Mobil je i banka, multiapka, pub, klíč, eJá. Je třeba ho zabezpečit!

Vyluxované peněžní konto, ukradená identita, odcizené přístupy k sociálním sítím i s kontakty, zveřejnění fotek včetně těch hodně choulostivých, přečtená konverzace mající být navždy utajena, úvěr na vaše jméno, narafičená kyberšikana a kybergrooming! Takovéto průšvihy vám hrozí, nemáte-li dostatečně zabezpečené vaše druhé já. To digitální. Dnes ho reprezentuje hlavně váš mobilní telefon.

Navíc – 100% nejrozšířenějším e‑identifikátorem občanů už je a dál bude bankovní identita. Nejčastěji ve formě smart klíče, což není nic jiného než aplikace od banky, mobilní aplikace. Projekt „BankID“ je v plném proudu, už se o něm na tomto webu psalo a určitě ještě psát bude. Jde o jeden z fenoménů éry. Český stát by měl být do konce roku 2025 plně digitalizovaný. Přístup k jeho službám, většinou už k e‑servisu, bude bez elektronické identity hodně nepohodlný a zdlouhavý, ba mnohdy nemožný.

Čili nutnost chránit si mobil roste. Měli byste ho mít neustále pod fyzickou kontrolou. Pokud zmizí z očí, tak aspoň pod distančním dohledem. Aktivujte si tedy aplikaci (většinou je v telefonu už zabudovaná), která případně ztracený přístroj dokáže přes PC lokalizovat, uzamknout – i s kontaktem na displeji, v krajní nouzi vymazat. Nebo ho aspoň rozezvonit, což se hodí, jestliže se vám schoval někde v bytě nebo na zahradě a není, kdo by vás provolal. Mobil může stát až pár desítek tisíc. Korun, dokonce dolarů či eur, má-li prvky z drahých kovů, diamantů či speciální software ve výbavě. Tedy další důvod k nástroji pro jeho rychlé nalezení a ovládání na dálku.

Pro případ, že se váš smartphone dostane do rukou nepovolaných, měl by mít přístup na plochu obrněný heslem či gestem. Ideálně pak scanem obličeje či otiskem prstu – to se totiž nedá jen tak oblafnout. Po vstupní bráně lze v mobilu zavřít i další vrátka. A to k vybraným aplikacím a sítím, v podstatě stejným způsobem jako v případě obrazovky.

Existují i prográmky, které nezvaného vetřelce, jenž se pokouší vlámat do telefonu, po určeném počtu pokusů vyfotí. Nebo hlídají datovou spotřebu jiných aplikací, což pomůže odhalit nečekanou zlodějku mezi nimi, která škodí někde na pozadí, čili bez vašeho vědomí. Většina bezplatných apek při stahování žádá o všelijaké přístupy: k fotogalerii, esemeskám, kontaktům, geolokaci… A většinou nesmyslně z hlediska své činnosti. Na co to všechno potřebuje třeba apka-baterka? Aby si nějaký zhulený vývojář na druhé straně zeměkoule dělal s vašimi fotkami, co se mu zamane, brouzdal vám e‑mailem, přes kameru prohlížel váš byt či prodával na darkwebech vaše osobní data? Rychle odinstalovat! Na místě je ostražitost.

Pro sichr je také doporučováno vypnout určování polohy. I data či připojení na Wi-Fi, pakliže je momentálně nutně nepotřebujete. Jinak se někdo nepovolaný může domáknout, kde se právě nacházíte – že právě někde v Tramtárii a vzduch ve vašem bytě je tedy „čistý“. Jenže bez geolokace je zase problematické mobil vypátrat, ztratí-li se. Takže jeho aktuální nastavení by se mělo podřídit konkrétní situaci a aktivitě.

Velká část expertů horuje pro vakcinaci mobilů prověřeným antivirákem a firewallem, které si poradí se všemi možnými typy útočících malwarů, tedy zhoubných softwarů. O vhodnosti zamykat SIMku není snad třeba diskutovat. Zvážit lze i implantaci jednoho z VPN softů. Virtual private network totiž skryje vaši IP adresu, šifruje komunikaci, umocní zajištění při využívání veřejných Wi-Fi, umí vytvořit privátní cloud.

Vidno, že instrumentů k zaštítění vašeho chytrého telefonu (dnes už vlastně výkonného počítače) je víc než jen pár. Ve výčtu se dá pokračovat. Jeho operační systém a všechny apky by se měly pravidelně aktualizovat. Tím se zvyšuje úroveň bezpečnosti i pestrost nabízených funkcí. Radno se též ze všeho řádně odhlašovat, pravidelně mazat cookies, používat generátory a správce hesel. Vůbec největší riziko přitom ale stejně představuje sám uživatel telefonu, respektive jeho chování. To je ale na jiné povídání.

Nepříjemným aspektem bohužel bývá, že o privátní údaje se dá přijít – kvůli nekonečné vynalézavosti hackerů a crackerů – i přes všemožné defenzivní kroky. A možná se nikdy o vyloupení nedozvíte, případně až bude skoro pozdě. Pokud vás to děsí víc než je zdrávo, obraťte se třeba na NetAgenta. Zkusí nabídnout řešení.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.