravidlo, že chcete-li mít na 100 % zabezpečený počítač, musíte ho odpojit od všech sítí. A chce-li ho mermomocí k nějakému netu připojit, tak jedině k tomu, co nemá žádného uživatele. Jen ten totiž 100% nečelí žádnému kybernetickému ohrožení.

Samozřejmě, že ani NetAgent – nová monitorovací služba portálu kolikmam.cz - neumí se 100% jistotou zabránit zneužití vaší digitální identity. Na druhou stranu toto riziko významně minimalizuje. Už jenom tím, že případný výskyt vašich dat sleduje na 600 000 webech denně, 10 000 fórech, 500 chatovacích kanálech a ve více než 100 peer-to-peer zdrojích. A jestliže zachytí stopu, pošle vám okamžitě varovnou hlášku. Chcete-li maximalizovat obranu proti „znásilnění“ vašich osobních, finančních a kontaktních údajů, tak byste měli nechat NetAgenta pracovat ve trojici. Sice dokáže upozornit na to, že se s vašimi daty někde na internetu obchoduje nebo že jsou vystavena vysoké hrozbě, ale už neumí dát echo, že se například někdo pokouší žádat vaším jménem o úvěr.  Na to se specializuje další servis kolikmam.cz s názvem Hlídám si kolik mám.

No a tím posledním, leč ne nejméně významných prvkem do „securite tria“ je vaše úvěrová zpráva. Z ní můžete navíc zjistit, že už nějaký anonym na vaše jméno bankovní půjčku ilegálně čerpá. A také řadu dalších užitečných údajů o vašich závazcích. Všechny tyto informace mají cenu zlata, protože umožňují rychlou prevenci a protiakci: změnu hesel a kontaktů, oznámení pokusu o úvěrový podvod bance, policii apod. Datová ochranka zkrátka nejefektivněji pracuje v týmu.

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.