Někteří obchodníci se naučili zdražovat, aniž by přepisovali cenovky. Abyste tuto praktiku prokoukli, hlídejte si v obchodech měrné ceny. Jejich sledováním a srovnáváním zajistíte, že nakoupíte poctivé produkty.

Porovnání cenové výhodnosti konkrétního zboží bez ohledu na velikost jeho balení vám usnadní novelizace zákona o cenách z ledna 2025. Rozšiřuje povinnost prodejců jednoznačně, rozpoznatelně a čitelně informovat jak o konečné hodnotě daného výrobku v korunách českých, tak o jeho měrné ceně. Jde o jakousi odezvu zákonodárců na stále častější neetické chování některých obchodníků, respektive výrobců.

Kontrolujte měrné ceny

Měrná cena potravinářského nebo drogistického výrobku je přepočtem jeho finální ceny na standardizovanou a srozumitelnou jednotku s ohledem na jeho povahu. Takovými cenami jsou například cena za 1 kilogram, 100 gramů, 1 litr, 100 mililitrů nebo za 1 kus. Jednotková cena je pak drobným písmem uvedena přímo na regálovém štítku produktu v prodejně. V případě e‑shopů by měla být viditelně umístěna vedle finální ceny nabízeného produktu.

Opatření proti neviditelnému zdražování

V reakci na rostoucí surovinové a energetické náklady se totiž výrobci v podstatě za zavřenými dveřmi rozhodli redukovat gramáž svých výrobků nebo počet porcí v jednom balení, a to bez změny finální ceny. Spotřebitelům tak daný produkt, aniž by si toho povšimli, zdražili. Jediné místo, kde se o změně objemu dozvíte, protože to po výrobcích vyžaduje legislativa, je obal produktu nebo drobným písmem zmíněná měrná cena v e‑shopech. Ekonomové tento skrytý růst cen, potažmo inflaci lidově označují jako smrskflaci, anglicky „shrinkflation“. Nejedná se sice o novou taktiku, ale právě v tomto roce se mezi výrobci a prodejci začala opět více rozmáhat.

Když balení neodpovídá velikosti výrobku

Věrným stínem smrskflace je další negativní jev, kdy v návaznosti na úbytek objemu produktu nedojde ke zmenšení obalu. Nadměrné obaly mají za úkol dodat vám pocit, že si z prodejny odnášíte vyšší hodnotu, než jakou cenu jste za produkt zaplatili. U mega balení pak hrají roli také další faktory jako nápadnost produktu mezi běžnými velikostmi balení a větší prostor pro reklamu, které nadměrná balení skýtají.

Co nejmenší obal?

Jenže nadměrné obaly nejen klamou zákazníky, ale také zatěžují životní prostředí. Přeprava a skladování krabic, kartonů a sáčků podprůměrně naplněných samotnými produkty nebo jejich recyklace a likvidace je kapacitně i finančně náročná a k ekologii má opravdu hodně daleko. Přitom § 3 českého zákona o obalech jasně přikazuje, že hmotnost a objem obalu má být co nejmenší. § 31 stejného zákona zároveň vyjmenovává 9 institucí, které na nakládání s odpady v Česku dohlížejí.

Změna složení výrobků

Další formou skrytého zdražování je z anglického „skimpflace“ volně přeložená šuntflace. Při ní dochází ke změně složení výrobku – kvalitnější suroviny jsou nahrazeny levnějšími, nezdravějšími, méně chutnými a podobně. V důsledku šuntflace pak párek obsahuje méně masa a čokoláda méně kakaa. Cena produktu ale i po změně složení zůstane stejná. Výrobci a prodejci se také tímto krokem snaží maximalizovat své zisky. Proto kromě měrné ceny výrobku kontrolujte i jeho složení. Pokud na drobné písmo, které velikostí často neodpovídá legislativním požadavkům, nevidíte, berte si do obchodu klidně lupu, nebo si složení daného produktu vyhledejte na internetu.

Větší přehled také získáte, když budete sledovat odborné weby, recenze a diskuzní fóra, které na změny gramáže i složení populárních produktů upozorňují. Zpozorněte také v případě, že má obal výrobku nový design nebo slogan. Tato změna se totiž většinou netýká jen komunikace firmy, ale i výše zmíněných změn.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

IdentiNet

600 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.