Platba webovým tlačítkem musí být transparentní, stejně recenze

Při prohlížení nabídek e‑shopů se občas stávalo, že k uzavření smlouvy – a tedy k závazku zaplatit – došlo nechtěně kliknutím na tlačítko, které se tvářilo jen jako registrace či nezávazná objednávka. Následně vznikaly nepříjemné dohady, zasíláno bylo nevyžádané zboží a urgována platba za něj. Tomu je od letošních Tří králů (6. ledna 2023) konec.

Platební webová tlačítka musí nyní být jako taková označena naprosto zřetelně a srozumitelně. Například: „Objednávka zavazující k platbě“ nebo „Zaplatit teď“ či „Závazně potvrdit objednávku“. Pokud takovýmto či obdobným „buttonem“ není internetový obchod vybaven, kupní smlouvy ohledně nákupních transakcí jsou neplatné. A provozovateli e‑shopu hrozí ze strany České obchodní inspekce pokuta.

Z novely občanského kodexu a zákona o ochraně spotřebitele, která uvedenou změnu nastartovala, dále plyne, že na vypořádání reklamace má obchodník sice stále 30 dnů, ale nově v této lhůtě musí spotřebitele také informovat o způsobu jejího vyřízení. Jestliže to prodejce nestíhá, může kupující od smlouvy odstoupit nebo požadovat slevu. Obdobný nárok má, není-li mu zboží do 30 dnů dodáno. Rovněž skončila „automatická“ 2letá záruka za jakost zboží. Spotřebitel však stále může nejpozději do 2 let od nákupu uplatnit právo z takzvaného vadného plnění. Pokud se vada projeví v prvním roce, má se za to, že výrobek byl vadný už při převzetí (=prodloužená domněnka vadnosti), tedy že jde o poruchu výrobní: Případné dokazování, že tomu tak nebylo, by měl na triku prodávající. Při reklamaci po více než jednom roce užívaní, už je prokazování nějakého skrytého nedostatku na kupujícím. Třeba, že byl použit nevhodný materiál, aplikován chybný výrobní proces. Nová pravidla se však vztahují jen na předměty zakoupené až po letošních Třech králích.

Internetové obchody jsou nově povinny na svých stránkách uvádět, zda zveřejňované zákaznické recenze týkající se zakoupeného zboží jsou skutečné, ověřené, zkontrolované. Když tak neučiní, půjde o klamavé opomenutí či dokonce o záměrnou nekalou obchodní praktiku. Sankce se může vyšplhat až na 5 milionů korun. A spotřebitel pak má právo odstoupit od smlouvy až do 90 dnů.

E-prodejci, ale i ti „kamenní“, musí též odkrýt karty ohledně nabízené slevy. A vždy ji srovnat s nejnižší cenou za posledních 30 dnů (to je tedy jediná správná referenční cena), ne tedy s tou „včerejší“ nakrátko uměle hodně přepálenou či dokonce s cenou, která nikdy neexistovala.

Rovněž se už nesmí uzavírat kupní smlouvy pouze po telefonu. Prodejní dohodu k potvrzení musí obchodník po uskutečněném hovoru zaslat spotřebiteli ještě v textové podobě, například e‑mailem. To však neplatí, pokud mu sami zavoláte. Od kupní smlouvy uzavřené na „svozové-zájezdové“ prodejní akci, pořádané dost často lidově řečeno šmejdy, lze nyní odstoupit do 30 dnů, ne pouze do 14. Platí i pro návštěvu nepozvaného prodejce u vás doma.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.