Povinné ručení: Pár stovek může vydělat i prodělat miliony

Mnoho majitelů-řidičů aut při výběru povinného ručení krátkozrace zvolí nejnižší možné limity pojistného plnění - tedy 35 milionů Kč pro odčinění újmy na zdraví poškozeného a dalších 35 milionů Kč pro náhradu škod na majetku a ušlém zisku. A mnou si přitom ruce, jak šikovně ušetřili několik set Kč, které by museli připlatit za ty „zbytečně vysoké“ 100milionové a vyšší pojistné limity. Přitom právě těchto zaplacených či nezaplacených pár stovek jim může v budoucnu „vydělat“ nebo s katastrofálními důsledky „prodělat“ miliony.

Na první pohled totiž oněch 35 mega vypadá jako pořádná sumička, která musí přece stačit na každé odškodnění. „Moje pojistka mě uchrání, i kdybych to napálil do frajera s Ferrari za 8 míčů,“ namlouvá si zřejmě leckterý pojistník, tedy ten, kdo pojistku s pojišťovnou uzavřel.  Neuvědomuje si přitom, že by musel, respektive jeho pojišťovna, zacálovat při případném karambolu nejen onen poničený bourák, ale také třeba i ušlý zisk poškozeného řidiče, o který by přišel během pracovní neschopnosti. A pozor! Jestliže dlouhodobě či s trvalými následky zraní kupříkladu profesionálního hokejistu s lukrativním platem či virtuózního houslistu, který dokáže vyprodat milánskou La Scalu, může se refundace ztráty budoucího výdělku,

případně dál i „dorovnání“ starobního důchodu, vyšplhat klidně třeba k 20 milionům. A tuto sumou mohou zněkolikanásobit: nutná zdravotní péče o poškozeného, bolestné, ztížené společenské uplatnění, odškodnění a případně i náklady na výživu či studia pro nezletilé příbuzné…

Dokonce kdyby poškozený bezplatně a pravidelně pomáhal s něčím svému kamarádovi a nyní už kvůli škůdci - tedy tomu, kdo mu škodu, respektive újmu zavinil - nemohl, měl by teoreticky i tento přítel postiženého právo na satisfakci. Stejně tak i „dlouhodobě otřesení“ svědci nehody. A pakliže by měl pojištěný tu smůlu, že by zranil více lidí, tak prostě ona nejnižší pojistka 35/35 zdaleka stačit nemusí. Odškodnění nad limitem 35/35, hypoteticky i v řádu desítek milionů, by musel doplatit ze své kapsy. A to i pro mohovitého člověka s nadprůměrným příjmem může znamenat zadlužení do konce života, eventuálně exekuce.

Mimochodem s novým občanským zákoníkem, který je účinný zhruba 5 let, mají soudci „rozvázané“ ruce ohledně určování výše nemajetkové újmy. Nejsou už okleštění vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která stanovila maximální náhrady. Například u těžkého otřesu mozku to bylo 7 200 Kč, u ztráty dolní končetiny 240 000 Kč, při amputaci zevních pohlavních orgánů 240 000 Kč… Soudce už obdobné deficity může dle souvislostí a dopadů vykalkulovat ne v tisících, ale v milionech. Navíc je v podstatě jen na něm, co všechno do ne zcela jasně definované nemajetkové újmy zahrne. K tomu je však nutno poznamenat, že do určování a vyčíslování škod a újem vstupuje soudní moc jen tehdy, pokud se poškozený na výši pojistného plnění nedohodne s pojistitelem, tedy s pojišťovnou.

Slabá pojistka navíc neznamená silné riziko jen pro klienta, který ji podepsal. Půjčí-li nízko pojištěné auto třeba synovi, který nedej bože způsobí dopravní nehodu, tak může mít doživotní problém „díky“ tatínkovu škudlení i on.

Je také potřeba na oněch 35 milionů Kč pohlížet nejenom jako na pojistku, ze které by se v případě nehody mělo platit nějakému cizímu člověku. Může se stát, že řidič zraní spolujezdce, často rodinné příslušníky, partnery, kamarády. I na jejich případnou léčbu se pojistka vztahuje – na rozdíl od hmotné škody, která jim vznikne.

Nespoléhejte tedy na to, že zrovna vám či vašemu autu se dopravní nehoda přihodit nemůže. Byť je pravděpodobnost malá, tak může – a bohužel nelze předem vyloučit tragické následky týkající se jak zdraví, tak i majetku. Auto je prostě odjištěná zbraň. Tudíž škudlit pár stovek na pojištění odpovědnosti za nedozírné škody a újmy, které může vozidlo na silnici způsobit, není opravdu na místě. Nemusí se to vyplatit.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.