Nevhodný dárek nemusí znamenat nenávratně vyhozené peníze

Mnohé e‑shopy v těchto novoročních dnech umožňují vrátit nevhodný či dublovaný vánoční dárek v nadstandardní prodloužené době: třeba až do konce ledna. Peníze tak vy či obdarovaný dostanete zpět, i když jste od kupní smlouvy odstoupili později, než je zákonných maximálně 14 dnů (kalendářních, ne pracovních) od převzetí zboží. Potenciální bonusová lhůta pro vratku se však týká pouze internetových nákupů.

Oprávnění vrátit zboží (nemusí přitom být nutně v původním obalu) má ale jen ten, kdo ho kupoval. Pokud to chce nechat na obdarovaném, musí toto právo na něj písemně převést. Naštěstí (i pro samotného Ježíška) tento „detail“ online prodejci příliš neřeší a k vrácení peněz za odmítnuté zboží jim stačí předložení/přeposlání kupního dokladu. Kamenný obchod vracet kupní částku za nechtěný prezent tedy nemusí. Může nicméně slyšet na výměnu zboží ve stejné či obdobné cenové relaci.

Prokázání nákupu papírovou účtenkou či fakturou přitom není nezbytné. Litera zákona praví, že je jen třeba dokázat, že jste si konkrétní zboží u daného obchodníka opravdu zakoupili. Bez další specifikace. Jako důkazní prostředek tak lze použít mobilem vyfocený paragon (nemusíte jeho papírový originál skladovat někde v šanonu), výpis z konta dokládající provedení transakce, záruční list, reklamační protokol (pokud byl už výrobek reklamován) či dokonce jen svědecká výpověď.

Když s těmito legitimními důkazy nepochodíte, dopouští se prodejce přestupku dle zákona o ochraně spotřebitele. Pak se doporučuje pokus opakovat s varováním, že pokud opět zákonnému nároku na vrácení nevyhoví, podáte na něj podnět k České obchodní inspekci. Ta může vzpurného či nepoučeného obchodníka pokutovat, zákazníkovi zase nabízí mimosoudní řešení. Selže-li i to, pak poslední možnou obranou spotřebitele je soud.

Vracet ale nelze online nakoupené zboží podléhající rychlé zkáze (třeba řezané květiny, některé potraviny) či pokud rozbalením mohla být narušena jeho hygienická neposkvrněnost (typicky kartáčky na zuby, žínky, spodní prádlo či rtěnky). Ani ten sortiment, který byl na přání upraven „na míru“. Posílat zpět rovněž nemá smysl rozbalené zvukové a obrazové nahrávky (CD, DVD), PC programy a hry. Zpátky vám nevezmou ani noviny a časopisy. Knihy ale ano.
Pokud je zboží poškozené, bude „vratka“ zřejmě nižší, než byla původní pořizovací cena. Bylo-li použito (v rámci vyzkoušení), je třeba počítat s ponížením zpět zaslané částky o náklady související s jeho uvedením do původního, a tedy opět do prodeje schopného stavu. Náklady spojené s vrácením zboží (balení + přeprava) hradí vždy kupující.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.