Jste začínající investor? Ideálním startem jsou pro vás podílové fondy. Neměli byste si je ale vybírat jen podle aktuálních a historických výkonů. Zvažte také jejich náklady. Často jsou totiž promítnuté do skrytých a málo komunikovaných poplatků. O některých naštěstí můžete vyjednávat. Třeba o předplaceném vstupním poplatku. Jenže ten může, navzdory lákavé slevě, snížit celkovou výnosnost vaší investice a riskantní je i v jiných ohledech.
Už vám pro střádání peněz nestačí jen spořicí a termínované účty, případně stavebko? Nedivíme se. Po většinu času tak víceméně jen leží ladem. Sice v bezpečí a pojištěné, ale s úroky, které v málokterém roce porazí inflaci. To znamená, že objem vašich financí, který máte na bankovních kontech, se sice každoročně díky úročení nominálně zvětšuje, ale svou reálnou hodnotu – rozumějte kupní sílu – ztrácí. Ceny zboží a služeb se totiž většinou zvyšují ještě rychleji. Pokud tomu dál nechcete nečinně přihlížet, převezměte iniciativu a své peníze lépe zhodnocujte.
Mějte ale na paměti, že šance na vyšší výnos s sebou vždy nese i vyšší riziko ztráty. Proto rozhodně nehazardujte sázkou jen na jednoho koně. Naopak. Obezřetně rozložte své investice do více finančních nástrojů – diverzifikujte.
Jedním z vhodných zhodnocovacích nástrojů, zejména pro investující nováčky, jsou fondy. Z nich se pro start nejvíce hodí ty podílové. Vstoupíte do nich nákupem takzvaných podílových listů. Následně vaše peníze – spolu s dalšími od tisíců jiných retailových investorů – „kolektivně“ investuje zkušený a odborně vzdělaný manažer fondu. Je placený za to, že za vás každý den sleduje situaci na kapitálových trzích a potenciálně výnosné akcie, dluhopisy nebo jiné komodity kupuje jménem fondu a těch neperspektivních se zbavuje.
Neznamená to ale, že by byl manažer fondu děvečkou pro všechno. Své investiční políčko musíte pravidelně okopávat a zúrodňovat sami. Proto by vás mělo zajímat, co, proč a jak se na něm pěstuje i jaká byla, je a bude sklizeň. Postupně si tak osvojíte principy investičního světa.
První, na co byste se měli ptát a následně řešit hned po výnosech, jsou poplatky. Na fondové investování jich je nabaleno habaděj. Existují poplatky vstupní, výstupní, transakční, správcovské, manažerské, výkonnostní, za vedení účtu, a třeba i úschovu cenných papírů. Dokonce se tu a tam vyskytuje také sazba za neaktivitu investora. Začněme ale tou prvně jmenovanou taxou. Vstupní poplatek je odměnou pro toho, kdo vám vstup do podílového fondu zprostředkoval. Tím je osoba, co vám fond, respektive jeho díl, prodala a se kterou jste podepsali smlouvu. Provozovatel fondu, kterým je většinou banka nebo investiční společnost, z něj zpravidla nemá nic.
Vstupní poplatek není žádná povinná taxa nastolená správcem fondu, jak někteří prodejci klamně tvrdí. Je čistě v jejich režii. To znamená, že ho mohou snížit, odpustit nebo nahradit jinou formou provize. Například fixním honorářem spojeným s vypracováním vašeho finančního plánu. Nebo si mohou domluvit podíly na zisku. Pak určitě budou na investičních výsledcích svého zákazníka více a dlouhodoběji zainteresováni. Dost ale záleží i na vašich vyjednávacích schopnostech. Měli byste preferovat stabilní spolupráci s nefalšovaným finančním konzultantem namísto toho, abyste nenaletěli nekvalifikovanému prodejci slibujícímu hory doly. Po podpisu smlouvy už ho pak totiž většinou nikdy znovu nespatříte a ani o něm neuslyšíte.
Většina obchodníků s investičními produkty v reálném světě pochopitelně preferuje co největší, a pokud možno okamžitou vstupní provizi. Ta v tuzemsku dosahuje až 5 % z vložených peněz. Nic proti vysokým vstupním poplatkům, jestliže jejich hodnotě odpovídá kvalitní a stabilní poradenství. Nicméně vstupní sazba přesahující 4 % je už většinou expertů považována za předraženou. V úvahu je ovšem třeba rovněž brát velikost investice, kdy 5 % z tisícovky není to samé, co 5 % z milionu.
Vstupní poplatek navíc trošku klame tělem. Je potřeba ho uhradit nejen při počáteční, ale také při každé další investici v rámci dané smlouvy. Jestliže se tedy rozhodnete pro průběžné investování, dejme tomu měsíčně po tisícikoruně, tak by se vám při 5% vstupním poplatku měla každý měsíc strhávat odměna pro zprostředkovatele ve výši 50 korun českých. Jenomže takto nízká a do mnoho let rozložená provize, i když férová, je málokterému prodejci logicky po chuti, protože ho jen těžko uživí.
A tak začali někteří distributoři pro pravidelné investice nabízet takzvaný předplacený vstupní poplatek s lákavou slevou. I tak je ale jeho avizovaná výhodnost dost sporná. Zvlášť tehdy, pokud se předplacení netýká jen několika budoucích roků, ale celého investičního horizontu v řádu desítek let.
„Výhodnost“ slevy si koneckonců můžeme ukázat na názorném příkladě. Dejme tomu, že se po jednání s finančním poradcem do podílových listů rozhodnete investovat 5 000 Kč měsíčně, a to po dobu 30 let, což činí 360 měsíců. Vstupní 5% poplatek z každé měsíční splátky tak přestavuje 250 Kč. Za 30 let střádání poplatek vyroste na 90 000 Kč, tedy 5 % z cílové částky 1 800 000 Kč. Prodejce vám místo toho nabídne zlevněný poplatek ve výši 3 % s podmínkou, že si ho předplatíte. Vykalkuluje vám ho na celkem 54 000 Kč, což jsou 3 % z 1 800 000 Kč a tak z původních 90 000 Kč ušetříte 36 000 Kč. Nicméně i tak jde o sumu, kterou jako většina lidí nebudete mít volně po ruce. Žádný strach. Prodejce má řešení – vstupní poplatek můžete splácet.
Poplatek tak třeba splatíte prvními 11 platbami (11 měsíců × 5 000 Kč = 55 000 Kč). Na první pohled to vypadá slibně, že? Nejspíše ani ne, když si uvědomíte, že jste skoro celý rok jen umořovali poplatek. Investovat tak začínáte 1 000 Kč až v 11. měsíci, plných 5 000 Kč a až od 12. měsíce. Své peníze tedy namísto avizovaných 30 let v podstatě zhodnocujete jen 29 let. Sílu složeného úročení nevyužíváte naplno a na slevě proděláte. Nevěříte? Počítejte dál…
Předpokládejme, že je výše průměrného ročního zhodnocování vašeho podílového fondu 6 %. Pak splátka 5 000 Kč za 29 let na úrocích podle investiční kalkulačky vydělá 2 932 695 Kč. Ve skutečnosti o pár tisíc korun více, protože už v 11. a 12. měsíci prvního roku jste investovali 6 000 Kč. Kdybyste ale vstupní poplatek hradili průběžně a nezlevněný, kdy 5 % znamená 250 Kč, investovali byste sice nižší částku, ale déle. To by vám vydělalo 3 061 447 Kč, což představuje o přibližně 100 000 korun více, i když budete brát v potaz a odečtete i zmíněnou částečnou investici u varianty se „slevou“ v prvním roce. V obou případech jste přitom na investiční účet posílali 5 000 Kč měsíčně po dobu 30 let.
Kromě nižšího zisku je tu ještě jeden problém – nesmyslné upsání se k „nekonečné“ 30leté investici. Časem totiž může dojít k tomu, že svou strategii přehodnotíte a své finance budete chtít vkládat jinam. Nebo vás okolnosti donutí přestat splácet. Jednou předplacený poplatek vám ale už nikdo nevrátí. A máme tu ještě třetí úskalí – vysoké poplatky hrazené předem poskytovatele investice nemotivují k tomu, aby o vás dlouhodobě pečovali.
Uvedený výpočet je jen hypotetický, přibližný a zjednodušený. Nebere v úvahu další poplatky ani inflaci. Vstupní poplatek se navíc počítá z čisté investice, takže při uvedeném vkladu 5 000 Kč by ve skutečnosti činil 238 Kč měsíčně, kdy 4 763 Kč znamená čistou investici splu s 5 %, tedy 5 000 Kč. Nicméně pro ilustraci faktu, že i zlevněný předplacený vstupní poplatek je pro vás většinou nevýhodný a v mnoha ohledech riskantní, to stačí. Také proto před ním, částečně v souvislosti s finanční novinkou DIP, nedávno varovala samotná Česká národní banka.
Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.
Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.
Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.
Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru.
Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.
Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.