Aktuální policejní zpravodajství se přímo hemží případy podvodných půjček vylákaných na ztracené, odcizené či jinak zneužité osobní doklady. Škody způsobené obětem těchto trestných činů začínají sice „pouze“ na tisícovkách korun, ale mohou se vyšplhat až k milionům. A to zejména v případě, že zmíněná zlodějna je odhalena pozdě. Různé úroky z prodlení, sankce, penalizační poplatky a advokátní, justiční či exekuční taxy pak zvednou částku k úhradě oproti původně ukradené sumě několikanásobně. Zmíněnou hrozbu naštěstí dokáže vedle dalších rizik úspěšně minimalizovat naše nová služba: Hlídám si, kolik mám.

 

Podívejme se na jednu z nedávných kauz. Jistý 20letý mladík zahájil svou kariéru poberty tím, že ukradl podobnému spoluhráči ze sportovního klubu ze šatní skříňky občanský průkaz. S pomocí odcizeného dokladu pak požádal o několik spotřebitelských půjček. V jednom případě mu to vyšlo. To ho inspirovalo k angažování několika kompliců. Nekalý byznys rozjel ve velkém. Organizovaná zlodějská skupina vybavená kleštěmi na štípání visacích zámků úspěšně bílila šatny ve sportovních a plaveckých halách. Nakonec začala obírat i kamarády a příbuzné. V jednom případě, když nenašla vrstevnici podobnou majitelce ukradeného průkazu, dokonce úspěšně oslovila matku jedné ze spolupachatelek. Ta pak ve dvou případech zažádala o úvěr na nákup zboží v hodnotě přes šedesát tisíc korun.

Policie naštěstí po několika měsících bandu dopadla. Uvedla, že celková škoda dosáhla několika set tisíc korun. Celkem se gangu podařilo na uloupené doklady uzavřít desítky spotřebitelských smluv.

Jenomže skutečná napáchaná újma a počet podvodů včetně těch neodhalených je pravděpodobně mnohem vyšší. A právě oběti dosud neodhalených případů to mívají při dokazování toho, že ony si samy si žádný úvěr nevzaly, poměrně těžké. To obecně uznává sama policie. Ovšem kdyby tito dlužníci proti vlastní vůli využívali službu Hlídám si, kolik mám, tak by patrně žádný podvodný úvěr na jejich jméno uzavřen nebyl. Hlídám si, kolik mám totiž mimo jiné monitoruje prostřednictvím Bankovního a nebankovního registru veškeré žádosti o půjčku u téměř 60 nejvýznamnějších bankovních i nebankovních úvěrových institucí. A klienta o každém novém požadavku na úvěr na jeho jméno bezprostředně esemeskou či mailem informuje. Uživatel služby pak v případě, že se nejedná o jeho aktivitu, má možnost co nejrychleji se obrátit na konkrétní banku s tím, že mu byly doklady ukradeny. Schvalovací proces je tak zastaven.

Navíc. Lidé si často ani nemusí být vědomi toho, že jim jejich doklady zmizely. Nechávají je doma nebo dlouhé týdny v peněžence bez kontroly. Uživatel Hlídám si, kolik mám, ale na krádež a pokus o zneužití jeho dokladů přijde díky alertu včas. Ono je totiž co nejrychlejší nahlášení ztráty či krádeže průkazů policii a úřadům nadmíru důležité. Z více důvodů. Za prvé ­– pro včasné zahrnutí do evidence neplatných dokladů, kterou spravuje ministerstvo vnitra. Většina finančních institucí tuto databázi při prověřování žadatelů využívá. Za druhé – veškerá trestná činnost spojená se zneužitým průkazem, která je provedena před nahlášením ztráty či krádeže se poškozenému majiteli dokladu obtížněji vyvrací a hůře se mu dokazuje nevina, než když je úvěrový delikt spáchán až po oznámení události úřadům. A konečně za třetí – jestliže úřadům neprodleně neohlásíte ztrátu, odcizení nebo zneužití například občanského průkazu, hrozí vám pokuta až 10 000 Kč. Když ale o ztrátě či okradení nemáte ani páru, těžko to můžete v co nejrychlejší lhůtě nahlásit. S Hlídám si, kolik mám vám však toto nebezpečí nehrozí.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.