Pojistka online života dobrá, prevence lepší, kombinace ideální

Přijít prostřednictvím internetu o peníze či dobrou pověst není dneska bohužel nic neobvyklého, nic ojedinělého. Ba naopak. Zfalšovaná virtuální identita může mít ve svém důsledku na svědomí dokonce i „krádež“ panenství či panictví. Varianty a triky kyberkriminality se zkrátka množí jak kolonie potkanů. A svou rafinovaností za těmito parazity nijak nezaostávají.

Důkazem budiž třeba takový phishing, za kterým se skrývají podvodné e-mailové zprávy. Tváří se, že jsou od vaší banky. Nastraženou „udičkou“ vyzývající k potvrzení či aktualizaci osobních dat se z vás snaží vymámit třeba přihlašovací údaje k online bankovnictví, PIN kódy platebních karet nebo přístupové údajeelektronickým peněženkám. Asi je všem jasné, co s nimi pak internetoví pytláci provedou. Mimochodem slovo phishing údajně vzniklo jako skládačka z výrazů „password harvesting fishing“ - volně přeloženo „sběr hesel rybařením“.

Ještě lstivější je další „síťový“ delikvent: pharming. Ten vás při přihlášení na web internet bankingu rovnou přesměruje na jeho zfalšovanou napodobeninu. A opět předpokládá, že „sklidí“ vaše loginy a bezpečnostní alfanumerické klíče. Nejmladším členem loupežného e-trojlístku, kterého v tomto blogu zmíním, je ransomware. Ten se vůbec nezdržuje nějakým balamucením. Jde rovnou na věc, bez ptaní. Zašifruje vám důležité dokumenty a za jejich odemknutí po vás požaduje výkupné - anglicky ransom. Obrana proti těmto druhům malwaru? Pravidelná aktualizace programů a operačního systému, případně občasná obnova systémového nastavení, antiviry, antispam, neklikat na neznámé linky, nereflektovat na nestandardní a něčím podezřelé výzvy – třeba grafickou odchylkou od normálu. Chce to prostě krapet obezřetnosti.

Můžete se také nechat pojistit. Jenže rizika uživatele internetu spojená s odcizením a zneužitím jeho identity jsou v současné době poměrně značná. A tak nabídek na komerční pojistku této oblasti je na českém trhu zatím poskrovnu. Daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Schválně se zeptejte své finanční instituce.

Cena takového pojištění proti majetkovým, ale i nemajetkovým újmám (urážky, pomluvy, zveřejnění citlivých personálií na webu…), včetně právní ochrany a odborné IT asistence, se může pohybovat kolem 1 000 Kč za rok.

Pokud ale chcete škody zaviněné online podsvětím minimalizovat nebo jim dokonce předcházet, měli byste vsadit také na prevenci. Jednou z možností je NetAgent.Tato služba za 1 Kč denně globálně sleduje, zda na internetu nedochází k ukradení či narušení osobních či finančních údajů klienta. Činí tak v reálném čase! To spotřebiteli umožní v případě identifikované a ihned následně oznámené hrozby provést rychlá ochranná opatření. Například změnit hesla či adresy. Přístup do internetového bankovnictví můžete například sami rychle zablokovat opakovaným zadáním chybného passwordu. To v případě, že byste se z nějakého důvodu nemohli okamžitě dovolat do klientského centra vaší banky.

V úvodu článku jsem se ne zrovna pochvalně otřel o jisté hlodavce. Tak aby to bylo vůči nim zcela fér. V jejich prospěch hovoří jedna polehčující okolnost: lidem neškodí úmyslně – aspoň tedy doufám. To se o virtuálních škůdcích rozhodně říct nedá.

 

 

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.