Pokračuje zájem o úvěry na bydlení, zatímco počet lidí s dluhem na spotřebu klesá. Celkový dluh obyvatel přesáhl na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé v historii výši dvou bilionů korun a meziročně tak vzrostl o 162 miliard korun. Naopak výše dluhu ohroženého nesplácením se meziročně snížila o 6 miliard na celkových 41 miliard korun. Podíl ohroženého dluhu tak klesl na pouhá 2 % z celkového dluhu. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Objem dlouhodobého dluhu, tedy dluhu určeného na bydlení, dosáhl výše 1,6 bilionu korun a meziročně vzrostl o 139 miliard, resp. o 9,6 %.

Dluh určený na bydlení se tak na celkovém dluhu podílel téměř 80 %. Zbylá přibližně pětina, konkrétně 412 miliard korun, připadala na krátkodobý dluh, který je primárně určen na spotřebu. Výše krátkodobého dluhu přitom rostla pomaleji, když se meziročně zvýšila o 23 miliard, resp. o 5,8 %. Celkový objem dluhu obyvatel meziročně vzrostl o 8,8 %. „V prvním čtvrtletí tohoto roku pokračoval trend vysokého zájmu o úvěry na bydlení. Kromě dobré ekonomické situace a nízkých úrokových sazeb tento zájem přičítáme také tomu, že lidé byli ovlivněni informacemi o blížícím se zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů a snažili se sjednat si své úvěry ještě před začátkem platnosti aktuálního doporučení ČNB o omezení poskytování hypoték v pásmu od 80 % hodnoty nemovitosti výše,“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

I když objem celkového dluhu meziročně výrazně vzrostl, počet klientů s dluhem se meziročně snížil o 27 tisíc na 3,03 milionu klientů. Za úbytkem stojí především meziroční pokles klientů s krátkodobým dluhem o 35 tisíc na celkových 2,42 milionu. Počet klientů s dlouhodobým dluhem naopak o 5 tisíc vzrostl a dosahoval tak 1,12 milionu klientů. Podobný vývoj zaznamenal i počet otevřených smluv v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací. U krátkodobého dluhu počet smluv meziročně klesl o 140 tisíc na 4,42 milionu smluv, zatímco u dlouhodobého dluhu se jejich počet meziročně zvýšil o 25 tisíc na 1,36 milionu smluv.

Podíl nespláceného dluhu klesl na pouhá 2 procenta z jeho objemu

Objem ohroženého dluhu, tedy dluhu, na kterém nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky nebo došlo k jeho zesplatnění, meziročně klesl o 6,3 miliardy korun, resp. o 13 % na 41 miliard korun. Výše ohroženého dlouhodobého dluhu meziročně klesla o 2,3 miliardy, resp. o 14,3 % na 13,9 miliardy korun. Objem ohroženého krátkodobého dluhu se potom snížil o 4 miliardy, resp. o 13 % na 27,1 miliardy korun. Celkový podíl ohroženého dluhu se tak snížil na pouhá dvě procenta. „Takto výrazný pokles ohroženého dluhu při současném nárůstu objemu celkového dluhu je velmi pozitivním trendem. Podíl ohroženého dluhu na celkovém dluhu je v posledních letech nejnižší. Dvouprocentní podíl ohroženého dluhu je velmi nízký i v rámci Evropy a ukazuje tak, že bankovní a finanční instituce v České republice jsou i přes rostoucí objemy poskytovaných úvěrů velmi konzervativní a nepouští se do poskytování rizikových úvěrů,“ dodává Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

V prvním čtvrtletí 2017 také meziročně poklesl počet lidí s ohroženým dluhem. U dlouhodobého dluhu se jejich počet meziročně snížil o desetinu, tedy o více než tři tisíce na 28 634 lidí. U krátkodobého dluhu se počet lidí s ohroženým dluhem snížil o 14 tisíc na 291 215 lidí, což znamená meziroční pokles o 4,6 %. Snížila se také částka na klienta s ohroženým dluhem. U dluhu na bydlení se průměrná ohrožená částka snížila o 23 tisíc na 487 tisíc korun, zatímco u krátkodobého dluhu se meziročně snížil v průměru o 9 tisíc na 93 tisíc korun na jednoho klienta s ohroženým dluhem.

Infografika BRKI a NRKI_úvěrový barometr. 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.