Nevhodný dárek nemusí znamenat nenávratně vyhozené peníze

Mnohé e‑shopy v těchto novoročních dnech umožňují vrátit nevhodný či dublovaný vánoční dárek v nadstandardní prodloužené době: třeba až do konce ledna. Peníze tak vy či obdarovaný dostanete zpět, i když jste od kupní smlouvy odstoupili později, než je zákonných maximálně 14 dnů (kalendářních, ne pracovních) od převzetí zboží. Potenciální bonusová lhůta pro vratku se však týká pouze internetových nákupů.

Oprávnění vrátit zboží (nemusí přitom být nutně v původním obalu) má ale jen ten, kdo ho kupoval. Pokud to chce nechat na obdarovaném, musí toto právo na něj písemně převést. Naštěstí (i pro samotného Ježíška) tento „detail“ online prodejci příliš neřeší a k vrácení peněz za odmítnuté zboží jim stačí předložení/přeposlání kupního dokladu. Kamenný obchod vracet kupní částku za nechtěný prezent tedy nemusí. Může nicméně slyšet na výměnu zboží ve stejné či obdobné cenové relaci.

Prokázání nákupu papírovou účtenkou či fakturou přitom není nezbytné. Litera zákona praví, že je jen třeba dokázat, že jste si konkrétní zboží u daného obchodníka opravdu zakoupili. Bez další specifikace. Jako důkazní prostředek tak lze použít mobilem vyfocený paragon (nemusíte jeho papírový originál skladovat někde v šanonu), výpis z konta dokládající provedení transakce, záruční list, reklamační protokol (pokud byl už výrobek reklamován) či dokonce jen svědecká výpověď.

Když s těmito legitimními důkazy nepochodíte, dopouští se prodejce přestupku dle zákona o ochraně spotřebitele. Pak se doporučuje pokus opakovat s varováním, že pokud opět zákonnému nároku na vrácení nevyhoví, podáte na něj podnět k České obchodní inspekci. Ta může vzpurného či nepoučeného obchodníka pokutovat, zákazníkovi zase nabízí mimosoudní řešení. Selže-li i to, pak poslední možnou obranou spotřebitele je soud.

Vracet ale nelze online nakoupené zboží podléhající rychlé zkáze (třeba řezané květiny, některé potraviny) či pokud rozbalením mohla být narušena jeho hygienická neposkvrněnost (typicky kartáčky na zuby, žínky, spodní prádlo či rtěnky). Ani ten sortiment, který byl na přání upraven „na míru“. Posílat zpět rovněž nemá smysl rozbalené zvukové a obrazové nahrávky (CD, DVD), PC programy a hry. Zpátky vám nevezmou ani noviny a časopisy. Knihy ale ano.
Pokud je zboží poškozené, bude „vratka“ zřejmě nižší, než byla původní pořizovací cena. Bylo-li použito (v rámci vyzkoušení), je třeba počítat s ponížením zpět zaslané částky o náklady související s jeho uvedením do původního, a tedy opět do prodeje schopného stavu. Náklady spojené s vrácením zboží (balení + přeprava) hradí vždy kupující.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.