Užívat si, ale nemuset vlastnit. Disponovat právě nejmodernější technologií, o kterou navíc není třeba se starat. Nečekat, až si na ni ušetřím. Mít ji hned. Až zastará, vyměnit ji za nejnovější produkt, jenž trh aktuálně nabízí. To je trend dnešní doby, který vyznává především mladá generace. Do ní samozřejmě řadím i část staršího pokolení mladou duchem. Zmíněné nároky dokáže do značné míry uspokojit finanční produkt s názvem operativní leasing. Dříve doména podnikatelů; nyní ho stále více volí i soukromé osoby toužící být COOL, TRENDY, IN … Zatím tento de facto klasický pronájem, na domluvenou dobu a s pravidelným placením nájmu, využívají lidé především pro pořizování nových automobilů. Troufám si tvrdit, že IT a další produkty brzy budou masově následovat.

Že tato finanční služba zažívá boom, dokazují i data České leasingové a finanční asociace.  V roce 2014 uzavřely členské firmy s privátními klienty-nepodnikateli přes 7 000 smluv na retailový operativní leasing nových automobilů. To je zhruba 3x více než v roce 2011.

Operativní leasing pro nájemce prakticky znamená, že mu odpadá jakákoliv starost o auto, kromě tankování. V ceně pravidelné platby je většinou povinné ručení, havarijní pojištění a řada dalších zajištěných doprovodných služeb spojených s provozem vozidla: například servis, asistence, právní ochrana. Po konci smlouvy – většinou je na 2 až 3 roky – ale auto nepřechází na nájemce. Není to však vyloučeno, záleží na dohodě s pronajímatelem, tedy s leasingovou či finanční společností. Většinou je pronajatý vůz nahrazen novým modelem a klient dále posílá majiteli pravidelné částky. Zákazník tak vlastně pořád jezdí v novém autě. Pokud se vůz porouchá, měl by mít k dispozici ihned další. Takže jde vlastně o formu outsourcingu. Vzhled ke konstrukci většiny smluv se vyplatí těm osobám, které najezdí více kilometrů. Dejme tomu k 20 tisícům ročně.

Oproti tomu po skončení takzvaného finančního leasingu se počítá s tím, že auto je po zaplacení zůstatkové ceny převedeno na nájemce. Z něj se pak stane jeho právoplatný majitel. Velká část rizik spojených s opravami, poruchami či krádeží je ale během finančního leasingu na bedrech nájemce. Ten většinou také musí na rozdíl od operativního leasingu zaplatit akontaci, tedy první navýšenou splátku. Finanční leasing je ale možné využít i pro ojetá auta. Kvůli možnosti odepisování splátek z daní jej aplikují hlavně firmy.

Třetí variantou pro financování vozu zůstává úvěr. Rozhodně nejde o nějak zastaralý finanční instrument, protože jedinců, kteří preferují status vlastnictví, je stále většina. S autem na půjčku je ale většinou více starostí, než když patří „leasingovce“.  Realitou ovšem je, že obě formy financování, leasing i úvěr, mají tolik modifikací, že rozdíl mezi nimi je občas téměř setřen. Například, když auto na úvěr je zároveň jeho zástavou. Pak jsou majetková práva uživatele k automobilu rovněž omezena, jako u leasingu. Proto se ani nedá jednoznačně říci, která varianta financování je nejvýhodnější. Každý člověk má navíc jiné priority, jiné finanční možnosti. Doporučuji nicméně porovnat více tržních nabídek, sehnat si reference, neunáhlit se.

Poslední variací je samozřejmě zaplatit vůz hotově. V tom případě musíte ale mít dostatečnou rezervu, abyste po nákupu auta měli i na servis a nečekané výdaje. V každém případě stále platí, že při pořizování nového vozu či jakékoliv drahé věci byste měli být finančně obezřetní. Na co si dát konkrétně pozor, jak postupovat a co po prodejcích vyžadovat, probereme v některém z dalších blogů.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

Výpisy z BRKI/NRKI

od 100 Kč / výpis
 • seznam všech současných i minulých závazků vůči bankám a nebankám v úvěrových registrech BRKI a NRKI
 • obsahuje osobní údaje, hodnocení, přehled kontraktů, ukončených smluv a žádostí

 • plnohodnotná úvěrová zpráva, která poslouží při žádosti o hypotéku nebo jiný úvěrový produkt

MůjKredit

od 100 Kč / výpis
 • stručný výpis na jednom listu, obsahuje základní údaje z registrů BRKI a NRKI, REPI, Insolvenčního rejstříku a exekucí
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z jiných veřejných zdrojů

 • poslouží k prokázání důvěryhodnosti zaměstnavateli nebo pronajímatelům bytů

Výpis z REPI

od 100 Kč / výpis
 • výpis obsahuje závazky u energetických společností, firem nabízejících odložené platby a nebankovních společností
 • doplňuje standardní výpis z registrů o informace z dalších odvětví

 • v kombinaci se společným výpisem z registrů nabízí komplexní přehled finančních závazků žadatele

#Kolikmam365

499 Kč / rok
 • webová aplikace monitorující informace v registrech BRKI a NRKI
 • k dispozici máte 4× ročně Společný výpis z registrů zdarma, obsahuje i unikátní osobní hodnocení 

 • využijete v případě, že potřebujete své závazky monitorovat pravidelně, ideální frekvence je kvartální

Exekuce

od 40 Kč / dotaz + 25 Kč za detail
 • souhrn exekucí vedených v Centrální evidenci exekucí
 • slouží k prověření fyzické i právnické osoby
 • dotazování probíhá ve dvou krocích
 • využijete v případě, že si potřebujete prověřit osobu či společnost, zda u nich nejsou vedeny exekuce

NetAgent

365 Kč / rok
 • služba monitorující osobní a finanční údaje v prostředí internetu
 • upozorní na podezřelé nakládání s vámi zadanými osobními a finančními údaji 
 • pomáhá předcházet zneužití osobních a finančních údajů v on-line prostředí k nezákonným účelům

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.