U fondového investování má poplatek za správu největší negativní dopad na nákladovost a čistý výnos. Strhává se totiž každoročně a automaticky. Takže jako drobní investoři ho často ani nezaregistrujete, což je chyba. Měli byste se o něj zajímat už jen proto, že jde o vaše peníze.
Nástrahy předplacených vstupních poplatků u investičních produktů jsme si popsali v článku Předplacený vstupní poplatek nebrat. Ani zlevněný! Nicméně existují i další taxy, které dokážou dramaticky snížit návratnost vaší investice. U těch fondových hraje podstatnou roli poplatek za správu portfolia. Znát ho můžete i jako poplatek správcovský nebo manažerský.
Obvykle se účtuje jako určité procento z majetku, který v rámci podílového nebo jiného fondu držíte. Slouží k úhradě provozních nákladů fondu. Mnohdy se z něj financují i pobídky a provize distributorům, tedy prodejcům podílových listů a akcií fondu. Většinou poplatek za správu dosahuje 1 až 2 procent. To při prvním pohledu vypadá na zanedbatelnou částku. Ale zdání klame. Nejedná se o žádné drobné. V dlouhodobém horizontu každá desetina procenta manažerské sazby vám z výnosu ukousne pěkných pár tisíc. V horším případě, když se fondu nedaří, vaši ztrátu prohloubí o značnou částku.
Je to tak hlavně proto, že je vám poplatek strháván každoročně. Poplatek za správu tak pravidelně snižuje sumu peněz, která by se vám měla zhodnocovat a narůstat díky složenému úročení. Negativní finanční účinek této taxy kumuluje v čase. Je vám přitom paradoxně kalkulován i tehdy, když fond neprofituje a jeho majetek ztrácí na hodnotě. Pak je otázkou, za co vlastně jeho manažera odměňujete. Že by za jeho investorskou neschopnost?
A další vada na kráse manažerského poplatku? Když váš vlastnický podíl ve fondu roste, roste i absolutní hodnota správcovského poplatku. Takže čím více investujete a zhodnocujete, tím větší sumu za obhospodařování vašeho portfolia odvádíte. V tom momentě je na místě dotaz, zda zvýšení poplatku odpovídá skutečný růst nákladů na správu. Pokud například správce fondu obhospodařoval v jednom roce vaši investici ve výši 100 tisíc korun českých a v druhém za 1 milion korun, tak v prvním případě mu za manažerství zaplatíte při 1% poplatku 1 000 korun a v druhém už 10 000 korun.
Myslíte si ale, že servis, který vám manažer poskytuje, je také navýšen na desetinásobek? Pravdou je, že mu zvýšení vaší investice 10× zvýšilo výdaje. Reakcí těch férovějších fondů na tyto otázky je, že správcovskou procentní sazbu zároveň s rozrůstáním klientova majetku a investic snižují. A neignorují tak jeden ze základním ekonomických principů, kdy náklady díky úsporám z rozsahu klesají. Další záludností manažerské taxy je, že si ji provozovatel fondu každoročně bere z vašeho spravovaného majetku automaticky a v podstatě bez vašeho vědomí. Takže to jako podílníci fondu často ani nevnímáte. Je to dámo i tím, že poplatek investiční společnosti navenek moc neprezentují.
Poplatek se většinou cudně skrývá v povinném dokumentu každého fondu nesoucí název Klíčové informace pro investory (anglicky „Key Investor Information Document“, ve kratce KIID) mnohdy pod nejasnou zkratkou TER, „Total Expense Ratio“, což zhruba odpovídá celkovým provozním nákladům vyjádřeným v procentech k majetku. KIID má dost často formu jakési poslední přílohy. Nejde přitom o žádné propagační sdělení, nýbrž o sadu stěžejních informací o strategii, výkonnosti, poplatcích a rizikovém profilu daného fondu. Jejich zpřístupnění drobným investorům vyžaduje zákon, konkrétně nařízení Evropského parlamentu. Určitě tedy tento materiál vyhledejte a prostudujte si ho.
Abyste si to dokázali představit, máme pro vás zjednodušený příklad – když pomineme inflaci – toho, jak zdánlivě nevýznamný rozdíl ve výši správcovského poplatku dokáže zásadně ovlivnit návratnost investice. Dejme tomu, že každý měsíc do fondu po dobu 30 let investujete 1 000 Kč. Vašich celkem vložených 360 000 Kč by vám při hypotetickém každoročním 8% zhodnocení a při ročním připisováním úroků mělo za tři dekády narůst na 1 468 150 Kč. Z této sumy by vám 1% roční správcovský poplatek ukrojil za všechna ta léta 255 274 Kč a konečnou hodnotu investice by snížil o 17,4 %. Kdyby ale činil poplatek 2 %, což vám určitě nepřijde jako nějaké dramatické zvýšení, tak by vás ochudil už o 462 530 Kč a vy byste ztratili 31,5 %.
Tím určitě nechceme říct, že by se neměly odvádět žádné poplatky. Fond zhodnocuje vaše peníze a pečuje o ně, takže vám poskytuje investiční službu. Musí platit své zaměstnance, kanceláře, marketing a má spoustu dalších nákladů. Takže i fond chce na svých aktivitách něco vydělat. Jde ale o to, aby poplatky nebyly předplacené ani přeplacené. Jejich výše by měla odpovídat poskytnutým službám a efektivitě daného fondu.
Rozhodně není pravidlem, že vyšší poplatky zajistí vyšší zhodnocení vaší investice. Zkušenosti ukazují spíše na pravý opak. Fondy s přemrštěnými sazbami mají z dlouhodobého hlediska slabší výkonnost. Proto věnujte poplatkům náležitou pozornost. Ptejte se na ně a srovnávejte je, nebo se ideálně poraďte se zkušenými a korektními investičními poradci.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.