Známe všechny vaše otázky ohledně osobního bankrotu, které sem budeme postupně i s odpovědmi přidávat. Věříme, že vám tím usnadníme rozhodování v nelehké finanční, a tedy i životní situaci a pomůžeme vám správně postupovat tak, aby pro vás byl osobní bankrot přínosným řešním.
Osobní bankrot vám může pomoct při řešení finančních obtíží. Tedy v případě, že nezvládáte splácet své dluhy, máte více než jednoho nezajištěného věřitele (netýká se dluhu z hypoték) a doložíte, že máte příjem, potažmo majetek na splacení alespoň části svého dluhu.
Zároveň je lepším řešením finanční tísně než například exekuce. Má totiž jasně definovaný časový rámec. Pokud soud osobní bankrot vyhlásí, váš dluh se dále nezvyšuje o úroky ani sankční platby. Při splnění všech podmínek oddlužení, mezi které se řadí:
znovu získáte „čistý štít“ nezatížený hrozbou vymáhání dluhu a dalšími nepříjemnostmi s tím spojenými.
Proces oddlužení ale také znamená, že po dobu jeho trvání máte k dispozici omezené finanční prostředky určené pouze k pokrytí základních potřeb. Musíte se tedy na nějaký čas uskromnit, ovšem s pozitivní myšlenkou na budoucí život bez dluhů.
Osobní bankrot upravuje insolvenční zákon. Stanovuje jeho podmínky, vaše povinnosti pro dosažení odpuštění dluhu i to, kdo může o osobní bankrot zažádat.
Žádost může podat jen fyzická osoba, která:
Žádost o osobní bankrot poté vy nebo oprávněná osoba podá u krajského soudu v místě vašeho bydliště. Lze ji podat v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, nebo prostřednictvím datové schránky.
Následuje proces insolvenčního řízení:
Celý proces, od podání návrhu na osobní bankrot po jeho vyhlášení, může trvat až dva měsíce. Výsledné rozhodnutí o schválení oddlužení zároveň obsahuje výčet forem, které lze k oddlužení využít. Patří k nim například prodej majetku nebo splátkový kalendář s návrhem srážek z vašich pravidelných příjmů.
Na konci zdaňovacího období insolvenčnímu správci předložíte přiznání k dani z příjmů, výpisy z bankovních účtů a případně další listiny dokládající vaše příjmy a výdaje v daném období. Na jeho základě vám pak správce vypočte takzvanou referenční srážku – jednu dvanáctinu vašich dosažených příjmů.
Insolvenčnímu správci tak musíte řádně hradit určené měsíční splátky a nahlásit mu veškeré nahodilé příjmy jako dědictví nebo dary. Po celou dobu trvání inslovence také musíte mít pravidelný příjem nebo prokázat snahu si práci najít. Zároveň vám nesmí vzniknout jakékoli další závazky a žádného věřitele nesmíte upřednostňovat před ostatními.
Od října 2024 platí novela insolvenčního zákona, podle které vás může soud od dosud nesplacené částky dluhu osvobodit. Ovšem až po individuálním posouzení a za předpokladu, že od vyhlášení osobního bankrotu uplynuly alespoň 3 roky. Přitom ani nemusíte splatit určité procento pohledávek věřitelů. Soud totiž hned na začátku insolvenčního řízení stanoví, kolik máte za tuto dobu splatit. Při určování výsledné částky, která může být i více než 30 % vašeho celkového dluhu, samozřejmě přihlíží k vašim příjmům i výši minimální, případně zaručené mzdy.
Insolvenčnímu správci a soudu tak budete muset vykázat příjem odpovídající jak vašemu vzdělání a věku, tak oboru působnosti a regionu. Soud bude řešit také to, zda nemáte možnost svůj příjem zvýšit, aby věřitelé co nejrychleji dostali své peníze zpět. V případě, že o práci přijdete, musíte se do 15 dnů přihlásit na Úřad práce. V opačném případě budete insolvenčním správcem a soudem vnímáni jako někdo, kdo neplní svou povinnost příjem získávat. A když nebudete splácet tak, jak máte, může vám insolvenční správce dobu splácení prodloužit o další rok. Zatajování příjmů pak může vést nejen k prodloužení doby splácení, ale i k zrušení samotného oddlužení.
Ano, ale až za 12 let od ukončení vašeho insolvenčního řízení. Pokud tak učiníte dříve než za 20 let od přechozího osvobození od části dluhu, bude váš splátkový kalendář stanoven na 5 let. S insolvenčním správcem musí navíc nově povinně spolupracovat váš zaměstnavatel a poskytovat mu informace o vašich příjmech a pracovním výkonu. Srážky ze mzdy určené na splacení dluhu pak budou provedeny hned na začátku insolvenčního řízení, tedy ještě před tím, než soud vaše oddlužení schválí.
Pozor! Nezapomínejte, že rozhodnutí soudu o ukončení oddlužení není nezvratné. Jestli totiž soud do pěti let od ukončení oddlužení zjistí, že jste vůči věřitelům jednali podvodně, nebo jste byli odsouzeni za úmyslný trestný čin související s oddlužením, může soud své předchozí rozhodnutí změnit.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.