Užívat si, ale nemuset vlastnit. Disponovat právě nejmodernější technologií, o kterou navíc není třeba se starat. Nečekat, až si na ni ušetřím. Mít ji hned. Až zastará, vyměnit ji za nejnovější produkt, jenž trh aktuálně nabízí. To je trend dnešní doby, který vyznává především mladá generace. Do ní samozřejmě řadím i část staršího pokolení mladou duchem. Zmíněné nároky dokáže do značné míry uspokojit finanční produkt s názvem operativní leasing. Dříve doména podnikatelů; nyní ho stále více volí i soukromé osoby toužící být COOL, TRENDY, IN … Zatím tento de facto klasický pronájem, na domluvenou dobu a s pravidelným placením nájmu, využívají lidé především pro pořizování nových automobilů. Troufám si tvrdit, že IT a další produkty brzy budou masově následovat.
Že tato finanční služba zažívá boom, dokazují i data České leasingové a finanční asociace. V roce 2014 uzavřely členské firmy s privátními klienty-nepodnikateli přes 7 000 smluv na retailový operativní leasing nových automobilů. To je zhruba 3x více než v roce 2011.
Operativní leasing pro nájemce prakticky znamená, že mu odpadá jakákoliv starost o auto, kromě tankování. V ceně pravidelné platby je většinou povinné ručení, havarijní pojištění a řada dalších zajištěných doprovodných služeb spojených s provozem vozidla: například servis, asistence, právní ochrana. Po konci smlouvy – většinou je na 2 až 3 roky – ale auto nepřechází na nájemce. Není to však vyloučeno, záleží na dohodě s pronajímatelem, tedy s leasingovou či finanční společností. Většinou je pronajatý vůz nahrazen novým modelem a klient dále posílá majiteli pravidelné částky. Zákazník tak vlastně pořád jezdí v novém autě. Pokud se vůz porouchá, měl by mít k dispozici ihned další. Takže jde vlastně o formu outsourcingu. Vzhled ke konstrukci většiny smluv se vyplatí těm osobám, které najezdí více kilometrů. Dejme tomu k 20 tisícům ročně.
Oproti tomu po skončení takzvaného finančního leasingu se počítá s tím, že auto je po zaplacení zůstatkové ceny převedeno na nájemce. Z něj se pak stane jeho právoplatný majitel. Velká část rizik spojených s opravami, poruchami či krádeží je ale během finančního leasingu na bedrech nájemce. Ten většinou také musí na rozdíl od operativního leasingu zaplatit akontaci, tedy první navýšenou splátku. Finanční leasing je ale možné využít i pro ojetá auta. Kvůli možnosti odepisování splátek z daní jej aplikují hlavně firmy.
Třetí variantou pro financování vozu zůstává úvěr. Rozhodně nejde o nějak zastaralý finanční instrument, protože jedinců, kteří preferují status vlastnictví, je stále většina. S autem na půjčku je ale většinou více starostí, než když patří „leasingovce“. Realitou ovšem je, že obě formy financování, leasing i úvěr, mají tolik modifikací, že rozdíl mezi nimi je občas téměř setřen. Například, když auto na úvěr je zároveň jeho zástavou. Pak jsou majetková práva uživatele k automobilu rovněž omezena, jako u leasingu. Proto se ani nedá jednoznačně říci, která varianta financování je nejvýhodnější. Každý člověk má navíc jiné priority, jiné finanční možnosti. Doporučuji nicméně porovnat více tržních nabídek, sehnat si reference, neunáhlit se.
Poslední variací je samozřejmě zaplatit vůz hotově. V tom případě musíte ale mít dostatečnou rezervu, abyste po nákupu auta měli i na servis a nečekané výdaje. V každém případě stále platí, že při pořizování nového vozu či jakékoliv drahé věci byste měli být finančně obezřetní. Na co si dát konkrétně pozor, jak postupovat a co po prodejcích vyžadovat, probereme v některém z dalších blogů.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.